Гейминг легионът на Lenovo Y520

Несъмнено гейминг секторът е най-горещият и доходоносен за производителите и виждаме редица нови предложения в тази насока. Преди време у нас се състоя официалната премиера на новата гейминг линия на Lenovo при преносимите компютри – Legion. Тя е в две серии Y520 и Y720, а сега ще ви запозная с по-достъпният вариант Y520. Разбира се моделите са с различни конфигурации на хардуера, което дава повече свобода на потребителите да изберат подходящия за себе си вариант.

Дизайн

Още на пръв поглед Y520 впечатлява с това колко тънък профил има. Преди време гейминг лаптопите бяха дебели и тежки машини, но с напредъка на технологиите това се променя с бързи темпове. Мога да го сравня с моя личен Lenovo IdeaPad B5700, който вече е на три години и Y520 е близък по размери и тегло, но с доста по-добра визия.

Капакът на лаптопа е пластмасов и релефен с леки скосявания от двете страни и логото на Lenovo в горния ляв ъгъл. Вдигайки капака имаме сравнително стандартна визия, която обаче е подобрена чрез наличието на червени акценти и клавиатура с подсветка. Вградените високоговорители са в дъното на конструкцията от дясно и от ляво. Горната част на корпуса е пластмасова и с приятно матово покритие, изключение е лентата под дисплея. Прави впечатление, че тъчпадът е разположен леко вляво под клавиатурата. Друго интересно хрумване е лекият наклон на корпуса, който поставя клавиатурата на по-ниско ниво.

От долната страна на конструкцията е наличен голям панел с решетъчно покритие за подаване на въздух към охладителната система. Тази част е леко повдигната чрез наличието на улеи оформени от пластмасови елементи. Хареса ми това, че можете да отворите капака с една ръка, без да придържате основата с другата ръка. Освен това пантите позволяват отварянето на екрана под по-широк ъгъл спрямо повечето предложения на пазара.

Какво е разположението на портовете. Отляво на корпуса са порт за зареждане, LAN порт, USB порт и жак за слушалки. Отдясно Y520 предлага HDMI, 2 x USB, SD слот и USB Type-C. Както е видно, шасито предоставя достатъчно възможности за свързване на периферни устройства.

Основни характеристики на тестовия модел:

Дисплей: 15.6″ FHD (1920 x 1080) IPS матов
Процесор: Intel Core i7-7700HQ (6M Cache, 2.80GHz до 3.80GHz)
RAM: 16GB до 32GB PC4-17000 2133MHz DDR4, два SO-DIMM слота
Хард диск: 1TB 5400rpm + 512GB Solid State Drive (SSD) NVMe
Видеокарта: Intel HD Graphics 630/NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB GDDR5
Аудио: 2 x 2W Harman сертифицирани говорители с Dolby Audio Premium
Интерфейси: 1 x USB 3.1 (Type-C), 2 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, 1 x HDMI, 3.5 мм жак, жак за микрофон, RJ45 LAN, 4-in-1 четец на памет карти (SD, SDHC, SDXC, MMC)
Свързаност: до 2 x 2 WiFi 802.11 ac + Bluetooth 4.1 Combo, 10/100/1000M Gigabit Ethernet
Батерия: 3-клетъчна с издръжливост до 4 часа
Размери: 380 x 265 x 25.8 мм, 2.4 кг
Други: Уеб камера 720p, Подсветка на клавиатурата

По време на официалното представяне у нас на Y520 и Y720, те бяха презентирани от двама български геймъри – NoThx и StakimaN, който тогава демонстрираха възможностите им. Е сега и аз се запознах с поне единия от моделите. Седмо поколение Intel Core i7 процесор, GeForce GTX 1050 Ti и 16GB DDR4 RAM са предпоставка за една доста добра гейминг машина. Добавяйки и SSD, машината става още по-бърза.

Intel Core i7 7700HQ е произведен по 14nm технология и предлага базова честота 2.80GHz, която достига до 3.80GHz. Процесорът има четири ядра и осем нишки с вградено Intel HD Graphics 630 графично ядро. Отделната видеокарта е NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti с вградена 4GB графична памет. 16GB RAM са разпределени в два модула от по 8GB DDR4-2400 (1200 MHz). Благодарение на това, че операционната система е инсталирана на SSD диска, зареждането става изключително бързо, без каквито и да е забавяния.

Екранът е с диагонал 15.6“ и предлага разделителна способност Full HD, а самият дисплей е с IPS панел и матово покритие. Последният фактор помага за намаляване на отблясъците, а IPS технологията дава отлична видимост и под ъгъл. Дисплеят предлага добър контраст и задоволително ниво на яркост.

Y520 безпроблемно се справя при максимално качество на картината във всички игри на Blizzard, които изпробвах – Diablo III, StarCraft II и Heroes of the Storm. Освен това машината нямаше проблеми при гейминг на Doom и Call of Duty – Infinite Warefare. В Doom постигнатите кадри в секунда по време на гейминг не падат под 60fps, което е чудесно постижение. Резултатът при тест с PCMARK 10 на лаптопа е 4388 точки.

Това което отличава повечето гейминг преносими компютри не са параметри като процесор, видеокарта памет и т.н., а допълнителните технологии, които влагат производителите. И така какво предлага в това отношение Lenovo с Legion Y520.

В хардуерно отношение започваме с охладителната система, която има два специално проектирани вентилатори и вентилационни отвори, които предотвратяват сериозно загряване. Разположена в близост до видеокартите и процесора, тази охлаждаща система раздвижва горещия въздух, а поставените отзад вентилационни отвори го отвеждат навън. Трябва да призная, че системата е доста ефективна, когато компютърът е на стабилна основа. Когато го използвате в скута обаче, загряването е осезателно. При тест с пълно натоварване на централния процесор, температурата се държи малко над 70 градуса.

При ниско натоварване, вентилаторите са доста тихи и разбира се когато системата се използва за гейминг и оборотите им се увеличат, шумът също става по-висок.

Откъм софтуер, Lenovo предлага своя Nerve Sense контролен панел. Тук получавате информация за основните параметри на системата и достъп до Extreme Cooling (включва охлаждащите вентилатори на максимална степен), Network Priority (дава приоритет при използване на мрежата за игри) и Prevent Mistaken Input (деактивира тъчпада и Windwos бутона). Всяка една от функционалностите може да бъде активирана освен чрез панела и чрез комбинация от клавиши.

Едно от слабите места на модела е батерията, която издържа два часа в балансиран режим при 100% яркост на екрана, браузинг, слушане на музика през YouTube и текстообработка. За съжаление това не можа да е достатъчно ако искате да играете продължително в движение.

Звукът от вградените говорители е качествен и плътен, но не е особено силен.

Клавиатурата е много удобна както за писане, така и по време на гейминг, а ходът на клавишите е 1.7 мм. Подсветката е особено полезна когато играете до късно. WASD клавишите са с допълнителен червен акцент, за да се отличават. Хубавото, е че клавиатурата е пълноразмерна и можете да се възползвате и от сектор с цифри. Тъчпадът също е с червен акцент около него, предлага голяма площ и е сред най-удобните, които съм ползвал.

В онлайн магазина на Lenovo, конфигурациите на Y520 започват от Intel Core i5-7300HQ, 8GB RAM, видеокарта NVIDIA GeForce GTX 1050 2GB GDDR5 и 1TB 5400rpm HDD с цена около 1700 лв. и достигат до комбинация от Intel Core i7-7700HQ, 16GB RAM, NVIDIA GeForce GTX 1060Ti 6GB GDDR5, 1TB 5400rpm HDD + 128GB Solid State Drive (SSD) за 2750 лв. Разбира се винаги е добре да изберете модел със SSD диск или да добавите такъв в последствие.

Определено ми хареса платформата на Legion Y520, приятен дизайн с много удобна клавиатура, мощни параметри и добър дисплей. Ако не предпочитате сами да подбирате всичките компоненти и да ги сменяте когато пожелаете (настолен компютър), то серията преносими компютри Legion може да е подходяща за вас.

Павлин Луканов

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *