Ревю: Redmi 9T

Макар производителите да демонстрират мускули основно във високия и премиум сегменти при смартфоните, конкуренцията изглежда е най-изявена в средния и бюджетен клас устройства. Тук има най-много доставки, а това е очаквано заради по-ниските цени. Xiaomi успя да си изгради доста добра репутация, като предлага телефони с отлично съотношение цена-качество-параметри, а тази традиция продължава и с бюджетния модел Redmi 9T, с който ще ви запозная отблизо днес.

Mi Fan Festival

Преди да започнем по същество искам да вметна, че в момента моделът, а и часовникът Xiaomi Mi Watch, за който също ще стане дума, са част от кампанията Mi Fan Festival. Тя се осъществява всяка година и с нея от компанията се отблагодаряват на феновете си чрез специални оферти. В България партньори на компанията са Теленор и Технополис.

Първото издание на MFF се провежда на 6 април 2012г. в континентален Китай. Тогава Xiaomi решава да организира събитие, на което да отпразнува втората година от създаването на компанията. Тазгодишното издание поставя на фокус темата „Открийте възможностите“. За първи път събитието обхваща и България.

Redmi 9T – Дизайн

За настоящото ревю разполагах с оранжев цвят (Sunrise Orange), но моделът е наличен още в сив (Carbon Gray), син (Twilight Blue) и зелен (Ocean Green). В комплект с устройството идва прозрачен силиконов кейс за защита, а на екрана предварително е добавен протектор. Това, което прави впечатление в дизайна на модела е наличието на релефно покритие на гърба, както и голям надпис Redmi. Иначе в горния ляв ъгъл е поставена правоъгълната секция на основната камера.

Като изключим покритието на гърба, дизайнът е доста стандартен, а конструкцията е от пластмаса. Сред основните черти на визията са поставен отстрани на корпуса четец на отпечатъци, капковиден прорез за селфи камерата в екрана и наличието на два високоговорителя – по един в горната и долната част на конструкцията. Изработката изглежда на добро ниво, като има и водоотблъскващо покритие, което обаче не го прави изцяло водоустойчив.

Основни характеристики:

  • Дисплей: 6.53“ IPS (2340 x 1080), 400 нита, Gorilla Glass 3
  • Чипсет: Snapdragon 662
  • Памет: 4GB LPDDR4X RAM, 64GB UFS 2.1 за съхранение
  • Основна камера:
  • 48MP, f/1.8 бленда, PDAF
  • 8MP с ултраширокоъгълен обектив (120 градуса)
  • 2MP за боке ефекти
  • 2MP за макро снимки
  • Предна камера:
  • 8MP с бленда f/2.1
  • Свързаност: 4G LTE, Wi-Fi ac, Bluetooth 5.0, USB Type-C, жак за слушалки, NFC, GPS
  • ОС: Android 10, MIUI 12
  • Батерия: 6000 mAh, 18W
  • Размери: 162.3 x 77.3 x 9.6 мм, 198 г

Традиционно започвам прегледа си с дисплея, а тук той е голям при размер 6.53 инча и има висока разделителна способност от Full HD+. Това го нарежда сред малкото модели в класа с подобна резолюция, а това е важно за постигането на по-качествена картина. Яркостта е 400 нита. Като цяло съм доволен от свойствата на панела, но можеше и да е малко по-ярък.

Иначе вече всички сме свикнали с капковидния прорез за селфи камерата, който не е особено натрапчив. Очаквано има и режим за ограничаване на синята светлина, а той е полезен при продължителна работа, тъй като намалява натоварването на очите.

Идва ред и да видим какво задвижва този достъпен телефон, а това е чипсетът Snapdragon 662, който в случая е в комбинация с 4GB RAM и 64GB памет за файлове, която може да бъде разширена допълнително чрез памет карта. Комбинацията е доста добра за този клас, като чипсетът от серия Snapdragon 6xx дава адекватна производителност. Все пак в някои случаи може и да има леки накъсвания и насичания на картината, но те са по-скоро изолирани.

Сред останалите интересни черти са наличието на двубандов Wi-Fi ac, Bluetooth 5.0 и NFC свързаност. Наличен е и жак за слушалки, което означава, че можете да използвате любимия си жичен модел. Телефонът има стерео високоговорители, което е нетипична добавка за този клас, а те дават доста качествен звук. Освен това има и поставен отстрани на конструкцията четец на отпечатъци, който работи адекватно.

Redmi 9T има батерия с голям капацитет от 6000 mAh, която може да предложи издръжливост до над два дни. Това разбира се е и сред силните черти на устройството, а освен това има и технология за зареждане при мощност до 18 вата. Добрата издръжливост е подпомогната и от софтуерни функционалности за оптимизация.

Основната камера на телефона е четворна и се състои от 48MP главен сензор с бленда f/1.8, 8MP с ултраширокоъгълен обектив със зрително поле 8MP, 2MP за макро снимки и 2MP за боке ефекти. Както виждате доста гъвкава комбинация, която е подходяща за разнообразни сцени.

Главният сензор дава снимки с добро качество през дена, макар и със сравнително ограничен динамичен обхват. Използва се технология за сливане на четири пиксела в един за кадри с размер 12MP. Това позволява постигането на по-големи пиксели и съответно по-добра светлочувствителност. Налична е опция за снимане в пълна резолюция.

Има нощен режим, който помага при ограничена светлина. В тези ситуации има прилични резултати, но не очаквайте представяне съизмеримо с това на модели от по-високите класове. Сензорът с ултраширокоъгълен обектив дава опция за заснемане на обширни сцени, но с осезаемо по-ниско качество.

Приложението за камерата е максимално опростено, като основните опции са директно на основния изглед. Тук превключвате между главния сензор и този с ултраширокоъгълен обектив. В раздел още са други опции като снимане в пълна резолюция и някои видео режими. Макро камерата се активира от меню зад бутона в горния десен ъгъл на приложението. Телефонът има и 8-мегапикселова камера за селфи снимки, която върши прилична работа.

В софтуерно отношение е използвана Android 10 с MIUI 12. Софтуерният интерфейс се отличава значително от стоковата визия на операционната система и ще е добре познат на тези от вас, които са използвали някой от актуалните модели на компанията. Налични са редица допълнителни приложения дублиращи тези на Google, като има и опции за персонализиране на външния вид, а системата като цяло работи бързо.

Xiaomi Mi Watch

Заедно с Redmi 9T имах възможност да изпробвам и смарт часовника Mi Watch. Моделът е добро и достъпно попълнение от компанията, като е позициониран в интересен ценови сегмент. Устройството има кръгъл AMOLED екран с диагонал 1.39 инча и резолюция 326 пиксела на инч, като той е с добри нива на яркост и съдържанието е добре отчетливо дори на слънце.

Часовникът е лек при 32 грама и се предлага в три цвята, като имате опция да използвате и друга 22-милиметрова каишка. Има и избор между над 100 циферблата, които са достъпни през приложението Xiaomi Wear. Часовникът няма опция за инсталиране на допълнителни приложения, както и вграден говорител и микрофон за провеждане на разговори. За сметка на това пък издръжливостта на батерията е доста добра и е около 16 дни с един заряд или 50 часа в продължителна тренировка.

Налични са всички очаквани опции за проследяване на показатели в този клас. Това включва пулс, нива на кислород в кръвта, качество на съня и нива на стрес. Данните от тренировки можете да разгледате детайлно в приложението. Говорейки за тренировки, моделът поддържа проследяването на 117 вида от тях. За по-точно проследяване на открито има и отделен GPS.

Заключение

Redmi 9T е отлично предложение в класа си при цена от 320 лв. в свободна продажба. Телефонът предлага изключително издръжлива батерия, голям екран с висока резолюция и адекватна камера. Налични са и стерео високоговорители. Тази комбинация е повече от добра за стойността на устройството и със сигурност го нарежда сред най-добрите смартфони в бюджетния клас.

Цената на Xiaomi Mi Watch в свободна продажба е 240 лв. и той също е сред достъпните предложения в сегмента на умните часовници. Моделът изпъква с издръжливата си батерия, а освен това има и адекватен набор от функционалности. Все пак отбелязваме, че няма пълнофункционална операционна система с възможност за инсталиране на допълнителни приложения.

Pavlin Lukanov

3 thoughts on “Ревю: Redmi 9T

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *