Ревю: OPPO Find N2 – различен и по-добър

Сгъваемите смартфони стават все по-популярни, благодарение разбира се на това, че има и по-голяма конкуренция. Това е възможно с появата в международен план на устройствата от китайски производители, които първоначално заложиха на домашния си пазар. Такъв е и случаят с OPPO чиито модел N2 Flip очакваме и в Европа.

При мен обаче достигна другият нов модел на компанията, Find N2, който за съжаление остава ексклузивно за Китай. Все пак е добре да изпробваме новите продукти, когато ни се отдаде такава възможност. Телефонът определено изглежда като едно от най-добрите попълнения от този тип – значително по-компактен спрямо Z Fold4, както и с по-малко доловима гънка в основния екран.

Дизайн

Определено елегантно и компактно устройство. Find N2 ми допада повече от по-големите варианти като Galaxy Z Fold. Телефонът е добре балансиран и е съвсем удобно да бъде използван с една ръка в затворено състояние. Използвани са и премиум материали за изработка, включително алуминий за страничната рамка и стъклено покритие на гърба и екрана със защита Gorilla Glass Victus.

Страничната рамка е плоска, а секцията с основната камера е правоъгълна в горния ляв ъгъл на гърба. Основният екран е доста голям и с по-незабележима гънка от повечето подобни модели на пазара. Добавени са и две селфи камери, по една в основния и помощен екрани. Сгъването и разгъването е доста лесно.

Хардуерните бутони са отдясно на корпуса, а отдолу има два високоговорителя, слот за карти и USB Type-C порт. Върху двата екрана има предварително приложени протектори, като този от основния не бива да бъде махан.

Основни характеристики:

  • Екрани:
  • Основен – 7.1“, LTPO AMOLED, 1792 x 1920, 120Hz, HDR10+
  • Външен – 5.54“ AMOLED, 1080 x 2120, 120Hz
  • Чипсет и памет: Snapdragon 8+ Gen 1, 16GB RAM, 512GB UFS 3.1 за файлове
  • Основна камера: 50MP f/1.8, OIS; 32MP с телефото оптика и 2х зуум; 48MP с ултраширока оптика
  • Селфи камери: 32MP; 32MP
  • Свързаност: 5G, Wi-Fi 6, USB Type-C, GPS, NFC
  • Батерия: 4520 mAh, 67W
  • ОС: Android 13, ColorOS 13
  • Размери: 132.2 x 140.5 x 7.4 мм/132.2 x 72.6 x 14.6 мм; 233 гр.

Качествени екрани

И двата екрана са повече от адекватни. Вътрешният е сгъваем LTPO AMOLED с диагонал 7.1 инча, варираща честота на опресняване до 120 херца (1 до 120), поддръжка на HDR10+, както и яркост до 1200 нита и 1550 нита пикова стойност. Резолюцията е 1792 x 1920 пиксела при съотношение 8.4:9 и гъстота на пикселите 370ppi.

Екранът предлага отлична картина, като е доста просторен и удобен за работа. Гънката по средата е доста ограничена, но все пак е налична. Имате и опция за работа със стилус ако имате нужда от това. Налично е защитно покритие UTG.

Що се отнася до външния екран, той е AMOLED с диагонал 5.54 инча, честота 120 херца, резолюция 1080 x 2120 пиксела, съотношение 18:9 и яркост 1000/1350 нита. Този екран ще върши отлична работа за повечето дейности от ежедневието и е най-вероятно ще е по-използваният от двата. И двата панела покриват 100% от цветовото пространство P3

Мощен хардуер и оптимизиран софтуер

От компанията залагат на миналогодишния флагмански чип Snapdragon 8+ Gen 1, който е повече от адекватен за отличната работа на устройството. Освен това има 16GB RAM и 512GB UFS 3.1 за файлове с опция за добавяне на виртуална RAM. Моделът се справя безпроблемно с всичко и разбира се с лекота дори с няколко приложения работещи едновременно.

Очаквано има всичко необходимо по отношение на свързаността – 5G, трибандов Wi-Fi 6, NFC, Bluetooth 5.3, GPS и USB Type-C порт. Звуковата система се състои от стерео високоговорители с Dolby Atmos, като разположението на говорителите понякога може да е неудобно заради това, че са в долната част и могат да бъдат лесно закрити.

Батерията е с капацитет 4520 mAh и предоставя до около ден с един заряд, което е очаквано за този тип модели. Поддържа се технология за бързо зареждане с мощност до 67 вата, която бързо дава необходимата енергия.

В софтуерно отношение е използвана Android 13 с ColorOS 13, като софтуерът е оптимизиран за работа с голям екран. Така например има лесна опция за разделяне на екрана на две за приложения, както и за отваряне на приложение в плаващ прозорец.

Така можете да вършите повече неща едновременно и лесно. Освен това в сгънат на половина режим има специален интерфейс за използване на камерата и някои други приложения. Иначе получавате пълнофункционален Android с всичките си предимства и недостатъци.

Повече от способна камера

Основната камера е тройна, като включва 50MP сензор с бленда f/1.8 и оптична стабилизация. По подразбиране се използва технология за сливане на четири пиксела в един с опция за снимане и в пълна резолюция. Освен това има 48MP сензор с ултраширокоъгълен обектив и 32MP с телефото оптика за 2-кратен оптичен зуум.

Определено съм впечатлен от възможностите на основната камера. Главният сензор прави отлични кадри както през деня, така и с нощния режим, а за всичко това помага и оптичната стабилизация. Високата резолюция на сензора с ултраширока оптика помага за заснемането на качествени кадри и с него. Последният сензор пък е с телефото оптика, но за съжаление само 2-кратен оптичен зуум, определено щеше да е по-добре да е поне 3.2-кратен.

Интерфейсът за снимане е интуитивен и лесен за работа, включително превключване между режимите и с достъп до настройки. Телефонът включва и технологии от Hasselblad, както и някои интересни добавки като стикери, филм, дълга експозиция и двойно видео.

Има две селфи камери, 32MP сензор в отвор във външния екран и 32MP във вътрешния. Те се справят прилично, но винаги можете да използвате за целта и основната камера, която ще даде много по-добри резултати. За целта има съответната опция.

Заключение

За съжаление този модел няма да достигне официално извън Китай. Казвам за съжаление, тъй като той е много добро попълнение в сгъваемия сегмент и определено ще е силен конкурент на актуалния Galaxy Z Fold4.

Телефонът има премиум изработка с много качествени екрани, които позволяват оптималното му използване в разнообразни сценарии. Освен това операционната система е добре оптимизирана за мултитаскинг. На фона на това конструкцията изглежда издръжлива, макар и да няма сертификация за водоустойчивост. Камерата също е на висота и предлага голяма гъвкавост.

Pavlin Lukanov [todaytech.eu]

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *