Ревю: Redmi Note 12

В най-новата серия смартфони с бранда Redmi Note 12 на Xiaomi има множество попълнения, като голяма част от тях вече са налични и в България. Наскоро ви запознах с 5G версията на основния модел в нея, а сега е ред и на 4G варианта – Redmi Note 12.

Устройството до голяма степен наподобява на 5G модела, но разбира се има и някои разлики, включително липсата на 5G свързаност. Иначе отново е наличен голям AMOLED екран, адекватен чипсет от среден/нисък клас и тройна камера с 50-мегапикселов сензор. Има също така батерия с капацитет 5000 mAh и технология за зареждане при мощност до 33W.

Дизайн

За настоящото ревю разполагахме с варианта Ice Blue (син), а освен него има още зелен и черен цветови опции. В комплект с устройството идват прозрачен силиконов кейс за защита, бързо зарядно, кабел и игла за отваряне на слота за карти.

Дизайнът е сравнително близък с този на Redmi Note 12 5G. Конструкцията е пластмасова, като страничната рамка е плоска, а гърбът е с матирано покритие, което наподобява доста на стъкло. Сред основните елементи са още вграден в бутона за включване четец на отпечатъци, отвор за селфи камерата в екрана и високоговорител в долната рамка.

Отдолу има и USB Type-C порт, а отгоре са позиционирани 3.5 мм жак за слушалки и IR предавател. Основната камера е поставена в правоъгълна секция в горния ляв ъгъл на гърба и е доминирана от два от сензорите. Моделът има водоотблъскващо покритие IP53, което обаче не го прави водоустойчив.

Основни характеристики:

  • Дисплей: 6.67“ AMOLED (2400 x 1080), 120Hz, 700 нита HBM
  • Чипсет: Snapdragon 685
  • Памет: 4/6/8GB LPDDR4X RAM, 64/128GB UFS 2.2 за съхранение, споделен слот за памет карта
  • Основна камера:
  • 50MP, f/1.8 бленда, PDAF
  • 8MP с ултраширокоъгълен обектив (120 градуса)
  • 2MP за макро снимки
  • Предна камера: 13MP с бленда f/2.45
  • Свързаност: 4G LTE, Wi-Fi ac, Bluetooth 5.0, USB Type-C, NFC, 3.5 мм жак, GPS
  • ОС: Android 13, MIUI 14
  • Батерия: 5000 mAh, 33W
  • Размери: 165.7 x 76 x 7.9 мм., 183.5 гр.

Дисплей

Redmi Note 12 има идентичен екран с този на 5G варианта и предлага 6.67-инчов AMOLED панел с разделителна способност Full HD+, честота на опресняване до 120Hz (60Hz/90Hz/120Hz) и яркостта до 700 нита в режима за висока яркост, а пиковите нива са 1200 нита. Селфи камерата е поставена в малък отвор, който не е натрапчив, а екранът има и защитно покритие Gorilla Glass 3.

Очаквано има и режим за ограничаване на синята светлина, включително сертификация SGS Eye Care Display, а той е полезен при продължителна работа, тъй като намалява натоварването на очите, има и отделен режим за четене. За доброто представяне при наличието на ярка околна светлина се залага на технологията Sunlight display, която повишава яркостта на панела.

Дисплеят покрива широката цветова гама DCI-P3 и впечатленията ни от него са положителни за ценовия клас. Яркостта е адекватна, а високата честотата на опресняване ни допадна, като се постигат плавни ефекти в интерфейса, при гейминг и т.н.

Хардуер, батерия и софтуер

В основата на модела е чипсетът Snapdragon 685, който се произвежда по 6-нанометров процес. Той включва осемядрен процесор с честота до 2.8GHz и графичен ускорител Adreno 610. В комбинация с него има до 8GB LPDDR4X RAM и 128GB UFS 2.2 памет за файлове, която може да бъде разширена допълнително чрез памет карта с до 1TB.

Устройството е с добра производителност и може да се справи с множество игри, а разбира се и ежедневните задачи. Не се наблюдават значителни накъсвания и насичания, както и осезаемо загряване в нормални условия.

Сред останалите интересни черти са наличието на 4G, Wi-Fi ac, Bluetooth 5.0 и NFC свързаност. Има още 3.5 мм за слушалки, а и IR предавател, с който можете да управлявате редица устройства, като с дистанционни. Телефонът разполага с един високоговорител в долната рамки с приличен звук. Освен това има и поставен отстрани на конструкцията четец на отпечатъци, който работи адекватно.

Redmi Note 12 има батерия с капацитет от 5000 mAh, която може да предложи издръжливост до над ден. Налична е и технология за бързо зареждане при мощност до 33 вата, постигаща 50% заряд за 22 минути. По данни на компанията с един заряд можете да разчитате на до 21 часа видео възпроизвеждане в YouTube.

В софтуерно отношение е използвана MIUI 14, а добрата новина е, че в случая тя е базиранана Android 13. Този интерфейс ще е много добре познат на всеки от вас, който е имал досег до някой от актуалните модели на компанията. Можете да си припомните какво предлага той в някое от предходните ревюта.

Камера

Основната камера на телефона е тройна и се състои от 50MP главен сензор с бленда f/1.8, 8MP с ултраширокоъгълен обектив със зрително поле 120 градуса и 2MP за макро. Главният сензор дава снимки с добро качество при оптимални условия, като по подразбиране се използва технология за сливане на четири пиксела в един с цел постигане на повече детайли и прихващане на повече светлина. Има и режим за снимки в пълната разделителна способност, но едва ли ще прибегнете до него.

При оптимални светлинни условия кадрите са с добро качество за ценовия клас, като можете да разчитате на ясна картина и наситени цветове. Нощният режим помага при ограничена светлина и в нощни условия, като той е изнесен в основния екран, но все пак тук има значителна загуба на детайли и повече шум, като при снимане трябва да сте неподвижни за няколко секунди.

Сензорът с ултраширокоъгълен обектив дава опция за заснемане на обширни сцени, но с осезаемо по-ниско качество. Все пак той е подходящ в някои ситуации, за да обхванете по-големи зони. Със сензорът за макро снимки можете да постигнете интересни кадри, но при наистина идеални условия. Макро камерата се активира от меню зад бутона в горния десен ъгъл на приложението.

Разполагате и с професионален режим за ръчна настройка на параметрите при снимане, както и 2-кратен зуум чрез кроп. В раздел още са други опции като снимане в пълна резолюция и някои видео режими. Записът на видео е до резолюция 1080p при 30 кадъра в секунда. Сред отличителните режими при снимане на видео са таймлапс и забавен каданс.

Телефонът има и 13-мегапикселова камера за селфи снимки, която върши прилична работа. Както винаги, избягвайте ярки източници на светлина на заден фон. Тук разполагате с филтри и режим за разкрасяване. Боке ефектът е доста приятен макар и да не е идеален.

Заключение

Redmi Note 12 е актуално бюджетно попълнение, което ще допадне на много от вас, тъй като дава всичко, от което се нуждаете за ежедневните задачи. Телефонът постига отлично съотношение между цена и качество, като базовата версия с 4GB RAM и 64GB за файлове може да бъде открита и за под 350 лв. Препоръчвам обаче да изберете опцията с повече памет, аз тествах версия с 8GB RAM и 128GB за файлове.

Моделът има приятен дизайн, доста качествен дисплей с честота 120Hz и адекватна основна камера с 50MP главен сензор. Сред приятните акценти са наличието на 3.5 мм жак, IR дистанционно и опция за разширяване на паметта.

Pavlin Lukanov [todaytech.eu]

4 thoughts on “Ревю: Redmi Note 12

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *