Ревю: Nokia G22 – лесният за поправка смартфон

Колко често се случва да смените телефона си, само защото батерията вече е деградирала или защото сте счупили дисплея и ремонтът ви се струва твърде скъп. Oт HMD Global, компанията зад смартфоните Nokia, вече имат решение точно за тези, които не желаят да се разделят с телефона си и искат да поправят дисплея или да сменят батериятa.

Nokia G22 позволява лесен ремонт, следвайки сравнително лесните стъпките в упътването, като компанията работи в партньорство с iFixit и ни очакват още модели с подобни решения. Nоkia наистина се стремят към активно намаляванe на електронните отпадъци и новите модели на марката потвърждават точно това. Но да ви разкажем първо за смартфона.

Дизайн

Nokia G22 се предлага в два цветови варианта – Meteor Grey (тъмно сив) и Lagoon Blue, което бих оприличил с тъмен нюанс на морско синьо. За периода на тестване, който беше наистина дълъг разполагах с Lagoon Blue версията. В комплекта идва още силиконов кейс, който приляга много плътно на телефона, което прави трудно свалянето му. Самият кейс е с подсилени ъгли (въпреки, че е така проектиран, че те не изпъкват излишно) и обгръща идеално рисковите елементи, като задната камера и ъгълчета на мобилното устройство. В изработката на елементите и на смартфона личи ангажираността на Nokia към минимално замърсяване на околната среда. Кутията е от рециклиран картон и съдържа кратко упътване, пин за слота за карти и USB Type-C кабел.

Самият гръб на телефона също е от 100% рециклиран материал. Страничния кант е отново пластмасов и е решен в по-светъл цвят. Пластмасовият гръб и страници позволяват телефонът да бъде по-лек и същевременно еластичността на този материал позволява по-лесното отваряне на телефона за отстраняване на повреди.

Телефонът е с изчистен гръб, с логото на Nokia по средата и тройна 50 МР камера със светкавица в горния ляв ъгъл. Отдолу са разположени последователно 3,5 мм жак за слушалки, микрофон, USB Type-C вход за кабел и високоговорител. От дясната страна на телефона са разположени бутона за включване/изключване, в който е интегриран скенерът за пръстови отпечатъци и двоен бутон за увеличаване/намаляване на звука. Отляво е разположено гнездото за 2 SIM карти, като едната ползва споделен порт с MicroSD карта. Именно в гнездото е скрит малък отвор, през който можете да започнете с отварянето на телефона за ремонт. Това позволява след затварянето му да не остават външни следи. Екранът е 6,5 инча и обхваща 81,1% от предната част, a над него е предната камера, която “отхапва” малка част от пространството за екрана, заедно с тънък прорез за говорителя.

Основни характеристики:
• Дисплей: 6.5“ IPS LCD (720 x 1600), 90Hz;
• Чипсет: Unisoc T606;
• Памет: 4GB RAM, 128GB за съхранение, Micro SD слот за памет карта;
• Основна камера:
• 50MP, f/1.8 wide, PDAF;
• 2MP за макро снимки;
• 2MP с дълбочинен сензор;
• Предна камера: 8MP с бленда f/2.0;
• Свързаност: 4G LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, USB Type-C, NFC, GPS, GLONASS, GALILEO;
• ОС: Android 12;
• Батерия: 5050 mAh, 20W;
• Размери: 165 x 76,2 x 8,5 мм, 196,2 гр.;

Дисплей

Дисплеят е голям 6,5 инчов IPS LCD. Той не е от най-качествените, а при много ярки картини, се забелязва избледняване на цветовете но това е разбираемо предвид, че телефонът е нисък клас. Въпреки това резолюцията позволява добро качество на картината, особено ако няма пряка слънчева светлина – тогава екранът се справя добре.

Селфи камерата е позиционирана в капковиден прорез, който почти не се забелязва, тъй като част от нея попада в рамката на прения екран. Екранът е плосък, но е леко повдигнат спрямо страничната рамка, което създава впечатление за заобленост на страните. Сред положителните черти е и Gorilla Glass 3 покритието, което ще го направи по-устойчив на случайно надраскване. Сред добрите характеристики е и честотата на опресняване на екрана (90Hz), която позволява по-плавна картина при гледане на видео или игри

Хардуер, батерия и софтуер

Nokia G22 е оборудван с Unisoc T606, който се представя слабо, но за сметка на това допринася за дългата издръжливост на батерията. Nokia ползват същият модел и в други два свои смартфона. Unisoc T606 разполага с 2 ядра Cortex-A75 на 1600 MHz and 6 ядра Cortex-A55 на 1600 MHz. Заради чипсета, понякога се забелязва забавяне при обработка на дори обикновени и често ползвани приложения. Поради това компанията е предвидила възможност за разширяване на паметта с допълнителни 2GB RAM памет за сметка на паметта за файлове. Въпреки че не подобрява прозводителността, колкото ми се искаше, G22 се справя значително по-добре от конкурентите, ползващи същия чипсет. Паметта е на устройството е предостатъчните 128 GB, а при необходимост можете да я увеличите с MicroSD карта.

Телефонът разполага със станалия задължителен NFC, заедно с Bluetooth 5.0 и Wi-Fi ac. Високоговорителят е с прилична сила и незадоволително качество, но за сметка на това ако слушате музика от слушалките, звукът е отличен за класа на устройството.

Издръжливостта на батерията е една от приятните черти на телефона – 5 050 mAh Li-Po, която издържа около 3 дни. Това е комбинирано с възможност за бърз 20W заряд. Самата батерия, по характеристики на производителя, запазва поне 80% от първоначалния си капацитет след 800 пълни цикъла на зареждане. Истината е,че ми отнемаше около 2 часа за пълен заряд на батерията, но за сметка на това телефонът изисква по-рядко да бъде зареждан. В комплекта не е включено зарядно, за да бъде спестен електронен боклук.

Моделът идва с Android 12, като от Nokia обещават поне 2 години поддръжка, OS и месечни обновления, свързани със сигурността, в комбинация с три години гаранция на телефона. Всичко това със сигурност ще допринесе да ползвате телефона по-дълго. Визията на софтуера е изчистена и приятна за работа. Предвидена е функционалност за автоматично изчистване на кеша, когато устройството е заключено за повече от 5 минути, което също се отразява положително на производителността. Сред функционалностите е и наличието на тъмна тема.

Камера

Основната камера на телефона е тройна и се състои от 50 МР главен сензор с f/1.8 бленда, 2 МР за макро и 2 МР дълбочинен сензори.

Камерата се справя добре при оптимални условия на осветеност и статичност, но при по-слаба осветеност се появява много шум. Има и предоставен нощен режим, подобряващ малко снимките, но въпреки това изображенията са с лошо качество, но предвид цената му, не очаквах чудеса от камерата. Макросензорът се справя приемливо, а има предвидена функция и за панорамни снимки. Записът на видео е в 1080p при 30 кадъра в секунда, но липсва стабилизация.

Предната камера също бих могъл да кажа, че при добра осветеност прави добри за класа селфита, но при нощна светлина снимките изглеждат много пикселизирани.

Счупен дисплей – вече не е проблем

Нещото, което прави този телефон уникален е възможността да го подменяте увредени части в домашни условия. Ако имате проблем с батерията, с Ifixit пакетите, които можете да си поръчате, можете лесно да го разрешите. От компанията обещават, че ремонтът ще ви отнеме максимум час, единствено трябва да следвате стъпките, да разглобите телефона и да смените батерията. Смяната на дисплея е малко по-сложна и отнема 2 часа, но отново можете да го направите в домашни условия.

Към момента от Ifixit предлагат възможност за замяна в домашни условия на екрана, батерията, гърба или порта за зареждане на цени от 19,95 евро. Самият дисплей е най-скъп и ако желаете да закупите нов, заедно с инструментите ще трябва да платите 54,99 евро, което според мен е наистина приемлива цена за смяна на цял екран. Разбира се, ако желаете това да бъде свършено от професионалист, можете се обърнете към специалистите на Nokia.

Заключение

Nokia показват, че наистина са ангажирани с намаляването на електронните отпадъци. G22 е добър нискобюджетен телефон, който може да бъде закупен на свободния пазар на цена от 290 лева. Смартфонът сполучливо балансира между цена- качество. В допълнение към отличната батерия, тригодишната гаранция и обещаната двегодишна софтуерна поддръжка, Nokia G22 е проектиран да бъде ремонтиран в домашни условия, а това проправя пътя на нова ниша в мобилните телефони. Ниша, която беше позабравена с напредването на технологиите, а именно да отделим малко време, за да поправим един смартфон, вместо директно да го превърнем в електронен боклук.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *