Xiaomi с ръст на нетната печалба от 126%
Xiaomi Corporation, позната най-вече със своите смартфони и интелигентен хардуер, обяви своите одитирани консолидирани резултати за миналата година. Групата обяви общи приходи в размер на 271,0 млрд. юана (около 34,6 млрд. евро) и ръст на коригирана нетна печалба от 126%, равняваща се на 19,3 млрд. юана (2,5 млрд. евро). Увеличението на коригираната нетна печалба надхвърли очакванията и отбелязва второто най-високо ниво на рентабилност от включването на Групата към фондовата борса. Q4 на 2023 г. e второто поредно тримесечие, в което общите приходи на Xiaomi, нарастват с 10,9% на годишна база, а коригираната нетна печалба за тримесечието се увеличава с 236,1% на годишна база до 4,9 млрд. юана (≈ 627 млн. евро).
Увеличено търсене на флагман модели смартфони
Глобалните доставки на смартфони на Xiaomi през 2023 г. достигат приблизително 145,6 милиона броя, като годишните приходи от продажбата им достигат 157,5 милиарда юана (≈ 20 млрд. евро), а маржът на брутната печалба е 14,6%. Xiaomi запазва позицията си в топ 3 на доставчиците на смартфони в продължение на три последователни години, по данни на Canalys. През четвъртото тримесечие на 2023 г. глобалните доставки на смартфони на Групата достигат на 40,5 млн. броя, бележейки ръст на годишна база с 23,9%.
През миналата година средната продажна цена на смартфоните на Групата в континентален Китай се е увеличила с над 19% на годишна база. По данни на трети страни пазарният дял на Xiaomi в продажбите на смартфони в ценовия сегмент 4000-6000 юана (≈511-767 евро) в континентален Китай достига 16,9% през 2023 г., или ръст с 9,2%, спрямо година по-рано. В континентален Китай делът на доставките на премиум смартфони на Xiaomi с цена над 380 евро представлява повече от 20% от общите доставки на смартфони на Групата за годината.
Според Canalys, през 2023 г. Xiaomi се нареждат сред първите три в 51 държави и региони в света и сред първите пет в 65 държави и региони в света по доставка на смартфони.
Рекорд на на свързаните IoT устройства в платформата AIoT
През 2023 г. приходите от продуктите на Xiaomi за Интернет на нещата (IoT) и лайфстайл възлизат на 80,1 млрд. юана (≈10 млрд. евро) , а маржът на брутната печалба е рекордните за компанията 16,3%. За изминалата година броят на свързаните IoT устройства (с изключение на смартфони, таблети и лаптопи) в платформата AIoT на Xiaomi достига 739,7 милиона, което е с 25,5% повече на годишна база, броят на потребителите с пет или повече устройства, свързани с платформата AIoT (с изключение на смартфони, таблети и лаптопи), достига 14,5 милиона, или годишно увеличение с 25,3%. През декември 2023 г. броят на ползвателите на приложението Mi Home на Групата се увеличи до 85,8 млн.
Според All View Cloud през миналата година Xiaomi е в топ 5 на доставчиците на телевизори в света. През 2023 г. интелигентните големи домакински уреди на Xiaomi поддържат висок темп на растеж на продажбите, като приходите им се увеличават с близо 40 % на годишна база. Доставките на таблети на Xiaomi в световен мащаб надхвърлят 5 млн. броя, което представлява увеличение с повече от 50% на годишна база. По-специално, годишните доставки на таблети на Xiaomi на чуждестранните пазари се удвояват на годишна база. Отново по данни на Canalys през 2023 г. доставките на смарт гривни на Xiaomi са на второ място както в континентален Китай, така и на световните пазари.
Интернет услугите на групата
През 2023 г. интернет услугите на Групата достигат рекордни стойности, както по отношение на приходите, така и по отношение на маржа на брутната печалба. Приходите от интернет услуги достигат 30,1 млрд. юана (ок. 3,8 млрд. евро), а маржът на брутната печалба на интернет услугите нараства до 74,2%. Благодарение на тези усилия, активните месечни потребители на Xiaomi (включително на смартфони и таблети) в световен мащаб достигат 641,2 млн., като само в континентален Китай са 155,6 млн.
В глобалните си партньорства, Xiaomi прилага отворен подход, който отключва потенциала за монетизиране на бизнеса. През 2023 г. приходите от интернет услугите на компанията в чужбина се увеличават с 24,1% на годишна база до 8,4 млрд. юана (ок. 1 млрд. евро), достигайки рекордно високи стойности и съставлявайки 28,0% от общите приходи от интернет услуги на Групата.
Целите на Xiaomi 2020-2030 г.
През 2023 г. Xiaomi представи новите си цели за периода 2020-2030 г., сред които е стремежът на Групата да стане лидер в развиващата се сфера на глобалните авангардни технологии. През 2023 г. разходите за научноизследователска и развойна дейност (R&D) на Xiaomi възлизат на 19,1 млрд. юана (2,4 млрд. евро), което е с 19,2% повече на годишна база. В края на миналата година служителите в групата, които са ангажирани с научноизследователската и развойната дейност, са 17 800 души, което представлява 53% от общия брой служители.
На 28 декември 2023 г. по време на специално събитие за представяне на технологията Xiaomi EV, Xiaomi представи първия си продукт за електрически превозни средства – серията Xiaomi, което отново показва стремежът на групата да бъде лидер на промяната.