Европейските производители пускат по-евтини електромобили, за да се конкурират с Китай
Няколко от най-големите европейски производители на автомобили представиха по-евтини електромобили на автомобилното изложение в Париж тази седмица, опитвайки се да ограничат спада в търсенето и да си възвърнат част от пазарния дял, който сега се държи от китайските марки.
„Имам чувството, че Европа дава отпор“, заяви пред CNBC по време на автомобилното изложение в Париж Джулия Полисканова, старши директор за превозните средства и веригите за доставки на електронна мобилност в кампанийната група „Транспорт и околна среда“. „Така че Citroen, Peugeot [и] Renault, всички те показват някои по-малки достъпни модели“, каза Полисканова. „Точно от това се нуждаем за масовия пазар, за да могат хората да купуват повече тези автомобили, а тук конкуренцията от страна на китайците е и най-силна“, добави тя.
Европейските автомобилни гиганти се борят с перфектна буря от предизвикателства по пътя към пълната електрификация, включително липсата на достъпни модели, по-слабото от очакваното разгръщане на инфраструктурата за зареждане и разгарящата се търговска война с Китай.
Натискът върху европейските производители на автомобили ще се увеличи още повече през следващата година, когато ще влязат в сила целите за намаляване на емисиите, като някои от тях призовават за спешни мерки за облекчаване на положението, за да се избегне перспективата за големи глоби.
Renault представи за първи път пред публика електрическия прототип Twingo E-Tech. Той заяви, че цените на изцяло електрическия автомобил ще започват от по-малко от 20 000 евро, когато той се появи на пазара през 2026 г. Renault също така представи своя малък електрически SUV, R4, и вече получава поръчки за електрическия си модел R5. Марката Dacia на групата представи своя модел Spring, като го обяви за един от най-достъпните електрически автомобили на пазара – също с цена под 20 000 евро. В Европа са продадени повече от 150 000 модела Spring.
Междувременно автомобилният гигант Stellantis представи новите компактни модели Citroen C4 и C4 X, описвайки моделите като „перфектни примери“ за отговора на автомобилния производител на предизвикателствата на енергийния преход.
Пускането на пазара на няколко евтини електромобила означава, че продажбите на електрически автомобили могат да съставляват до 24% пазарен дял през следващата година, в сравнение с 14% през тази.
Според данни, публикувани от фирмата за данни JATO, произведените в Китай електрически автомобили обикновено струват по-малко от половината от цените, наблюдавани в Европа и САЩ през миналата година, което подчертава предизвикателството пред западните автомобилни производители да не изостават от Пекин.
Средната цена на дребно на електрически автомобил с батерия в Китай възлиза на около 31 000 евро през първата половина на 2023 г., заяви JATO. За сравнение, средната цена на дребно на електрически автомобил с батерия за същия период е над 66 000 евро в Европа и 68 000 евро в САЩ.
Пере Бругал, президент и управляващ директор на GM Europe, заяви, че предизвикателствата, пред които е изправена европейската автомобилна индустрия, трябва да се разглеждат като преходна фаза, а не като доказателство за криза.
Информация от CNBC