За първи път образователната инициатива DigiEduHack и в България

Телерик Академия е избрана от Европейската комисия за посланик на дигиталната инициатива DigiEduHack. Като част от нея в партньорство с Югоизточен дигитален информационен хъб, ИКТ клъстер Бургас и Бургаски свободен университет ще бъде организиран хакатон на тема “Геймификация на училищата“.

Надпреварата ще се проведе заедно с още 41 хакатона в цяла Европа. В периода 15 – 17 ноември отбори от 2-5 човека ще имат възможност да премерят сили помежду си, а победителите ще се изправят редом до най-добрите състезатели от останалите държави – участници в инициативата.

DigiEduHack започва през 2019 г. като част от първия План за действие в областта на цифровото образование на Европейската комисия. За първите си пет издания, инициативата събира близо 10 000 участници от Европа и извън нея. В момента тя продължава в рамките на Плана за действие в областта на цифровото образование 2021-2027, с дългосрочна цел да подкрепя иновациите на местно ниво и да допринася за постигането на целите на Европейския център за цифрово образование. През 2024 г. ще се проведе в периода 8 -17 ноември във всички държави, заявили желание за участие.

България се включва за първа година. Инициативата дава шанс на ентусиасти по темата за дигиталното образование да премерят сили помежду си, а победителят – да се съревновава с най-добрите отбори в цяла Европа.

Хакатон на тема „Геймификация на училищата“ ще се проведе между 15 и 17 ноември в гр. Бургас- ул. „Даме Груев“ 2, Централен парк. В него възможност за участие имат ученици, студенти и младши програмисти с интерес към темата. Основната цел на хакатона е прототипиране на практически решения за геймификация в българските училища. Отборите имат за задача да предложат лесни за прилагане инструменти/решения, които училищата могат да използват за по-интерактивно и ефективно обучение. Целта в дългосрочен план е подобряване на ангажираността на учениците както в клас, така и онлайн.

Допустими участници са екипи между 2 и 5 човека. Задължително е поне един човек от екипа да има познания по програмиране без значение нивото и опита в областта на софтуерни разработки.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *