ЕС дава зелена светлина за собствена система за сателитен интернет
Европейската комисия обяви, че планира да подпише договор с водещите космически компании на континента преди края на годината, за да започне разработването на широколентова интернет мрежа от 290 сателита, която се оценява на повече от 10 млрд. евро.
В прессъобщението, с което се обявява възлагането на договора на IRIS² не се посочват финансовите подробности на споразумението, но сумата витае в медийното пространство. Решението на Комисията е взето след оценка на най-добрата и окончателна оферта на консорциума SpaceRISE, сформиран от европейските оператори на сателитни мрежи SES, Eutelsat и Hispasat.
Европейската комисия, изпълнителният орган на Европейския съюз, управлява програмата IRIS², която ще получи финансиране и от Европейската космическа агенция и европейската промишленост в рамките на публично-частно партньорство. Предварително се очакваше европейските правителства да осигурят около 60 % от финансирането на инициативата. Съгласно този план европейската индустрия ще предостави около 40 % от средствата в рамките на публично-частно партньорство. В четвъртък не бяха предоставени конкретни данни за окончателното споразумение за разпределение на разходите.
Европейският съюз обяви програмата IRIS² през 2022 г., позовавайки се на необходимостта от създаване на суверенна, независима сателитна широколентова констелация, така че Европа да не е зависима от чужди мрежи. В момента двете възможности на Европа за получаване на високоскоростен интернет с ниска латентност чрез сателит са мрежата Starlink на SpaceX или OneWeb. Starlink е базирана в Съединените щати, а OneWeb е собственост на френския оператор Eutelsat, но включва и принос от Обединеното кралство, което напусна ЕС през 2020 г.
Amazon и Китай също изграждат спътникови съзвездия за широколентова връзка, като планове за такива има и Русия. Въпреки това представителите на ЕС, както и много служители в европейските столици, смятат, че този капацитет има стратегическо значение, и искат сами да го контролират. Целта на IRIS² е да се осигури сигурна глобална свързаност за военните, като същевременно се запази капацитет за обслужване на търговски клиенти.
Очакваните разходи за програмата IRIS², възлизащи на над 10 млрд. евро, са почти двойно по-големи от първоначалните прогнози. Европейските служители също така потвърдиха, че суверенната сателитна мрежа няма да започне да предоставя услуги на клиенти преди 2030 г., което е три години по-късно от предишния график на Комисията.