Деца с увреден слух опознаха света на литературата чрез театрални постановки на жестов език

Художествени произведения от българската и световната литература станаха по-достъпни за над 300 деца с увреден слух. Учениците от Специалното училище за деца с увреден слух „Проф. Дечо Денев” в София и техните учители гледаха театрални постановки на жестов език, които представиха известни български и световни литературни произведения.

Инициативата е част от пилотното издание на проекта „Изиграй ми приказка“ на Фондация „Арт Бюро“, като основната цел е да се насърчи интересът на глухите деца към изкуството и да се стимулира тяхната креативност. Организацията е сред финалистите в деветото издание на Vivacom Регионален грант.

Творчески екип от 14 души, включващ млади студенти от НБУ, режисьор и специалист по жестов език, разработиха 6 художествени произведения по достъпен за учениците начин, за да предизвикат любопитството им. Младите зрители и техните учители изгледаха с огромен интерес театрализирани версии на жестов език на „Златното момиче“ и „Котаракът в чизми“ на Шарл Перо, легендата „Млада Бога“, „Косачи“ от Елин Пелин, „Автобиография“ от Бранислав Нушич и „Малкият принц“ от Антоан дьо Сент-Екзюпери.

„Инициативата „Изиграй ми приказка“ показа колко вдъхновяваща може да бъде литературата за децата с увреден слух. Благодарни сме на Vivacom Регионален грант за доверието и подкрепата, която ни позволи да вдъхнем живот на този страхотен проект“, сподели Албена Тагарева от Фондация „Арт Бюро“.

След всяко представление децата имаха възможността да облекат костюмите и да се опитат да изиграят някой от образите в постановките чрез използването на жестомимичен език.

Освен че представиха шестте театрализирани литературни произведения пред публика, екипът на Фондация „Арт Бюро“ засне и публикува готовите етюди в YouTube канала на организацията, за да бъдат достъпни за повече ученици с увреден слух в страната.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *