Един разговор е достатъчен на изкуствен интелект, за да направи дълбока фалшификация на цялата ви личност

Станфордският университет и DeepMind на Google публикуваха нов научен труд, в който показват как са научили модел на изкуствен интелект да имитира поведението на хората. Изследването Generative Agent Simulations на 1000 човека е създало цифрови копия на реални хора, които могат да имитират личността им с 85% точност само след двучасов разговор. Няколко часа чат с ИИ и той ще се научи да симулира реакциите ви достатъчно добре, за да изглежда, че мисли като вас.

Малко повече от хилядата участници в проучването започнали, като прочели на ИИ началните редове на „Великият Гетсби“. Очевидно това е било еквивалентът на разтягането преди тренировка. След това двуизмерен герой им зададе въпроси за техния живот, убеждения, работа, семейства и др. За около два часа и средно 6 491 думи ИИ разполагаше с всичко необходимо, за да изгради дигитален клонинг.

Когато бяха помолени да отговорят на въпроси от личностни тестове или общи анкети, агентите на ИИ даваха отговори, които съвпадаха с реалните им колеги в около 85% от случаите. Достатъчно близки, за да поръчат за вас в ресторант, може би с грешна гарнитура.

Изследователите подлагат тези клонинги на изкуствен интелект на изпитание с икономически игри като „Дилема на затворника“ и „Диктаторска игра“, в които участниците правят избор за сътрудничество, доверие и споделяне на ресурси. Въпреки че ИИ съвпада с решенията на реалния човек само в около 60% от случаите, това все пак е повече, отколкото може да се отдаде на случайността.

ИИ може и да не заблуди съпруга ви или най-близкия ви приятел, но само от това кратко интервю той е доста впечатляващ. ИИ може да имитира модели на вземане на решения, мнения и дори личностни особености. Помислете за това: вие прекарвате години, за да разберете кои сте, а този ИИ го разгадава за един следобед. Това е изумително и малко плашещо, както всички добри демонстрации на ИИ.

Станфорд и DeepMind виждат в този ИИ начин да развият изследванията на човешкото поведение. Това е и поглед към това как ИИ може да симулира колективно човешко поведение. Искате да знаете как една общност може да реагира на нова здравна политика? Създайте няколко генеративни агента. Любопитно ви е как клиентите биха реагирали на смел продуктов редизайн? Попитайте клонингите на ИИ. По същество това може да бъде една вечна фокус група.

Разбира се, ако ИИ може да се научи да ви имитира толкова добре след едно интервю, какво ще стане, когато има достъп до данни за години? Публикациите в социалните медии, навиците за онлайн пазаруване и дори плейлистите ви в Spotify биха могли да помогнат на ИИ да се научи да бъде като вас или поне да се съобразява с вашите предпочитания, дори с тези, за които не сте знаели.

Информация от techradar

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *