Ревю: Motorola razr 60 Ultra – отличен сгъваем модел, вече и с AI

Motorola е първата компания с флип смартфон, става дума за razr, който се появи към края на 2019 г. и беше последван от редица продължения. Сега сме свидетели на дебюта на най-новите сгъваеми предложения на компанията, а в настоящия материал ще ви запозная отблизо с razr 60 Ultra.

Този смартфон традиционно изпъква с дизайна си, а това е очаквано, имайки предвид дългогодишното партньорство на компанията с Pantone. Устройството се предлага в четири цветови варианта Pantone – Scarab, Mountain Trail, Cabaret и Rio Red.

В случая имах възможност да тествам цветовия вариант Scarab, който обаче е и по-специален. Освен зеления нюанс, капакът на гърба е с покритие от Alcantara, което го прави първия такъв телефон.

Дизайн

Alcantara се въвежда за първи път в смартфон индустрията, ексклузивно в motorola razr 60 ultra. Произведена в Италия, Alcantara е мека на допир, удобна за държане и лесна за хващане, а от 2009 г. има сертифициран ангажимент за устойчивост и е получила така желания сертификат за въглеродна неутралност.

Новата плоча на пантата, подсилена с титан, която е 4 пъти по-здрава от неръждаемата стомана от хирургически клас, е проектирана да издържа до 35% повече сгъвания в сравнение с предишното поколение. Тя е съчетана с еластичното ултратънко стъкло и създава 30% по-гладък дисплей, който е най-гладкият дисплей на Razr досега.

Телефонът е проектиран с минимални пролуки и вградени филтри за четки, като има IP48 защита от прах и под вода, за да издържат на потапяне в 1,5 метра сладка вода за до 30 минути и да се предпазят от прах.

В затворено състояние на практика няма разстояние между двете страни, а основният екран е с много по-леко доловима гънка. Сред останалите отличителни черти са хардуерни бутони отдясно и отляво на корпуса, с вграден четец на отпечатъци в този за включване. Има и USB Type-C порт в долната част. Телефонът залага още на двойна основна камера и селфи сензор в отвор в екрана.

В комплект с телефона получавате кабел и изискан кейс, с който можете да носите телефона като мини чантичка.

Основни характеристики:

Дисплеи:
Основен 7″ LTPO AMOLED (1224p), 165Hz
Външен 4“ LTPO pOLED (1080p), 165Hz
Чипсет: Snapdragon 8 Elite
Памет: 16GB LPDDR5X RAM, 512GB UFS 4.0 за съхранение
Основна камера:
50MP, бленда f/1.8, OIS
50MP с ултраширокоъгълен обектив
Предна камера: 50МP
Свързаност: 5G, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, USB Type-C, NFC
ОС: Android 15
Батерия: 4700mAh, 68W/30W
Размери: 171.5 x 74 x 7.2 / 88.1 x 74 x 15.7 мм, 199 г

Дисплеи

Основният 10-битов LTPO AMOLED екран е с диагонал 7.0 инча и предлага доста обширна площ, като е с резолюция Super HD (2992 x 1224) и честота на опресняване до 165 херца. Честотата на опресняване е впечатляваща и може да се променя динамично според съдържанието. Картината е плавна, а цветовете, наситени. Панелът предлага и отлична яркост, с пикова стойност 4000 нита, която е повече достатъчна и при наличието на директна ярка светлина. Поддържа се също HDR10+, Dolby Vision, както и честота на отчитане на допир до 130/300Hz.

Наличен е режим за ограничаване на синята светлина, което допринася за по-малкото натоварване на очите. Екранът има 120% покритие на цветовата гама DCI-P3 и освен това той е първият в света за флип телефон, одобрен от Pantone. Иначе пантата е с отлично качество и работи плавно, като е заложено на сгъване от капковиден тип на панела.

Външният дисплей е голям 4.0-инчов и обхваща почти цялата повърхност на тази част от капака и има защитно покритие Corning Gorilla Glass Ceramic – най-здравият външен дисплей от всеки razr с 10 пъти по-добри характеристики при падане. Той е много функционален с редица опции за персонализиране, като освен това има същите нива на опресняване и много добри свойства на картината. Пиковата яркост е 3000 нита.

На този екран можете да отваряте разнообразни приложения, да виждате картина от камерата, използвайки основната за селфита, да виждате кой се обажда и да отговаряте с разгъване, следите времето, играете на игри и т.н. Освен това е възможно персонализиране на визията с разнообразни тапети, а има и опция за управляване на музикалния плейбек. При настройка за това, използваните приложения се разгръщат и на основния екран, когато отворите телефона.

Има също специални панели за информация за контакти, стрийминг на музика, приложения за комуникация, задълбочени изгледи за времето и др. Получавате също достъп до Catch Me Up и Pay Attention от външния дисплей и да активирате Look & Talk, за да започнете незабавно разговор с moto ai само с един поглед.

Отличен хардуер и издръжлива батерия

Този модел може да се похвали с отличен хардуер, като е заложено на чипсет от най-висок клас, а именно Snapdragon 8 Elite, който е комбиниран с 16GB RAM и 512GB памет. Това означава, че всичко ще върви безпроблемно, в което се и убедих лично. Този чипсет се справя с лекота с тежки приложения, игри и решения с изкуствен интелект.

Налични са всички очаквани технологии за свързаност, включително 5G, USB Type-C, Bluetooth 5.4, eSIM, NFC и Wi-Fi 7. Motorola razr 40 Ultra разполага и с мощни стерео високоговорители с Dolby Atmos и пространствен звук, които предлагат приятно изживяване при слушане на музика и гледане на видео съдържание. Четецът на отпечатъци е вграден в бутона за включване.

Батерията е с капацитет 4700mAh и предлага над ден автономия с едно зареждане. Поддържа се TurboPower технология за бързо зареждане при 68W, а освен това има и безжично зареждане до 30W, включително с възможност за зареждане на други устройства с до 5W. За съжаление в комплекта няма зарядно.

moto ai

Новото поколение razr използва платформата с изкуствен интелект moto ai. Това включва набор от усъвършенствани подкани – Catch Me Up, Pay Attention и Remember This. Освен това Next Move разпознава това, което е на екрана, и предлага предложения за следващи стъпки.

С помощта на Smart Connect можете лесно да се свържете с други устройства и да разширите допълнително функционалностите. Освен това е наличен вграденият асистент с изкуствен интелект Gemini с Gemini Live, който е достъпен директно когато ви потрябва. Налична е и Circle to Search за лесно търсене чрез ограждане на всичко на екрана.

Специалният клавиш дава бърз достъп до AI чрез задържане или двукратно натискане според желаната функционалност. В режим на стойка или палатка можете да активирате функцията Look & Talk само с един поглед.

Налични са и полезни опции за редактиране на снимки, включително за премахване на обекти, коригиране на замъглени снимки, местене на обекти и т.н.

В софтуерно отношение е налична близка до стоковата версия на Android 15, като от компанията обещават три години обновления, което означава, че би трябвало да достигне до Android 18. Иначе интерфейсът ми е добре познат от актуалните модели на компанията, като няма излишни добавки и приложения.

И тук разбира се е интегриран пакет, който дава опции за бърз достъп до набор от функционалности и опции за персонализиране на интерфейса. Става дума за бързо стартиране на камерата и фенерчето с жестове, настройка на активния екран и др.

Разбира се една от възможностите с наличието на сгъваемия екран е тази за приемане на разговор чрез разгъване и прекратяване чрез сгъване. Освен това обаче външният екран предлага доста по-разширени функционалности, както вече стана ясно в началото.

Напредък при камерата

Основната камера вече е доста способна, като е двойна с 50MP главен сензор (1/1.56″) с бленда f/1.8 и оптична система за стабилизация (OIS), както и 50MP с ултраширокоъгълен обектив, който може да прави и макро кадри. Приложението за камерата може да се стартира и чрез познатото ни завъртане на китката, а интерфейсът му е идентичен с този на останалите съвременни модели на компанията. Сред режимите за снимане са Night Vision, професионален и портретен. Освен това има и два основни фотографски стила – Signature и Natural. Добавена е и валидация от Pantone за точно цветово представяне.

Качеството на кадрите е отлично, както при оптимална околна светлина, така и с нощния режим. Снимките са с високи нива на детайлите, цветовото представяне е на ниво и е наличен широк динамичен обхват, а системата за автофокус е бърза и ефективна. При снимане на обекти отблизо също се наблюдават добри резултати.

Най-хубавото е, че основната камера може да бъде използвана и за селфи снимки, благодарение на втория дисплей, а това позволява снимането и на селфи снимки с високо качество. Освен това можете да сгънете телефона на половина и да го поставите на дадена повърхност, като така правите снимки или клипове, гледайки съдържанието на помощния екран. Записът на видео е до 8K резолюция при 30 кадъра в секунда. Има и режим наподобяващ ръчна камера при сгъване на екрана на половина, като едната част се използва за управление на записа.

Предната камера е 50-мегапикселова и също се справя доста добре, но все пак препоръчвам използването на основната за тези цели. Още повече, че така ще разчитате и на сензора с ултраширокоъгълната оптика за групови селфита. Така получавате и функционалност огледало.

Заключение

Новият Motorola razr 60 Ultra е сред най-атрактивните модели от този тип към момента. Той определено превъзхожда актуалното попълнение на Samsung Galaxy Z Flip6, като предлага доста красив и изискан дизайн.

Телефонът се отличава с наличието на голям и функционален външен екран, качествен сгъваем, както и най-мощния чипсет за смартфони. Отчитаме и значителни подобрения в батерията и камерата. Също така е използвана системата с изкуствен интелект moto ai, която може да е от полза в много ситуации.

razr 60 Ultra дебютира у нас с цена в свободна продажба 2600 лв.

One thought on “Ревю: Motorola razr 60 Ultra – отличен сгъваем модел, вече и с AI

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *