Sony BRAVIA S85C – повече от просто телевизор

Това е първото ми ревю на телевизор и определено се оказва по-голямо предизвикателство спрямо портативните продукти, с които обикновено се сблъсквам, но пък е добре дошло предизвикателство и бих се радвал да видя вашите коментари след като го прочетете.

И тук както и в останалите ми ревюта няма да видите някакви специфични хардуерни тестове, а ще ви запозная основно с личните си наблюдения върху продукта и неговите основни възможности.

И така по същество

Днес ще ви запозная с новото поколение 4K смарт телевизори на Sony за 2015 и по-специално 55“ модел BRAVIA KD-55S8505C.

Още след като извадите телевизора от кашона оставате впечатлени от размерите му. Но това не е нищо в сравнение с възможностите за забавление и качествените картина и звук, които предлага този нов модел на Sony.

Монтажът на стойката е лесен и бърз, благодарение и на упътването, което ще намерите в кашона към телевизора, но трябва да знаете, че ваденето му и след това разполагането е работа за двама човека. Това е естествено имайки предвид размерите на телевизора. Но като цяло при добра организация можете да сте готови за 10-на минути и вече да гледате.

Дизайн и основни характеристики

Дизайнът на телевизора е доста стандартен за моделите с извит екран, наистина тук няма кой знае какво да се каже. Стойката е от здрави метални елементи и позволява поставянето му и на сравнително по-малки повърхности, не е като монтирането на крачета в двата края на корпуса. Размерите на телевизора са както следва: 123,4 x 71,9 x 9,9 см, 22,9 кг без стойката и 123,4 x 76,7 x 27,4 см, 25,1 кг със стойката.

Извитият панел предлага оптимална разделителна способност от 3840 x 2160, този 4K формат се налага през изминалата и тази година и тепърва ще виждаме повече предложения в сегмента. BRAVIA моделът идва с TRILUMINOS технология, която е отговорна за естествените цветове на картината. Освен това се поддържа възпроизвеждане на 3D съдържание (което за съжаление нямаше как да тествам).

Голямото разнообразие от портове се намира отляво зад екрана. Разполагате с 4 x HDMI (1 x MHL), 2 x Composite, Component In, RF, SCART, LAN, 3 x USB (1 x USB 3.0), Audio Out, Digital Audio Out. Също от лявата страна се намират и хардуерните бутони за управление, които може и никога да не използвате.

И понеже все пак говорим за телевизор, то той разполага и с доста голямо разнообразие от поддържани сигнали: DVB-T, DVB-T2, DVB-S, DVB-S2, DVB-C, CI+ и Analog. Както виждате освен популярните цифрови стандарти е поддържан и аналогов, така че обезпечението е на високо ниво.

Енергийната консумация също е на високо ниво според размерите разбира се. Когато е включен, телевизорът стандартно консумира 113W и 227W във VIVID режим. Не е малко, но все пак трябва да имаме предвид огромния размер на екрана и качеството на картината. Според информация предоставена на сайта на Sony, годишно телевизорът консумира около 157kWh.

Сред останалите хардуерни екстри е и сензорът за околна осветеност, който ако е активиран може да регулира яркостта и други параметри в зависимост от това каква е околната осветеност. Тази функция е доста полезна когато не искате постоянно да сменяте настройките.

Впечатления

Освен изчистения и елегантен дизайн, огромният дисплей и извития екран, телевизорът предлага още много повече.

На първо място е възможността за възпроизвеждане на видеосъдържание в 4K Ultra HD (3840 x 2160) резолюция. Това е значително повече спрямо стандартната в момента резолюция FHD. Най-интересно обаче е възпроизвеждането на съдържанието, което не е 4K и с доста по-ниска разделителна способност.

Тук искам да отделя и специално внимание на новия X1 процесор. Именно той позволява постигането на висококачествената картина. Входящият видеосигнал е анализиран и скалиран до 4K резолюция. Освен това отделните части на самата сцена се съпоставят в специална база данни от изображения, които подобряват текстурата, контраста, цветовете и др.

В идеалния вариант ще видите наистина брилянтното качество ако имате 4K съдържание, което в момента основно е достъпно в YouTube, но в бъдеще със сигурност и от други източници. Тук екранът показва на какво е способен, картината е кристална, а яркостта и контрастът са на високо ниво.

Разбира се в общия случай телевизионният сигнал е с далече по-ниска резолюция, а и повечето клипове и филми, с който можете да се сдобиете са в 720p или най-добрият случай 1080p FHD.

И тук именно идва частта със скалирането. Телевизорът обработва сигнала и го превръща в 4K картина, като най-добър резултат се постига при по-висока резолюция. Интересното е че при подаване на сигнал с далеч по-ниска резолюция от 720 х 404, скалирането е на добро ниво. Разбира се личи си софтуерната обработка при вглеждане в картината отблизо, но при гледане от нормална дистанция резултатът е приемлив. През YouTube ако качеството е под 720p за съжаление не е постигната чак такава оптимизация.

Освен картината следващ по значение е и звукът.

Хардуерното решение е от 2 х 10W говорителя, които са достатъчни за ясен и силен звук. Технологията ClearAudio+ настройва звуковия сигнал за постигане на по-високо качество и усещането за surround ефект. За сериозно компресираните сигнали с ниско качество на звука е вградена технологията Digital Sound Enhancement Engine (DSEE) за възстановяване на качеството.

Тези и други използвани технологии водят, до както се убедих достатъчно добър звук, който се комбинира с високото качество на картината.
За гейминг към телевизора можете да свържете геймпад и да се възползвате от по-интуитивните възможности, които предлага за тази цел. Освен това безпроблемно свързах безжични мишка и клавиатура с USB преадавателя им на 2.4GHz, това много улеснява браузинга и т.н.

Съвсем скоро трябва да е налично и софтуерно обновление, което ще позволи свързването на USB външни дискове за добавяне на повече място за съхранение и възпроизвеждане на съдържание.

Ако разполагате с MHL кабел можете лесно да свържете смартфона си към телевизора и да възпроизвеждате видео и снимки на екрана, а и да слушате музика като междувременно той се зарежда през същия кабел.

Основният минус на който попаднах не се проявява често, но все пак от време на време има леко замисляне при отваряне на приложения и преминаване в някои раздели.

Android TV и One-Flick дистанционно

Това което позволява на серията смарт телевизори на компанията да изпъкне над останалите е въвеждането на Android TV. Операционната система базирана на Android включва освен смарт функционалностите и управление на настройките на самия телевизор.

С менюто на Android TV се свиква лесно. След като първоначално пуснете и настроите телевизора все пак ще ви е необходим около час за запознаване с възможностите на операционната система, а след това тя ще ви се стори доста добре структурирана и интуитивна.

Домашният (Home) екран е основата на Android TV и вашия телевизор. Тук линейно са разположени за бърз достъп разнообразни функционалности, а най отгоре се намира полето за търсене.

Първата лента предлага съдържание основавайки се на посещаваните от вас приложения и търсеното видеосъдържание.

След това е разположено полето с препоръчани приложения, което по подразбиране включва: Sony Select, MUBI, dailymotion и Berliner Philharmoniker.

На следващо място е бързият достъп до различните входове, които можете да използвате за видеосигнал. Започвайки с Цифрова ТВ, няколкото HDMI, AV и т. н.

Последно отваряните приложения са на разположение на следващия ред и съответно на първо място е разположено последното използвано от вас приложение.

След това идват игрите, които имат отделен раздел и най накрая е полето за достъп до настройките на телевизора.

Освен предварително инсталираните приложения имате достъп до други от специална версия на Google Play за телевизори. Тук не са налични всички приложения, с които може би сте свикнали при Android смартфоните, а такива, които са съвместими с телевизора. От компанията обявиха, че техният брой расте непрекъснато, осигурявайки на потребителите още възможности за забавление.

Предварително е инсталиран и Opera Browser чрез, който можете да сърфирате в Интернет.

Както може да се очаква, Android TV постига добра съвместимост и с таблети и смартфони с Android. Най-често и лесно можете да използвате функцията Google Cast. Благодарение на нея възпроизвеждате съдържание директно от мобилното си устройство на телевизора само с едно докосване на знака Google Cast, който ще видите след свързване на устройствата в една мрежа. След като прехвърлите съдържанието към телевизора смартфонът ви остава свободен за други дейности – сърфиране в Интернет, провеждане на разговори или използване на други приложения.

Търсенето на съдържание също е лесно с добавянето на гласово разпознаване, което е налично и на български. Така не се налага да използвате въвеждането чрез дистанционно на символи, което е доста неудобно като цяло.

Моделът идва с две дистанционни управления, стандартно и One-Flick.

Стандартното дистанционно е ясно, но това, което заслужава внимание е One-Flick. На практика разполагате с дистанционно с тъчпад като на лаптоп и вграден микрофон за гласово търсене и въвеждане на текст, където е възможно.

Работата с това дистанционно е доста интуитивна и лесна, бързо се свиква с възможностите, които предлага и улеснява ежедневието пред телевизора.

И така …

Доста трудно ми беше да се разделя с телевизора, тъй като свикнах с големия екран доста за времето през което беше при мен. Определено качеството, което са постигнали от Sony е на висота, това разбира се не е изненадващо за японския производител, който е с дългогодишен опит в разработването и производството на първокласни телевизори.

Препоръчвам модела на всеки, който желае страхотна картина и добър звук в съчетание с голям екран и доста развити смарт функционалности. Ако този модел е прекалено голям, компанията предлага и решения с по-малък екран и същата операционна система. Освен това трябва да имате едно на ум и за цената, която не е достъпна за всички, онлайн към момента 10.10 можете да го намерите на цени около 3500 лв.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *