Предплатените карти – планирай разходите си
Мобилните услуги в България са широко застъпени. Към началото на 2015г. Мобилтел имат 4,2 млн потребители на мобилни услуги (мобилна телефония и интернет), абонатите на Теленор България са 3,9 милиона, а тези на БТК (Виваком) са 2,9 милиона. В следващите няколко статиии ще ви запознаем с предплатените и абонаментните планове, предлагани от мобилните оператори в България. Ще направим и сравнение между тях, стремейки се да посочим характеристиките им от гледна точка цената, която заплащаме като потребители и услугите, които получаваме срещу тази цена. Няма да се спираме над качеството на мрежите, покритието, броя магазини и други допълнителни фактори, влияещи на потребителското мнение.
Предплатените карти:
Този тип услуга беше много популярна в зората на мобилните услуги, когато минута разговор достигаше стойности от порядъка на 1 лев. Постепенно мобилните услугите станаха по-достъпни за населението и делът на потребителите на предплатените услуги започна да намалява. Към момента и трите мобилни оператора предлагат мобилни предплатени услуги, като се стремят да предложат различни предплатени планове с цел задоволяване специфичните нужди на българския потребител.
Днес ще направим ценово сравнение на оновните предплатени тарифни планове от водещите оператори. Целта на тази статия е представянето на основните предплатени планове, поради което няма да се спираме на различните вариации, които предлагат мобилните оператори, на тях ще обърнем внимание в следващата статия.
За ваше улеснение сме създали и рейтинг система „0-1-2“ при която лидерът получава 2 точки, останалият на второ място по предложени параметри получава 1 точка, а третият – 0. При липса на трети
Предложенията, които ще разгледаме са „Универсална Прима“ на Мобилтел, „Предплатен пакет Теленор“ и „Get max” на Виваком.
Цена на пакета
Цената при основните предлагани пакети е една и съща – срещу 6 лева вие получавате първоначално заредена сума от 3 лева. И дотук се изчерпват сходните характеристики на предплатените карти.
За нас като потребители цената за минута разговор е водеща и често е определяща при вземането на решение за ползване на определен оператор. Виваком предлагат 0,34 лева на минута към всички мрежи, докато обаждането през мрежата на Теленор и Мобилтел ще ви струва 0,39 лева. Предимството на двете компании пред Виваком е възможността за използване на преференциална тарифа при разговор с до 5 абоната от същата мрежа – 0,25 лева/ мин. Но къде са скрититите ползи – тарифирането на обаждане при Виваком е на секунда след първите 60 сек. – при Теленор и Мобилтел тарифирането е на цяла минута, т.е. ако разговорът ви продължи 61 сек. и ползвате услугите на Теленор или Мобилтел ще заплатите 2 минути.
SMS
Относно SMS услугата – Отново Виваком предлагат най-ниска цена – 0,14 лева. Изпращането на кратко събщение чрез Теленор и Мобилтел ще ви струва 0,25 лева. В момента Мтел предлагат с картата и 200 SMS-a към мобилната мрежа, активни за период от 30 дни. Подобни преференции предлагат и другите компании, но тъй като това са временни преференции, ще бъдат анализирани отделно.
Internet
Тъй като интернет набира все повече популярност сред мобилните потребители, не може да не обърнем внимание и на цената, която е необходимо да заплатите, за да ползвате интернет чрез предплатена карта:
Тук ценови лидер са Мобилтел с 1,54 лева/ МВ. Виваком заемат второ място с 1,8 лева/МВ, а Теленор 2,4лв/МВ. Но къде са скритите минуси – в методът на тарифиране на използвания интернет – при Виваком тарифирането е на 1КВ, докато при Мобилтел е на всеки 20 КВ. Отчитането при Теленор е на кВ след първите 100КВ.
Една от най-важните характеристики за потребителите на предплатени услуги е периода на активна валидност на картата, тъй като тези карти се ползват основно с цел, собственика на подобна карта да разполага с телефонен номер и да не заплаща месечна такса. Най-ниската месечна такса в момента за абонаментен план е от 5,9 лева (по-подробно абонаментните планове също ще бъдат разглеждани). Затова и активната валидност е от голяма важност за потребителя. Тук Теленор значително отстъпват, като периодът на валидност на картите им може да бъде от 2 до 3 месеца. Картите на Мобилтел са валидни 3 месеца. Виваком предлагат предплатени услуги с валидност 11 месеца – т.е. закупувайки карта на оператора вие можете да не я зареждате 11 месеца и въпреки това да не загубите средствата си в нея.
В таблицата е посочено представянето на компаниите спрямо точките.
До момента Виваком се представят най-добре като комплексен набор от елементи. В следващата част ще ви представим и първоначалните бонуси, които предоставят операторите, както и допълнителните пакети, които можете да ползвате. Дали това ще наклони везните в полза на Мобилтел или Теленор, или Виваком ще затвърдят по-добрите си ценови позиции, ще разберете в следващата статия.
Камен Златанов / TodayTech
Pingback: Предплатените карти 2 – палитра от допълнителни възможности – TodayTech