Българският представител получи Certificate of Honorable Mention на тазгодишния Intel ISEF
2016 Intel International Science and Engineering Fair събра над 1,700 млади учени, избрани от 419 афилиирани конкурса в 77 страни, региони и територии. В допълнение към топ победителите, близо 600 финалисти получиха награди и призове са своите иновативни изследвания, включително 22 „Най-добър в категорията“ победители, от които всеки получи награда от по US$5,000. Intel Foundation връчи също US$1,000 грант на училището на всеки от победителите и на афилиирания конкурс, който те представляват
Българската гимназистка Дона-Мария Иванова получи Certificate of Honorable Mention от American Mathematical Society на тазгодишния Intel ISEF.
Дона-Мария Иванова е в 11 клас на Математическа гимназия „Баба Тонка“, Русе. Темата на нейния проект беше “Как да не спечелим от тото?”
Дона-Мария изследва въпрос от теория на кодирането, като предлага чисто математическо доказателство на резултати, които до момента бяха известни единствено по изчислителен път. Избраната от нея сфера, теория на кодирането, е в основата на всички дигитални комуникации, от клетъчни телефони до комуникации с космически апарати. Тя е олимпиаден състезател по математика.
Хан Джи Остин Уанг, на 18 години, от Ванкувър, Канада, е отличен на първо място с наградата Gordon E. Moore Award и US$75,000 за разработването на микробни горивни клетки – microbial fuel cells (MFCs), които по-ефективно превръщат органичните отпадъци в електричество. Наградата беше връчена на тазгодишния Intel International Science and Engineering Fair, който е най-големият в света конкурс за гимназиални научни изследвания.
Уанг, който получи най-голямата награда, е идентифицирал специфични гени в генетично подсилена бактерия E. coli bacteria, което им позволява да генерират електричество по ефективен начин. Неговата система може да произведе значително повече мощност от съществуващите MFC процеси при разход, който е конкурентен на слънчевата енергия, което той смята че ще направи MFCs възможни за търговски цели.