Alcatel IDOL 4S VR
Alcatel се завръща на смартфон пазара у нас с нови устройства представени през юли – IDOL 4(S) и POP 4(S). Брандът Alcatel се използва от TCL Communication, която произвежда хардуера. С настоящето ревю ще ви запозная с най-мощния от новото поколение – IDOL 4S (по-големият вариант на IDOL 4), а в близко бъдеще и с по-бюджетното им предложение POP 4S.
Основното което прави впечатление, е че смартфонът идва в комплект с VR очила, а това само по себе си вече го отличава от останалите предложения на пазара у нас. Може да се каже, че това е интересен начин за популяризиране на технологиите за виртуална реалност. Устройството идва при нас със световната си премиера, която беше през месец юли.
Самата кутия, с която идва смартфонът е много интересна. Тя е закачена към VR очилата.
Дизайн
По отношение на дизайна IDOL 4S изненадва с приятен външен вид и качествена изработка. Страничната лайсна е от метал и в случая с нашето устройство в доста нашумелия розово-златист цвят. Гърбът е със стъклено покритие като има изпъкнала част за камера модула.
Micro USB портът е поставен в дясно под дисплея, а портът за слушалки е в ляво над него.
От дясно на корпуса са разположени бутоните за управление на звука и специалния BOOM бутон, а от ляво се намират бутонът за включване и слот с поставката за Nano SIM и Micro SD карти.
Интересно е решението за озвучителната система, налични са отвори под и над дисплея, които сочат напред и назад. Това решение придава интересен завършек на устройството.
Като цяло сравнително нестандартния дизайн ми допада. Устройството изглежда приятно на външен вид. Единствено трябва да имате предвид, че стъкленото покритие все пак води до следи от отпечатъци при продължително ползване, така че е хубаво да си държите кърпичка под ръка.
И така след като се запознахме с външния вид, нека погледнем и „под капака“.
Основни характеристики:
– Дисплей: 5.5“ AMOLED (1440 х 2560)
– Чипсет: Qualcomm Snapdragon 652 (четири ядрен 1.8 GHz и четири ядрен 1.4 GHz), Adreno 510 GPU
– Памет: 3GB RAM, 32GB за съхранение, Micro SD слот
– Камери: 16MP основна с phase detection автофокус, двойна LED светкавица и HDR, 8MP предна
– Свързваемост: 4G LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (дву ленов), NFC, Bluetooth 4.2 LE, FM радио, GPS, 3.5 мм жак, Micro USB 2.0
– Сензори: акселерометър, жироскоп, за близост, компас, околна осветеност
– Батерия: 3000 mAh без достъп от потребителя, Quick Charge 2.0
– ОС: Android 6.0
– Размери: 153.9 x 75.4 x 7 мм, 149 г
Производителност
Чипсетът е достатъчно мощен и поставя устройството в горната част на средния сегмент. Наличието на 3GB RAM е показателно за това, че няма да имате проблеми при работа с множество приложения, а и игри, макар и не най-натоварващите.
По време на работа със смартфона не мога да отбележа проблеми с производителността или забавяния.
Дисплей
Както съм споменавал в предишни ревюта, по-висока от 1080p резолюция все още не е необходима в ежедневието освен при използване на VR системи, а тук случаят е именно такъв. IDOL 4S идва с голям 5.5“ дисплей и висока резолюция от 1440 x 2560, което го прави подходящ и за очила за виртуална реалност.
AMOLED технологията позволява висока яркост на дисплея, широки ъгли на видимост, добър контраст и наситени цветове. И тъй като потребителите имат различни изисквания, IDOL 4S дава възможност за регулиране цветовата гама на дисплея от студени към топли или обратното.
Интересна е и възможността за завъртане на картината независимо от ориентацията на устройството.
Можете да отключвате и заключвате екрана чрез двойно почукване върху него.
Над дисплея има и светлинен индикатор за получени известия и др.
VR
Виртуалната реалност изглежда придобива все по-голяма популярност като технология за забавление, а по всичко личи и че става по-достъпна. Решението на TCL да включи VR очила в комплект с Alcatel IDOL 4S е интересно и нетипично за пазара.
Схемата за работа с очилата е сравнително лесна. Стартирате VR Desktop приложението на смартфона (или друга VR апликация) и след това го поставяте към очилата в няколко стъпки – махате полупрозрачния капак и поставяте телефона между двата държача като натискате бутон, който дърпа задържащия механизъм, после свързвате слушалките и сте готови.
Управлението във VR режим се извършва чрез двата бутона намиращи се в долната част на корпуса, малко нетипично и не до там интуитивно. С единия се връщате назад, а с другия избирате. Бутоните са сензорни и не е необходимо да ги натискате, а действат само чрез допир.
Няма други възможности за регулиране или управление.
Вече е налично доста VR съдържание в Google Play и YouTube, както игри, така и видео, което е предпоставка, че инвестицията в подобно устройство си заслужава. Има какво да се желае от приложенията, които идват със самия смартфон, но все пак те са добро начало.
Тъй като във VR режим устройството е под голямо натоварване съответно и загрява, затова е добре на известни интервали да го оставяте да се охлади. При закачване във VR-а можете да свържете зарядно и слушалки, но само с прав конектор при жака.
Звук
Както вече споменах, дизайнът на IDOL 4S се отличава с наличието на два стерео говорителя с отвори отпред и отзад. Зад тях се крие Sound Waves технология и JBL сертификация с мощност 2 x 3.6W и поддръжка на Hi-Fi звук.
Високоговорителите са доста мощни и предлагат значителна сила на звука с прилична плътност. Благодарение на високоговорителите, смартфонът е достатъчно добър, за да се използва и без слушалки с VR очилата.
Включеното WAVES MaxxAudio приложение дава възможност за по-сериозна настройка на звука в различните режими на възпроизводство.
Налично е и FM радио.
В комплект със смартфона ще бъдат включени и JBL слушалки, което е предпоставка и за високо качество на звука при слушане със слушалки. За съжаление не успях да пробвам слушалките, тъй като не бяха включени към тестовата бройка, която получих.
BOOM
Boom бутонът разположен централно от дясно на корпуса предлага разнообразни възможности и изпълнява доста действия.
При заключен екран с бързо натискане два пъти снимате с камера, а ако го задържите правите поредица от снимки. Снимките доста често не са фокусирани.
Когато го натиснете при отключен екран се активират Boom ефектите.
Настройките за Boom бутона са достъпни в Настройки\Boom бутон.
Ако натиснете бутона по време на възпроизвеждане на песен или видео се задейства звуков ефект, а по време на разговор се подобрява качеството на звука.
Има и други възможности в зависимост от използваните приложения, а освен това можете да персонализирате функцията на Boom бутона.
Камера
Основната камера е с 16MP сензор и phase detection автофокус. Сред режимите за заснемане имате достъп до панорама, автоматичен, pro режим, режим за заснемане на бавен кадър и микро видео. За съжаление няма опция за автоматично заснемане с HDR.
Галерия
Изображенията при подходящи условия са с добро качество, но за съжаление разбираемо качеството спада при слаба околна осветеност.
Все пак разнообразните възможности за заснемане са добре дошли и в ръцете на по-напредналите любители на фотографията може да са доста полезни.
Батерия
Моделът идва с батерия с висок капацитет от 3000 mAh, което е очаквано при наличието на голям екран и висока разделителна способност.
При не толкова активна употреба в рамките на един ден телефонът изразходва около 60% от заряда, което е предпоставка да очаквате около ден и половина при ниско ниво на употреба. Както съм споменавал и преди, всичко около издръжливостта на батерията зависи от много фактори.
IDOL 4S използва Quick Charge 2.0 технология. За пълно зареждане на батерията са необходими около 95 минути. Моите наблюдение сочат, че от 0 до 35% батерията се зарежда за приблизително един час при включен Bluetooth и използване на 4G.
Други
Откъм софтуер хубавото е, че не са добавени кой знае колко допълнителни приложения. Все пак моделът не работи с изцяло чист Android, а има редица добавени “екстри“ към потребителския интерфейс.
Най-голямо впечатление прави изгледът на заключения екран, който може да извлича различни снимки от Flickr, а и дава възможност за добавяне и премахване на бързи връзки към редица приложения или команди.Ще забележите и OneTouch stream екран в ляво от основния ви начален екран. Тук получавате информация за времето, предстоящи събития, новини и др.
Разбира се има редица приложения, които заместват тези в чистата Android.
Заключение
Alcatel IDOL 4S има отличителен дизайн и превъзходни звукови характеристики в комбинация със стабилна производителност, а и е достъпен вариант да изпробвате VR система.
Цената му в момента на публикуване на настоящето ревю в една от големите вериги за електроника у нас е 899 лв. За съжаление за стандартите у нас това е доста, но все пак получавате повече от просто смартфон.
Когато моделът бъде наличен и през телекомите ще има и по-достъпни възможности да се сдобиете с него.
Pingback: Alcatel POP 4S | TodayTech