ASUS ROG Strix GL703GS (Scar Edition)
Наскоро имах възможност да изпраобвам едно от най-новите предложения в гейминг серията лаптопи на ASUS – ROG Strix GL703GS.
Започвайки с един напълно подобаващ гейминг дизайн, включващ светещо в червено лого на капака и специална многоцветна подсветка на клавиатурата, моделът въплащава постиженията при геймърските лаптопи. Специално този вариант е Scar Edition със специфичен „кевлар“ дизайн в областта на подложката за дланта, продавайки му още по-приятен вид.
Преносимият компютър тежи подобаващо с малко под 3 кг.
Искам да отделя специално внимание на клавиатурата, която освен, че е с добро движение на клавишите (1.8 мм) и с N-Key Rollover функционалност, особено ми допадна заради RGB подсветката. По подразбиране тя прелива плавно и пулсира от единия към други край, но можете да я персонализирате чрез приложението AURA. Много ефектно и приятно за окото. Това се допълва и от обширния тъчпад с графични елементи наподобяващи мерник.
Разбира се всичко в този сегмент на лаптопите се свежда до параметри, а тук те са сред най-добрите към момента. За гейминг изживяването можете да разчитате на 8мо поколение Intel Core i7 процесор (i7-8750H 2.2GHz/3.9GHz), 16GB DDR4 RAM, видеокарта NVIDIA GeForce GTX 1070 с 8GB GDDR5 памет и сторидж комбинация от 256GB NVMe/PCIE SSD + 1TB SSHD (8GB Cache) FireCuda.
Както можете да си представите това е достатъчно, за да можете да се наслаждавате спокойно на любимите си гейм заглавия при максимални или близки до максималните настройки. Time Spy/3DMARK бенчмарк тестът на Futuremark отчита 3,862 точки.
За времето през, което разполагах с лаптопа изпробвах няколко игри – Diablo III, StarCraft II и Surviving Mars. Преживяването беше доста добро с детайлен и гладък геймплей.
Усещането се допълва от големия монитор с диагонал 17.3″, резолюция FHD (1920*1080), честота на опресняване 144Hz, време за реакция 3ms (GtG) и поддръжка на G-SYNC. Именно последните няколко параметъра отговарят за гладкия геймплей и липсата на накъсвания. Картината е достатъчно ярка и контрастна.
Завършвам мултимедийния преглед със звуковата система, която дава плътен, макар и не много силен звук. Тя се състои от стерео говорители със Smart Amp технология.
Налични са достатъчно портове за свързване на периферия и други устройства: комбиниран аудио жак, RJ45 LAN, HDMI, mini Display Port, 4 x USB Type-A 3.1 (Gen1), USB Type-C 3.1 (Gen2) и четец на памет карти.
Преносимият компютър идва с Windows 10.
За охлаждане са използвани два 12V вентилатора, които се справят добре със задачата, макар и някои зони да се затоплят значително при гейминг. Налични са три режима на охладителната система – тих, балансиран и максимален. Дори в тихия режим обаче има осезателен шум, така че не очаквайте безшумна обстановка.
Чрез софтуерното приложение Gaming Center можете да наблюдавате състоянието на системата като параметри на процесора, видеокартата, температури и т.н. Тук също можете да регулирате производителността и да създавате собствени профили.
При цена от малко над 4,000 лв, не е изненада, че машината е един завършен гейминг продукт, който може да бъде полезен на почти всеки геймър.