Ревю: Honor 20 – достъпният флагман

Преди няколко месеца имах удоволствието да присъствам на официалната премиера на серията смартфони Honor 20, която се състоя в Лондон. Това е първата продуктова линия на бранда, която е позиционирана във високия клас и неслучайно има сериозен интерес към нея. Сега мога да ви запозная и отблизо с основния модел – Honor 20. Той се отличава с много приятен дизайн, висока производителност и отвор в екрана, в който е поставена предната камера.

Дизайн

Дизайнът на модела включва извит 3D/2.5D стъклен гръб и метална рамка. Налични са интересни цветови разновидности постигнати чрез многоизмерна холографска технология и пречупване на светлината. На гърба откриваме четворна основна камера, която е позиционирана в горния ляв ъгъл. Хардуерните бутони за управление на силата на звука и за включване се намират отдясно на конструкцията, като в бутона за включване е вграден и четец на отпечатъци. Отдолу на корпуса откриваме USB Type-C порт и отвор за говорителя, а отгоре е достъпен IR предавател, които позволява използването на смартфона като дистанционно. Липсва 3.5 мм жак за слушалки. Екранът заема почти цялата предна повърхност на устройството, а в горния му ляв ъгъл е наличен отвор за предната камера, който не е неприятен – като при Motorola One Vision например.

Основни характеристики:

  • Дисплей: 6.26″ IPS (2340p x 1080), 19.5:9, 412 ppi
  • Чипсет: Kirin 980
  • Памет: 6GB RAM, 128GB за съхранение, без слот за памет карта
  • Основна камера:
  • 48MP (Sony IMX586), f/1.8 бленда
  • 16MP (f/2.2 със супер широкоъгълна леща)
  • 2MP за дълбочина
  • 2MP макро
  • Предна камера:
  • 32MP с бленда f/2.0
  • Свързаност: LTE, Wi-Fi 802.11 ax (2,4GHz/5GHz), Bluetooth v5.0, USB Type-C, NFC, GPS
  • ОС: Android 9 Pie/Magic UI 2.1
  • Батерия: 3750 mAh
  • Размери: 154.25 x 73.97 x 7.87 мм, 174 г

Пълните параметри на модела можете да намерите тук!

Традиционно започвам с дисплея, който в случая е LTPS IPS с диагонал 6.21″, резолюция Full HD+, съотношение на страните 19.5:9 и отвор за предната камера. Оставам с положителни впечатления от панела, който макар да не е OLED, предлага добри нива на яркост, цветово представяне и контраст. Постигнат е процент от 91.7% при съотношението на екран към тяло, което е впечатляващо. Няма да имате проблем с видимостта на картината дори при пряка слънчева светлина. Наличен е режим за ограничаване на синята светлина, който ограничава натоварването на очите, особено в тъмна околна обстановка. Отворът, както вече споменах, не е от най-големите, но все пак ще е забележим по време на работа и разглеждане на мултимедийно съдържание като снимки и филми.

Производителността е на очаквано високо ниво поради наличието на актуалния флагмански чипсет Kirin 980, който залага сериозно и на технологиите за изкуствен интелект благодарение на вградения NPU процесор. Към това добавяме 6GB RAM и 128GB вградена памет за съхранение, която обаче не може да бъде разширена чрез памет карта. Не наблюдавах каквито и да е накъсвания при работа в разнообразните приложения, които използвах. Моделът разполага с технология GPU Turbo 3.0, която оптимизира производителността при някои игрови заглавия.

Налични са всички необходими опции за свързване като двубандов Wi-Fi, Bluetooth, NFC, GPS и USB Type-C порт.

Батерията е с капацитет от 3750 mAh и издържа между един и два дни, но както винаги обвързвам това с начина на работа със смартфона. Налична е доста ефективна технология за бързо зареждане при мощност 22.5W, а освен това е наличен и режим за пестене на енергия.

За съжаление липсва 3.5 мм жак за слушалки, но от компанията са добавили инфрачервен порт, който може да служи за управление на други електроуреди като телевизори, климатици и т.н. Звукът от вградения високоговорител е на очаквано добро ниво. Налична е система за виртуален 9.1 съраунд звук, която е на принципа за движението на звуковите вълни и взаимодействието им с човешките тъпанчета. Потопете се в света на звуците, както никога досега. Четецът на пръстови отпечатъци е на малко нетипична позиция, но работи бързо и точно, а и се свиква с разположението му.

Камера

Honor определено са се постарали в това отношение, предлагайки четворна основна и 32MP предна камери. Основната се състои от 48MP сензор Sony IMX586 с бленда f/1.8 и система за автофокус чрез засичане на фазата (PDAF), 16MP с ултра широкоъгълен обектив и бленда f/2.2, 2MP за дълбочина и 2MP макро.

48-мегапикселовият сензор е с технология за сливане на пикселите – 4 в 1, което означава заснемане на 12MP снимки. Налична е и възможност за заснемане в 48MP, която е ефективна с AI Ultra Clarity режим за по-качество, но заснемането е по-бавно, снимките са с по-голям размер и трябва да държите телефона неподвижно. Иначе при комбиниране на пикселите се получават по-качествени изображения с добро пресъздаване на цветовете, но при някои обекти се наблюдава неестествено размазване подобно на картина с маслена боя. Това е особено видимо при растения.

Широкоъгълната камера също се представя добре, като е интегрирана система за корекция на изкривяването, което традиционно се получава при такъв обектив. Третият сензор е предназначен за използване при портретен режим за боке ефект, а четвъртият е с макро обектив за снимане на разстояние от 4см с високо ниво на детайла. При ниска околна осветеност телефонът предлага добър детайл, особено при използване на „AIS супер нощен режим“, който отнема няколко секунди за заснемане. Интересно е, че този режим е наличен и при снимане с широкоъгълния обектив, макар и не чак с толкова добри резултати.

Активирайки системата за изкуствен интелект ще получите различни резултати според разпознатата сцена, като често цветовете ще са по-ярки и наситени от реалното. Интерфейсът на камерата е до голяма степен същия като в EMUI и с някои изключения е интуитивен, като превключването между режимите и обективите е лесно.

Записът на видео е при до 2160@30fps и 1080p@30/60fps като е налична система за електронна система за стабилизация. Системата е достатъчно ефективна при обичайни условия, но не очаквайте чудеса в това отношение, тъй като липсва оптична стабилизация.

Ако сте фенове на селфитата то можете спокойно да преглътнете наличието на отвор в екрана понеже в него е поставена 32-мегапикселова камера. С нея можете да правите качествени снимки с HDR технология и няколко режима на заснемане. Липсва система за автофокус, като ще трябва да се съобразявате с това. Определено моделът се справя доста добре при селфитата, а освен това не се използва сливане на пикселите и снимките са в пълна резолюция. Записът на видео е до Full HD. Предната камера се използва и от системата за лицево разпознаване, която е доста ефективна.

Софтуер*

Honor 20 работи под Android 9 Pie с графичния интерфейс Magic UI, който наподобява доста на EMUI на Huawei. За тези от вас, които са използвали някое от актуалните предложения на двете компании, той ще е доста добре познат. Почти всички системни приложения, които идват със стоковата версия на Android са заменени, а освен това са налични и редица възможности за персонализиране на външния вид на системата.

Налична е възможност за системна навигация чрез жестове, която е доста удобна, но ако предпочитате това да става чрез познатите софтуерни бутони в основата на екрана, разполагате и с тази опция. Сред интересните добавки е и Digital Welbeing за следене на това как прекарвате времето си с телефона – кои приложения и с каква продължителност използвате.

Заключение

Новият модел на Honor определено ми хареса – от дизайна и високата производителност до камерата, която предлага добри снимки в почти всякакви условия, може би изключение е записът на видео при определени случаи. Honor 20 е наличен отскоро у нас, а цената му в свободна продажба е 879 лв. Той е позициониран между флагманите на основните производители и моделите от високия среден клас, което може да го направи подходящ избор за много от вас.

Pavlin Lukanov

*Първоначално тестовата бройка, с която разполагах не беше обновена до Magic UI 2.1, но в споледствие и това се случи. Интерфейсът е бърз и както вече споменах изцяло различен от стоковата версия на използваната Android 9 Pie.

2 thoughts on “Ревю: Honor 20 – достъпният флагман

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *