Ревю: Motorola One Zoom
Наскоро Motorola представи най-новия си смартфон, който е част от серията One – Motorola One Zoom. Още след премиерата имах възможността да тествам устройството, като малко след това споделих с вас първите си впечатления за него, а сега е ред и на по-детайлното ревю.
Дизайн
One Zoom предлага конструкция със стъклено покритие на гърба, което е матирано и със защита 3D Corning Gorilla Glass 3, алуминиева рамка (Series 6000) и 2.5D стъклено покритие на дисплея (Panda King защита). Матираното стъкло на гърба е доста интересен и приятен детайл, като там се намират още правоъгълната секция с основната четворна камера и логото на компанията, което има светлинен ефект при наличието на известие. Дисплеят заема почти цялата предна част на One Zoom като страничните рамки са тънки, а освен това е наличен прорез за предната камера. В долната част на конструкцията са разположени USB Type-C порт и 3.5 мм жак за слушалки, а в горната отвор за високоговорителя и поставката за карти. Хардуерните бутони се намират отдясно на корпуса. В комплект с модела идва и прозрачен силиконов кейс, а освен в сив, моделът ще се предлага в лилав и цвят бронз (на този етап у нас само в сив цвят). Определено ми допада качествената изработка и особено матираното покритие на гърба.
Основни характеристики:
- Дисплей: 6.39″ OLED (2340p x 1080), 19.5:9, 403 ppi
- Чипсет: Snapdragon 675
- Памет: 4GB RAM, 128GB за съхранение, слот за памет карта
- Основна камера:
- 48MP, f/1.7 бленда, OIS
- 16MP (f/2.4 с ултраширокоъгълен обектив)
- 5MP за дълбочина
- 8MP телефото с 3х приближение и OIS
- Предна камера:
- 25MP с бленда f/2.0
- Свързаност: LTE, Wi-Fi 802.11 ac (2,4GHz/5GHz), Bluetooth v5.0, USB ype-C, NFC, GPS, 3.5 мм жак
- ОС: Android 9 Pie
- Батерия: 4000 mAh
- Размери: 158 x 75 x 8.8 мм, 190 г
Пълните параметри на модела можете да намерите тук!
Смартфонът разчита на OLED екран с диагонал 6.39 инча, резолюция Full HD+, съотношение на страните 19:9, капковиден прорез и вграден скенер за отпечатъци. Той е доста ярък и с добри нива на контраст, а резолюцията е очаквана за класа, в който е позициониран смартфонът. Вграденият скенер за отпечатъци работи точно, но не толкова бързо, колкото при устройства от по-висок клас. Очаквано е наличен режим за ограничаване на синята светлина, който помага за по-малкото натоварване на очите при работа в тъмна обстановка. Моделът разполага и с функция наподобяваща на Always On режим като при посягане към него и/или вземане в ръка се активира част от дисплея с информация за час, дата и наличието на известия.
One Zoom предлага добра производителност, като са налични чипсет Snapdragon 675, 4GB RAM и 128GB вградена памет + възможност за разширяема. Той работи гладко и ще се справи с голяма част от достъпните игри. По време на работа не забелязах лаг и накъсване в работата на устройството. Като опции за свързване са налични Wi-Fi (ac), Bluetooth 5, USB Type-C, 3.5 мм жак за слушалки и NFC. Интересно е, че високоговорителят е изнесен в горната част на конструкцията, което е нетрадиционно, но премахва възможността от закриване на отвора при държане на смартфона, а звукът е силен и с добро качество.
Батерията е с капацитет 4000 mAh и се поддържа технология за бързо зареждане при 15W. В повечето ситуации One Zoom издържа над ден с един заряд, а освен това е достъпен режим за пестене на енергия. Моделът разполага и с функционалността „Адаптивна Батерия“, която беше добавена с Android 9 Pie и засича приложенията, които изразходват повече енергия.
В софтуерно отношение е налична Android 9 Pie с близък до стоковия интерфейс на операционната система. Традиционно за устройствата с бранда Motorola са достъпни добавките Moto Actions, които са доста полезни и предлагат разширена функционалност и бърз достъп до някои функции чрез жестове. Сред тях са стартиране на камерата с двойно завъртащо движение на китката, включване на фенерчето с двойно режещо движение и опция за преминаване в DND режим при обръщане на устройството с екрана надолу.
Камера
Това е и акцентът на модела, като е налична четворна основна камера, която включва 48MP сензор с бленда f/1.7, технология за сливане на пикселите (4в1) за 12MP снимки, към който е налична и система за оптична стабилизация. Освен това са налични 16MP с ултра широкоъгълен обектив (117 градуса), 8MP телефото за 3-кратно оптично приближение и OIS и 5MP за дълбочинни ефекти. Смартфонът е подходящ за заснемане в почти всякакви условия, като в автоматичен режим се снима в 12MP заради сливането на пикселите, а такава технология действа и при селфи камерата в условията на ограничена светлина. Наличието на оптична стабилизация помага сериозно при заснемането на видео, като улавя излишните движения.
Качеството на изображенията е високо както при адекватна осветеност, така и при по-оскъдна светлина – при използване на нощен режим, но си личи сериозната софтуерна обработка. Заснемането в нощен режим отнема няколко секунди. Чрез телефото обектива е налична и опция за 3-кратно оптично приближение, което е доста ефективно и не се забелязва загуба на качество. Тук също е налична система за оптична стабилизация. Единствено по отношение на широкоъгълния обектив имам забележки заради загуба на детайл. Налични са интересни режими като избор на цвят и Кинемаграф, а освен това са достъпни още панорама, професионален и др. В портретен режим при повечето случаи резултатът с боке ефект е доста сполучлив. Подобно на повечето съвременно смартфони, и тук е налична система с изкуствен интелект за разпознаване на сцени.
Предната камера е с 25-мегапикселов сензор с технология Quad Pixel, която осигурява 4 пъти по-добра чувствителност към светлината. Качеството на селфитата е добро, дори околната светлина да не е оптимална. Сред наличните опции са Оптимизиране на снимката, Автоматичното заснемане на усмивка, Портретно осветление, Портрет и др. Камерата се използва и от системата за отключване на устройството чрез лицево разпознаване, която работи доста бързо.
Заключение
В момента One Zoom може да бъде намерен на промоционална цена 799 лв, а стандартната е 839 лв., което го поставя в премиум сегмента на средния клас и струва колкото Honor 20 и Xiaomi Mi 9. Много ми допадна дизайнът на устройството – комбинацията от матирано стъкло и метална рамка е особено приятно и придава премиум усещане при работа с него. Като чипсет и системна памет той отстъпва на споменатите два модела, но камерата и дисплеят имат своите предимства – основно с наличието на системите за оптична стабилизация и OLED технологията при екрана.
Pavlin Lukanov
Pingback: Промоция на някои смартфони през февруари във VIVACOM | Today Tech
Pingback: Три смартфона от Мotorola на промо цени във VIVACOM | Today Tech