Увеличава се броят на потребителите засегнати от зловреден софтуер

По данни на Kaspersky, през първото полугодие на 2019, 430 000 потребители са станали обект на атака със зловреден софтуер, насочен към кражба на финанси, криптовалути и др. Около една трета (30,9%) от засегнатите са корпоративни потребители, което е двойно повече в сравнение със същия период на 2018 г. – 15,3%.

Злонамереният софтуер, атакуващ финансите, обикновено идентифициран като банков троянски кон, е насочен към кражба на финанси и финансови данни или предоставяне на престъпниците на достъп до активите на дадена организация или нейни компютърни системи. В корпоративна среда атаките са още по-опасни, тъй като често чрез заразяване на едно устройство се достига и до останалите в мрежата.

Типичните атаки със зловреден софтуер са чрез спам мейли и фишинг уеб страници. Последните обикновено изглеждат легитимни уебсайтове, но всъщност са създадени от престъпници в опит да откраднат идентификационни данни, данни за банкова карта или други видове чувствителна информация. През първата половина на 2019 г. изследователите на Kaspersky са разкрили повече от 339 000 фишинг атаки от уеб страници, прикрити като начални страници на големи банки.

Сред препоръките към корпоративните потребители са:

  • Въвеждане на обучение за повишаване на познанията по киберсигурност на служителите
  • Инсталиране на най-новите актуализации за всички софтуерни продукти
  • Забраняване на инсталирането на програми от неизвестни източници
  • Разследване и навременно отстраняване на пробивите при инциденти

А за крайните потребители:

  • Инсталиране на актуализациите свързани със сигурността
  • Инсталирайте на софтуер от доверени източници
  • Използване на надеждно решение за защита

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *