Ревю: Xiaomi Mi A3

След доста добрите впечатления, които имам от предходните две поколение на серията смартфони Xiaomi Mi A, дойде време да ви запозная и с наблюденията си върху актуалното предложени на компанията – Mi A3. Искам да изкажа благодарност към VIVACOM, които ми предоставиха бройка за целите на настоящото ревю.

Дизайн

Xiaomi Mi A3 предлага дизайн, който до голяма степен ни е познат от последните модели на Huawei. В случая се разчита на стъклено покритие на гърба и пластмасова рамка, а в дисплея е използван прорез, в който е поставена предната камера. Основната камера е тройна и разположена в горния ляв ъгъл на гърба на устройството, Прави впечатление липсата на стандартен четец на отпечатъци, като е използвано вградено в екрана решение.

Хардуерните бутони за управление на силата на звука и включване са позиционирани отдясно на корпуса, а в долната му част откриваме USB Type-C порт и отвори за високоговорителя. Отгоре са разположени 3.5 мм жак за слушалки, отвор за микрофон и IR предавател. Като цяло моделът придава премиум усещане на изработката, като е наличен избор между три цвята – син, сив и бял.

Основни характеристики:

  • Дисплей: 6.02″ Super AMOLED (1560 x 720), 286 ppi
  • Чипсет: Qualcomm Snapdragon 665
  • Памет: 4GB RAM, 64GB за съхранение, слот за памет карта
  • Основна камера:
  • 48MP, f/1.79 бленда
  • 8MP с ултраширокоъгълен обектив
  • 2MP за боке ефекти
  • Предна камера:
  • 32MP с бленда f/2.0
  • Свързаност: LTE, Wi-Fi 802.11 ac, Bluetooth 5.0, USB Type-C, GPS, 3.5 мм жак
  • ОС: Android 9 Pie/Android One
  • Батерия: 4030 mAh
  • Размери: 153.5 x 71.9 x 8.5 мм, 173.8 г

Дисплей

Mi A3 предлага Super AMOLED панел, което е нетипично за ценовия клас на устройството, а освен това в него е вграден и четец на отпечатъци, също елемент, който е типичен за по-скъпите устройства. Панелът е ярък, а цветовото представяне добро, налични са нощен режим (ограничава синята светлина) и функция за активиране (от заключен екран) при поява на известие. Прорезът не е неприятен и около него има достатъчно пространство за индикаторите и известия. Четецът на отпечатъци функционира точно, макар и да не е от най-бързите. Като недостатъци мога да отбележа ниската резолюция на екрана и не толкова добрата отчетливост при пряка слънчева светлина. Все пак няма как да очакваме наличието на максимума при цената, на която е достъпен моделът.

Производителност

Комбинацията от чипсет Snapdragon 665 и 4GB RAM се справя прилично с ежедневните задачи, което се подпомага и от наличието на чиста версия на операционната система. Макар да не забелязах сериозни забавяния и накъсвания при работа с популярните приложения и някои игри, понякога има лека мудност при стартиране на програмите и извършване на зададените команди. Въпреки това, цялостно моделът се справя добре.

Налични са 64GB разширяема памет – хибриден слот за SIM и памет карти. Mi A3 предлага доста опции за свързаност, като липсва единствено NFC. Иначе е достъпен USB Type-C порт, 3.5 мм жак за слушалки, GPS, двубандов Wi-Fi (ac) и т.н.

Камера

Камерата на Mi A3 е много приятна изненада. Устройството предлага тройна основна камера, която включва 48-мегапикселов сензор с бленда f/1.79, 8MP с ултраширокоъгълен обектив и 2MP за боке ефекти. Главният сензор използва технология за сливане на 4 пиксела в един, което се отразява положително на качеството при ограничена околна светлина. Камерата снима автоматично с резолюция 12MP, а за да снимате в 48MP трябва да изберете опцията от настройките.

Качеството на изображенията е на много добро ниво както при оптимална околна осветеност, така и при по-оскъдна светлина. В нощни условия сериозно помага и специалният режим, който е доста ефективен. Добре се справя и ултраширокоъгълният обектив, който позволява да обхванете по-голяма зона с един кадър. Заснемането на видео е до резолюция 4K при 30 кадъра в секунда.

Предната камера е с висока резолюция и предлага добро качество като е важно на заден фон да няма ярък източник на светлина. Тя се използва и за системата за отключване чрез разпознаване на лицето, която е ефективна.

Интерфейсът на приложението за камерата е интуитивен, предлагайки бърз достъп до опцията за разпознаване на сцени, HDR, светкавица и основните режими. Единственият минус е по-трудното превключване между широкоъгълния и стандартния обектив, като за целта трябва да уцелите малките точици над режимите. Приложението за камерата се стартира и от заключен екран с двойно натискане на бутона за включване.

Други

В софтуерно отношение е налична чистата версия на Android 9 Pie, а моделът е част от програмата Android One, което му гарантира бърз достъп до новите версии на операционната система и поправките за сигурност. Android 9 е на пазара вече от над година, което означава, че най-вероятно ви е добре позната, ако сте имали досег до стоковата ѝ версия.

Батерията е с висок капацитет от 4030 mAh и предлага около 2 дена издръжливост при нормално натоварване, което е доста добър резултат. Налични са технологиите за оптимизиране на издръжливостта, които бяха въведени с Android 9 Pie – Адаптивна батерия и Адаптивна яркост. Разбира се е интегрирана и технология за пестене на енергия, а освн това е налична и технологията за бързо зареждане Quick Charge 3.0 с мощност до 18W.

Вграденият в дисплея скенер за отпечатъци е точен, но малко бавен и е необходимо да приложите лек натиск. Системата работи по-оптимално ако активирате и опцията за отключване чрез лицево разпознаване.

Заключение

Смартфонът е много приятна изненада, особено имайки предвид, че цената му в свободна продажба е под 400 лв. Мога да го препоръчам на тези от вас, които искат прилична производителност, качествена камера, издръжливата батерия и добра изработка. Единственият минус е по-ниската резолюция на дисплея, но това е нормално на фона на цената и останалите параметри. Можете да откриете устройството и от VIVACOM. В този ценови диапазон са още Moto G7, One Macro и Honor 8X.

Pavlin Lukanov

3 thoughts on “Ревю: Xiaomi Mi A3

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *