Science Bricks 2 събира млади учени в подкрепа на олимпийците по природни науки

Към края на месеца, или по-точно на 28 март, ще се проведе научният форум организиран от MediaBricks.bg – “Science Bricks 2: Наука с кауза“. И тази година тук ще можете да откриете отговори на някои доста интересни въпроси, включително Познаваме ли Земята и какво е практическото приложение на географската наука? Кои са тънкостите на орбиталното проектиране и как можем да стигнем до Марс? „Тук не се диша“ или колко е зрелищна химията на Слънчевата система? Какво знаем за най-малките „тухлички“ във Вселената и колко са „елементарни“ елементарните частици? Как се печелят медали от най-силните международни състезания по природни науки?

Мястото на събитието е София Тех Парк, а всички приходи от билети ще отидат директно в дарителската сметка на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки в подкрепа на състезателите и ръководителите на отборите по математика, физика, химия, астрономия, лингвистика, астрономия и астрофизика, биология и информатика. Генерален партньор в организирането на Science Bricks 2 е ЧНУ Izzi Science for Kids, което е първото начално училище с фокус върху природните науки.

Във фоайето на „Джон Атанасов“ през целия ден ще има изложбени щандове, пълни със знание, наука и демонстрации. Стандартният билет е с цена 15 лв., но можете да изберете да дарите и до 50 лв.

„Познаваме ли Земята?“ – д-р Евгения Сарафова и д-р Димитър Желев

Те ще разкажат за изследователската еволюция и практическото приложение на географската наука – от гениалността на древните географи до иновациите на дигиталната география. Как Етатостен е успял да измери с приблизителна точност Екватора на Земята още в Древността? Как географията се „качи“ в Космоса? Отговорите на тези и още много други въпроси може да получите по време на презентацията на двамата географи.

„(Не чак толкова) Кратко въведение в орбиталната динамика“ – Стоил Иванов

Стоил Иванов и неговата лекция „(Не чак толкова) Кратко въведение в орбиталната динамика“ ще ни запознае с основните понятия и тънкости на орбиталното проектиране. По време на лекцията ще разберем отговорите на въпроси като „Какви маневри са необходими, за да изведем спътник на геостационарна орбита?“, „Как можем да стигнем до Марс?“ и други. Ще разгледаме известни мисии и ще разберем как познаването на орбиталната динамика позволява на човечеството да достигне до най-отдалечените планети от Слънчевата система и дори да напусне нейните граници!

В голямата почивка ни очакват бързи научни демонстрации за малки и големи, за деца и родители, и за всички фенове на науката.

Наско Стаменов и Златина Димитрова – „Тук не се диша!“.

Лектори в третия лекционен панел са Наско Стаменов и Златина Димитрова. Тяхната лекция „Тук не се диша!“ ще е придружена с много химични демонстрации – ще „кацнем“ на всяка планета от Слънчевата система, а дори на някои спътници. Къде можем да вдишаме дълбоко, къде можем да запалим атмосферата, а къде облаците ще разтопят лицето ни? С дим, огън и още нещо ще научим повече за атмосферите, които можем да наблюдаваме из звездните ни съседки и у нас.

„Колко е елементарна физиката?“ с Никола Каравасилев

Лектор в четвъртия лекционен панел е Никола Каравасилев. Той ще ни поведе на разходка в света на елементарните частици – най-малките „тухлички“, от които е направена Вселената. От „Колко е елементарна физиката?“ ще научим много интересни факти за новите открития в тази област и ще разберем какво знаем за Хигс бозона. Лекцията на Никола ще бъде поднесена на разбираем за широката публика език с много чувство за хумор.

За финал пред зрителите ще излязат български медалисти по природни науки. Те ще разкажат за успехите си и колко труд изисква спечелването на отличие от олимпиада.

Ето и програмата:

• 10:00– Отваряне на вратите на форум „Джон Атанасов“
• 10:45 – 11:00 – Откриване
• 11:00 – 11:50 – Д-р Евгения Сарафова и д-р Димитър Желев – „Познаваме ли Земята?“
• 12:10 – 13:00 – Стоил Иванов – „(Не чак толкова) Кратко въведение в орбиталната динамика“
• 13:00 – 14:10 – Голяма почивка – Бързи научни демонстрации за малки и големи
• 14:10 – 15:00 – Наско Стаменов и Златина Димитрова – „Тук не се диша!“
• 15:20 – 16:10 – Никола Каравасилев -„Колко е елементарна физиката?“
• 16:30 – 17:20 – Пети панел с участието на медалисти от международни олимпиади – Как се печелят медали от най-силните международни състезания по природни науки?

Събитието се осъществява с подкрепата на MDV Professional Education, София Тех Парк, Зебра АД. Партньори са Частно начално училище Izzi Science for Kids, Сдружение на олимпийските отбори по природни науки, Британски съвет в България, Географ БГ, Музейко, Издателство „Сиела“, TechnoMagicLand, Програма „Образование с наука“, Ratio, Катедра Астрономия към СУ, Български Дарителски Форум, Фондация Еврика, Подкаст „Почти наука“, „Абордаж“, Форум Демокрит, Съюз на Учените в България, Съюз на Физиците в България.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *