Литва препоръча избягване покупката на китайски смартфони – официални становища!

Министърът на отбраната на Литва препоръча на потребителите да избягват покупката на китайски мобилни телефони и дори да изхвърлят наличните си такива устройства. Препоръката е на базата на правителствено проучване, което е открило, че те имат вградени способности за цензура. Конкретно се посочва вградената възможност на флагмани на Xiaomi да засичат и цензурират определени термини при търсене, включително „Free Tibet“, „Long live Taiwan independence“ или „democracy movement“, съобщава Reuters.

Ето и официалното изявление на Xiaomi по случая в отговор на наше запитване:

“Устройствата на Xiaomi не цензурират комуникациите към или от потребителите на устройствата на марката. Xiaomi никога досега и никога няма да ограничава или блокира каквито и да било лични поведения на потребителите на нашите смартфони, като например търсене, обаждане, сърфиране в мрежата или използване на софтуер за комуникация на трети страни. Xiaomi напълно зачита и защитава законните права на всички потребители. Xiaomi спазва Общия регламент относно защитата на данните на Европейския съюз (GDPR).”

Според данните, цитирани от Reuters, тези възможности в Mi 10T 5G са изключени за региона на Европейския Съюз, но могат да бъдат активирани дистанционно по всяко време. Списъкът ит термини, които могат да бъдат цензурирани от системните приложения, включително браузерът по подразбиране в момента включва 499 фрази на китайски и се обновява постоянно.

Всичко това се случва в период на обтегнати дипломатически отношение между Литва и Китай във връзка с посолството на Тайван в страната.

В доклада на National Cyber Centre се посочва още, че смартфонът на Xiaomi изпраща криптирани данни за употребата на устройството към сървър в Сингапур. Подобна уязвимост е открита и в P40 5G на Huawei, но не и в устройство на друга китайска компания, OnePlus.

Ето и официалното становище на Huawei по случая в отговор на наше запитване:

„Huawei винаги е спазвал принципите за почтеност, както и законите и разпоредбите на страните и регионите, в които оперира, и счита киберсигурността и защитата на личния живот и данните за основен приоритет. Компанията има силни традиции в областта на киберсигурността в повече от 170 държави и региони и обслужва над 3 милиарда потребители. Данните никога не се обработват извън Huawei устройството. Huawei се води от принципите на прозрачност относно събираните от клиентите необходими данни, които са сведени до минимум и се използват единствено за подобряване на персонализирането и потребителското изживяване. Що се касае до използването на данни на Huawei телефони, AppGallery събира и обработва само данните, които са необходими, за да позволи на своите потребители да търсят, инсталират и управляват приложения на трети страни, по същия начин, както другите магазини за приложения. Petal Search и AppGallery са сертифицирани от European Privacy Seal за съответствие с GDPR. Huawei ясно заявява, че тези приложения са от обществено достъпни източници, така че потребителите имат възможност да изтеглят приложението. Huawei извършва проверка за сигурност, за да се увери, че потребителят изтегля само приложения, които са безопасни и работещи на HMS устройства. Ние зачитаме законите на всяка страна и регион, в които оперираме, и се грижим за нашите клиенти, нашите партньори и всички хора, които използват и са засегнати от използването на нашите технологии. Работата с данни също се проверява внимателно.“

Източник: Reuters

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *