Google ще плати 1.4 млрд. долара по съдебни дела за неразрешено събиране на данни
Google се съгласи да плати 1,375 млрд. долара на щата Тексас, за да уреди съдебни дела за неразрешено проследяване и събиране на данни.
Смята се, че компанията незаконно е проследявала геолокацията на потребителите, включително когато „История на местоположението“ е била деактивирана.
Google също така е събирала биометрични данни, като геометрия на лицето и гласови отпечатъци, без съгласие, както и е проследявала търсения в инкогнито и други лични дейности на потребителите.
Колосалната сума може и да не е голяма за компания, която е генерирала 350 млрд. долара приходи през последната фискална година, но все пак това е сума, която може да нанесе тежък удар, отбелязвайки най-голямото досега държавно споразумение, което Google е трябвало да плати заради проблеми с поверителността на данните.
През септември 2023 г. Google изплати най-голямото тогава щатско споразумение в размер на 93 млн. долара във връзка с твърдения за подвеждане на потребителите относно начина на събиране на данни за местоположението им. По-рано, през ноември 2022 г., компанията урежда подобна жалба за събиране на данни с плащане на стойност 391 млн. долара, но то е към 40 държави – не към една.
„В продължение на години Google тайно проследяваше движенията на хората, личните им търсения и дори техните гласови отпечатъци и геометрия на лицето чрез своите продукти и услуги. Аз се борих и спечелих“, заяви главният прокурор Кен Пакстън, който заяви, че „Големите технологии не са над закона“.
Десетцифреното споразумение на Google следва подобно плащане от страна на Meta през юли 2024 г., когато тя се отказва от 1,4 млрд. долара заради незаконно събиране и използване на данни за разпознаване на лица.
Говорител на Google заяви пред TechRadar Pro: „По този начин се уреждат множество стари искове, много от които вече са разрешени на други места, относно продуктови политики, които отдавна сме променили. Радваме се, че ги оставяме зад гърба си и ще продължим да вграждаме стабилни механизми за контрол на поверителността в нашите услуги.“
Информация от techradar