Европейската космическа агенция (ЕКА) планира 5G свързаност, базирана в космоса
Constellation Technologies & Operations (CTO), бъдещ доставчик на услуги за космическа свързаност, подписа меморандум за намерения с Европейската космическа агенция (ЕКА) за провеждане на съвместни експерименти в ниска околоземна орбита (LEO). Тези тестове ще се фокусират върху „Ранния тест“ – първия регенеративен полезен товар, работещ в 5G mmWave диапазона, на борда на сателит, планиран за изстрелване през юни 2025 г.
Това споразумение отразява споделената амбиция за засилване на ролята на Европа в областта на космическите иновации и конкурентоспособността. Във време, когато сателитната свързаност е доминирана до голяма степен от американски и китайски гиганти, CTO защитава смела алтернатива „Made in Europe“: споделена, неутрална и независимо управлявана космическа инфраструктура, която дава възможност на телекомуникационните оператори да доставят високоскоростен интернет с ниска латентност от космоса, в допълнение към наземните мрежи.
В основата на това сътрудничество е реално изпитание от LEO с използване на регенеративен 5G полезен товар, използващ 5G FR2 (mmWave) спектъра на телекомуникационните оператори.
ЕКА, която е основен поддръжник на развитието на съвместими с 3GPP неземни мрежи (NTN), вижда в тази инициатива двигател за европейските иновации и автономност. Комбинацията от регенеративен полезен товар, разработен във Франция, и експерименталните възможности на ЕКА в ECSAT (Оксфордшир, Обединеното кралство) бележи голяма стъпка напред в надпреварата за европейски технологичен суверенитет.
Като обединяват силните си страни, CTO и ЕКА полагат основите на устойчива европейска екосистема за хибридна свързаност – потенциално предлагаща противовес на хегемонията на някои търговски констелации.
Като бъдещ глобален доставчик на интернет услуги от космоса, тази европейска компания ще предложи на телекомуникационните оператори по света убедителна алтернатива: съзвездие в много ниска околоземна орбита (VLEO), което използва собствения си 5G mmWave спектър, за да осигури високоскоростна свързаност с ниска латентност – дори в отдалечени, селски или кризисни райони.