Ето какво се крие в новите експериментални смарт очила на Meta
Meta разкри повече информация за Aria Gen 2, своите експериментални смарт очила, предназначени да служат като тестова платформа за изследвания в областта на добавената реалност, изкуствения интелект и роботиката.
Очилата включват няколко подобрения в леката си рамка, които един ден могат да се превърнат в потребителски продукти, включително подобрена система за проследяване на погледа, която може да проследява погледа на всяко око, да открива мигането и да изчислява центъра на зениците.
„Тези усъвършенствани сигнали позволяват по-дълбоко разбиране на визуалното внимание и намеренията на потребителя, отваряйки нови възможности за взаимодействие между човек и компютър“, пише Meta. Те се основават на първата версия на очилата на Meta от 2020 г., които също бяха достъпни само за изследователи.
Наред с подобрената система за проследяване на очите, Aria Gen 2 е снабдена с четири камери за компютърно зрение, които според Meta позволяват 3D проследяване на ръце и обекти. Meta твърди, че изследователите могат да използват тази информация за изпълнение на високопрецизни задачи като „сръчно манипулиране с ръцете на робот“.
Очилата имат и фотоплетизмографски сензор, вграден в носната подложка, който позволява на устройството да измерва сърдечната честота на потребителя, както и контактен микрофон, който според Meta осигурява по-добър звук в шумна среда. Има и нов сензор за околна светлина, който позволява на очилата да различават между вътрешно и външно осветление.
Очилата Aria Gen 2 за първи път включват сгъваеми рамена, тежат около 75 грама и се предлагат в осем различни размера. Meta планира да отвори заявки за изследователи, които да работят с Aria Gen 2 по-късно тази година. Инициативата се основава на успешното разработване на смарт очилата Ray-Ban на Meta, форма, която компанията цели да разшири с очилата си за разширена реалност Orion, слуховете за партньорство с Oakley и висококачествените очила „Hypernova“ с вграден екран.