Microsoft уволни около 9000 души, докато печели милиарди
Microsoft уволнява хиляди служители, въпреки че печалбите и цената на акциите ѝ достигат исторически върхове. За мнозина, които се тревожат за бъдещето на работата в ерата на изкуствения интелект, посланието е стряскащо: производителността и рентабилността вече не са защита срещу съкращенията.
Софтуерният гигант, който играе централна роля в бумът на генеративния изкуствен интелект, потвърди пред Gizmodo, че преминава през поредна голяма вълна от съкращения. Макар Microsoft да не предостави точна цифра, а само да заяви, че съкращенията са по-малко от 4% от работната сила, изданието оценява общия брой на съкратените работни места на около 9000, въз основа на вътрешни съобщения и по-рано отчетени съкращения през годината.
Компанията последно оповести, че към юни 2024 г. глобалният й персонал наброява 228 000 служители.
„Продължаваме да внедряваме организационни и кадрови промени, които са необходими, за да позиционираме компанията и екипите за успех на динамичния пазар“, заяви говорител на Microsoft в изявление, без да дава допълнителни подробности. Съкращенията засягат различни нива, отдели и географски райони.
Времето на съкращенията е в ярък контраст с финансовите резултати на компанията. Microsoft е втората най-ценна компания в света с пазарна капитализация от 3,65 трилиона долара, изпреварена само от Nvidia. Тя е и в отлично финансово състояние. През последното фискално тримесечие нетният й доход е скочил с 18% до 25,8 милиарда долара, обяви компанията през април. Приходите са се повишили с 13% до 70,1 милиарда долара.
Макар Microsoft да не е свързала официално тези съкращения с бързото внедряване на AI, моментът, в който се случват, повдига въпроси. На конференцията LlamaCon на Meta през април Надела каза на главния изпълнителен директор Марк Зукърбърг, че 20 до 30 процента от кода на Microsoft вече се пише от AI инструменти. Техническият директор на Microsoft Кевин Скот отиде още по-далеч, като предсказа, че до 2030 г. изкуственият интелект ще пише 95% от целия код, използван в компанията.
Технологичният гигант е инвестирал милиарди в генеративен изкуствен интелект, най-вече чрез тясното си партньорство с OpenAI. Това включва интегрирането на големи езикови модели като GPT в продуктите Microsoft Office, GitHub, Azure и Windows. Тези инструменти са способни да пишат, отстраняват грешки и разгръщат код, както и да се справят с административни задачи, поддръжка на клиенти, планиране и други. Компанията залага на това, че тези технологии ще променят начина, по който се извършва работата. Но за много служители, особено в технологичния сектор, изкуственият интелект вече замества задачи и работни места.