OpenAI ще пусне браузър, който ще се конкурира с Google Chrome
OpenAI е на път да пусне уеб браузър, базиран на изкуствен интелект, който ще се конкурира с доминиращия на пазара Google Chrome на Alphabet, съобщиха за Reuters трима души, запознати с въпроса.
Браузърът ще бъде пуснат в следващите седмици, казаха трима от източниците, и целта му е да използва изкуствен интелект, за да промени фундаментално начина, по който потребителите сърфират в интернет. Това ще даде на OpenAI по-пряк достъп до един от основните фактори за успеха на Google: потребителските данни.
Ако бъде приет от 500-те милиона активни потребители на ChatGPT, браузърът на OpenAI може да окаже натиск върху ключов компонент от рекламните приходи на конкурента Google. Chrome е важен стълб в рекламния бизнес на Alphabet, който съставлява почти три четвърти от приходите му, тъй като Chrome предоставя информация за потребителите, за да помогне на Alphabet да насочва рекламите по-ефективно и печелившо, а също така дава на Google възможност да насочва трафика от търсенията към собствения си търсач по подразбиране.
Браузърът на OpenAI е проектиран да запазва някои взаимодействия на потребителите в чат интерфейс, подобен на ChatGPT, вместо да се преминава към уебсайтове, казаха двама от източниците.
Браузърът е част от по-широка стратегия на OpenAI да вплете своите услуги в личния и професионалния живот на потребителите, каза един от източниците.
Водена от предприемача Сам Алтман, OpenAI преобърна технологичната индустрия с пускането на своя AI чатбот ChatGPT в края на 2022 г. След първоначалния си успех, OpenAI се сблъска с ожесточена конкуренция от страна на Google и стартиращата компания Anthropic и търси нови области за растеж.
През май OpenAI обяви, че ще навлезе в областта на хардуера, като ще плати 6,5 милиарда долара за закупуването на io, стартираща компания за AI устройства, създадена от бившия главен дизайнер на Apple, Джони Айв.
Уеб браузърът ще позволи на OpenAI да интегрира директно своите AI агенти, като Operator, в браузърното преживяване, което ще даде възможност на браузъра да изпълнява задачи от името на потребителя, казаха източниците.
Достъпът на браузъра до уеб активността на потребителя би го превърнал в идеалната платформа за AI „агенти“, които могат да извършват действия от тяхно име, като резервации или попълване на формуляри, директно в уебсайтовете, които използват.
OpenAI има много работа – Google Chrome, който се използва от над 3 милиарда души, в момента държи над две трети от световния пазар на браузъри, според уеб аналитичната фирма StatCounter. Safari на Apple, който заема второ място, изостава значително с 16% пазарен дял. Миналия месец OpenAI обяви, че има 3 милиона платени бизнес потребители на ChatGPT.
Perplexity, която разполага с популярна AI търсачка, пусна в сряда AI браузър, Comet, способен да извършва действия от името на потребителя. Две други AI стартиращи компании, The Browser Company и Brave, пуснаха AI браузъри, способни да сърфират и обобщават интернет.
Ролята на Chrome в предоставянето на потребителска информация, за да помогне на Alphabet да насочва рекламите по-ефективно и печелившо, се оказа толкова успешна, че Министерството на правосъдието поиска неговото разделяне, след като миналата година американски съдия постанови, че компанията майка на Google държи незаконен монопол в онлайн търсенето.
Браузърът на OpenAI е изграден върху Chromium, собствения отворен код на браузъра на Google, според два от източниците. Chromium е изходният код за Google Chrome, както и за много конкурентни браузъри, включително Microsoft Edge и Opera.
Миналата година OpenAI нае двама дългогодишни вицепрезиденти на Google, които бяха част от оригиналния екип, разработил Google Chrome. The Information първи съобщи за наемането им и за това, че OpenAI преди това е обмисляло да създаде браузър.
През април изпълнителен директор на OpenAI заяви, че компанията би проявила интерес към закупуването на Chrome, ако антимонополните органи успеят да наложат продажбата.
Google не е предложила Chrome за продажба. Компанията заяви, че планира да обжалва решението, че притежава монопол.
OpenAI реши да създаде свой собствен браузър, а не просто „плъгин“ към браузъра на друга компания, за да има по-голям контрол над данните, които може да събира, заяви един от източниците.