Ревю: realme C71 – бюджетен смартфон с много екстри
След като наскоро Ви представихме realme 14T и realme 14, сега идва ред да Ви запознаем и с друг наскоро пуснат за продажба модел на realme – C71. Винаги представяме телефона и накрая обявяваме цената, но този път ще започнем първо с нея. 299 лева – в големите магазини за техника, новият модел се продава на цена от около 299 лева. Но след като прочетете ревюто, вероятно ще се изненадате от всичко, което се намира „под капака“ на този модел.
Дизайн
Realme C71 e с изчистен дизайн и заоблени краища, а рамката и дисплея са плоски. Целият смартфон е пластмасов, като гръбът е леко еластичен и се огъва при натиск, което позволява да не се счупи при случайно изпускане. Отдолу е разположен USB Type-C порт, жак за 3,5 слушалки, какъвто не бях виждал от много време, но който използвам винаги, когато имам възможност, микрофон и високоговорител. Вдясно е разположен двоен бутон за звука заедно с бутон за отключване на телефона, в който е вграден и сензора за пръстови отпечатъци. Именно чувствителния на допир бутон може да ви бъде много полезен – чрез него можете да увеличите/намалите звука чрез плъзгане на пръста нагоре/надолу. А чрез двойното докосване директно преминава в „безшумен“ режим.
Смартфонът се предлага в два цвята – “Forest owl”, което бих оприличил на петролно зелено и “Swan white” – перлено бяло, с дизайн на перо на гърба на телефона. На гърба на телефона е разположена една камера, въпреки първоначалното впечатление за три модула. Третият модул всъщност е LED подсветка, която можете да персонализирате, като дори можете да изберете измежду осем цвята. Да си призная честно, подобни малки елементи, които допринасят за различното потребителско изживяване винаги ми правят впечатление и да тази екстра прави телефона да изглежда различен. Но да се върнем към дизайна – отляво е разположено гнездото за две SIM карти заедно с място за Micro SD карта. Трябва да спомена, че за разлика от други телефони, които залагат на споделени портове, тук и трите порта са отделни и няма да ви се налага да избирате между втора SIM карта и карта памет.
Говорейки за дизайн, следва да споменем още няколко изненадващи характеристики – realme C71 издържа на падане от 1,5 метра (Military – Grade Shock Resistance.
В комплекта има включен силиконов кейс и кабел, но няма зарядно. На самия телефон фабрично е поставен и протектор на дисплея.
Основни характеристики:
- Дисплей: 6.67“ IPC LCD, 120Hz
- Чипсет: Unisoc T7250 (12nm)
- Памет: 8GB RAM, 256GB за съхранение
- Основна камера: 50MP f/1.8 бленда; 27 mm (wide)
- Предна камера: 5MP f/2.2 (wide)
- Свързаност: 4G LTE, Wi-Fi 5, WLAN Display, Wi-Fi Display,WLAN tethering, Bluetooth 5.3, USB Type-C, NFC, GPS
- ОС: Android 15, realme UI 6.0
- Батерия: 6000 mAh, 45W, 6W reverse wired
- Размери: 165,8 x 75.9 x 7.8 мм, 196 гр.
Дисплей
realme C71 разполага с плосък IPC LCD екран с размер от 6,67‘ и резолюция от 1604х720. Телефонът е един от малкото в класа си, които разполагат с 120 Hz дисплей, а и вероятно е най-евтиният с такъв дисплей. Пиковата яркост е 725 нита. Цветовете са отлични за класа на телефона, но на ярка светлина избледняват. Честотата на опресняване позволява да гледате динамични видеа безпроблемно, като можете допълнително да „изостряте“ наситеността на цветовете.
Хардуер
Смартфонът е оборудван с Unisoc T7250, който се справи много добре с поставените задачи. Разбира се говорим за бюджетен телефон, така че при по-голяма натовареност очаквайте леко загряване на телефона, както и забавяне на моменти. Но като цяло, за ежедневните задачи и при ползване на по-леки приложения, няма да имате проблеми с ползването му.
Realme C71 е въоръжен с “ArmorShell Protection”, което позволява да не го щадите и да не се притеснявате, ако го изпуснете. Стъкленият панел на дисплея е двойно подсилен, а ъглите на смартфона са с 0,23mm по-високи, за да предпазят дисплея при падане. RAM паметта е 8GB, но може да бъде увеличена с до 16 GB при необходимост. Можете да разчитате и на 256 GB място за съхранение.
Относно звука – смартфонът разполага с един високоговорител. Като минус мога да посоча, че при хващане на телефона с две ръце, почти винаги „запушвам“ високоговорителя и трябва да увелича звука, за да мога да чувам. Силата на звука, от своя страна е наистина силна черта на телефона. Можете да го увеличите до 400% спрямо стандартното. Макар и да се влошава качеството, наистина ще можете да чуете всичко, дори при по-шумна среда.
Батерията е онзи звяр, който бих искал да виждам във всички смартфони, които ползвам. 6 000 mAh, в комплект със щадящия чипсет, ще ви позволят спокойно да изкарате три дни без да поглеждате към зарядното. Липсата именно на зарядно обаче е недостатък, тъй като трябва да разполагате със съвместимо зарядно за бърз заряд, за да се възползвате от обещаните 45W бърз заряд, иначе телефонът ще се зарежда за около 3 часа. Но както казваха в една реклама – това не е всичко – този бюджетен смартфон предлага и 6W кабелно обратно зареждане, за което определено не е за подценяване, защото можете да помогнете на приятел в беда, а с тази батерия винаги ще сте подготвени.
Софтуер
На пръв поглед бюджетните телефони не разполагат с кой знае колко персонализиран софтуер, тъй като всякакви предварително качени приложения и персонализации влияят негативно на бързината на телефона. realme обаче залагат на своя графичен интерфейс realme UI 6.0. На разположение е “AI Call Noise Reduction 2.0”, чрез който AI автоматично подтиска страничните шумове, за да могат да ви чуват, когато говорите. Имате възможност да търсите чрез Google Germini Circle to Search. AI е на помощ и при някои функции на камерата, но с тях ще ви запозная след малко. Сред интересните функционалности е възможността за бързо отстраняване на попаднала вода чрез функцията SonicWave Water Ejection.
Камера
realme C71 разполага една основна 50 МР камера и с една 5 MP селфи камера. Снимките са ниско качество, което е обичайно за класа, но са напълно приемливи за разглеждане на телефон. Въпреки това, компанията е добавила AI функционалности, които работят много прилично – можете да изтриете ненужните хора от даден кадър, и ако не се вглеждате прекалено в детайла, ще видите че АI се е справил много добре.
Наличен е още нощен режим, режим „Улица“, режим портрет, да добавяте стикери, да снимате едновременно с двете камери, както и има 10х цифрово увеличение. Можете да снимате видео в 1080p и до 30 кадъра в сек.
Заключение
Ако трябва да го опиша с едно изречение бих използвал „Брутално смартфонче за под 300 лева“ . Сега, шегата настрана – realme C71 е по-добър от конкурентите си по много показатели, затова ще ги изброя по-долу:
- наистина голяма 6000mAh батерия, позволяваща дълга автономност на работа.
- възможност за 45W бърз заряд. До 6W обратно зареждане.
- много добър за класа си дисплей със 120 Hz честота на опресняване.
- уникален Pulse Light Led ринг, който придава много чар на телефона, но и подобрява потребителското изживяване.
- Издръжливост на падане от височина до 1,5 м. и с възможност за отстраняване на случайно попаднала вода.
- AI, който се справя много добре при обработка на снимките.
Накратко казано realme C71 впечатлява с цената, но още повече с характеристиките си.