Stellantis се отказва от разработването на водородни горивни клетки

От няколко години насам критиците на електрическите автомобили представят водорода като панацея за чисти горива. Понякога това се отнася за двигатели с водородно горене, но по-често става дума за електрически автомобили с водородни горивни клетки, или FCEV.

И двете технологии обещават движение с емисии само на вода от ауспусите на автомобилите. Сега обаче един от най-големите автомобилни производители, Stellantis обяви, че прекратява разработването на своите леки, средни и тежки FCEV, които трябваше да влязат в производство по-късно тази година.

Основното предимство на водорода е, че е по-бързо да се напълни резервоар с него, отколкото да се презареди литиево-йонна батерия. Така че това е привлекателна алтернатива, която предполага, че шофьорът може да запази всички удобства на бензиновия си двигател, без да има странични ефекти, причиняващи климатични промени.

Но в действителност това е доста далеч от истината.

Той не е толкова бърз, колкото бензина или дизела при стайна температура. Водородът също е с много по-ниска енергийна плътност по обем, а производството му е далеч от ефективно, дори когато се използва изцяло възобновяема електроенергия.

И, разбира се, по-голямата част от търговския водород не е т.нар. син водород, който се произвежда от възобновяеми източници, а се произвежда предимно чрез паропреобразуване от запаси от въглеводороди. Това е енергоемък процес, който е много далеч от въглеродна неутралност.

Накрая, практически няма инфраструктура за зареждане на водородни пътни превозни средства.

Превозните средства са неефективни, а горивото е скъпо, трудно за съхранение и трудно за намиране. Така че може би решението на Stellantis не трябва да ни изненадва. Между високите разходи за разработка и факта, че FCEV се продават само с силни стимули, беше взето решение да се отмени производството на водородни ванове във Франция и Полша.

Stellantis заявява, че няма да има загуба на работни места в заводите му и че персоналът, занимаващ се с научноизследователска и развойна дейност, ще бъде пренасочен към други проекти.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *