Basis Peak

Освен публикуваното наскоро от мен първо ревю на телевизор, сега следва още едно с графа първо за мен и това е ревю на смарт часовника (или по-точно активити тракер) Basis Peek. Най-вероятно не сте чували за тази компания и това е съвсем нормално, тъй като продуктът и не се предлага в нашата част от света. Basis e компания на Intel и съответно можем да добием представа за иновациите, които компанията разработва и въвежда.

Започвам съвсем накратко с това какво представлява самото устройство и какво можете да очаквате от него.

Basis Peak е устройство захранвано от технологии на Intel (Intel Powered), а и компанията е собственост на технологичния гигант. Този сегмент смарт носими устройства вече предлага голяма конкуренция и на пазара можете да намерите различни подобни продукти.

Часовникът съчетава в себе си основни възможности които са предназначени за активни хора и спортисти, като разбира се ако ви допадне можете да го ползвате съвсем спокойно и в ежедневието си. Той включва редица сензори като оптичен сензор за отчитане на пулса, 3 осов акселерометър, засичане температурата на кожата и за галванична реакция на кожата.

Благодарение на тези сензори, устройството отчита как спите, спортувате или просто се движите.  Повече за възможностите по-надолу.

Дисплейът е монохромен и съответно няма никакви проблеми при пряка слънчева светлина. Доста полезно, е че освен като спортен аксесоар можете да го ползвате и като смарт часовник, благодарение на връзката чрез Bluetooth към смартфона ви. По този начин имате достъп до основна информация чрез известия от приложенията на мобилното си устройство.


Официално поддържаните устройства можете да видите ТУК, но часовникът работи безпроблемно дори с моя смартфон, който не е в списъка LG G2, а поддръжката е и за по-актуални модели с Kit Kat 4.4.2/iOS 7 и по-актуални версии.

Дизайн

Откъм дизайн Basis Peak не може да бъде определен като привлекателен, но предполагам това не е и целта тук. Тялото на часовника е от алуминий и е правоъгълно без бутони, горната част е заета от екрана, който обаче не покрива цялата повърхност, а има сериозно разстояние най-вече от страни до края на конструкцията. Екранът е с Gorilla Glass 3 защита. Отдолу са разположени част от сензорите, тук е и интерфейсът за зареждане.

Моделът, с който разполагах е черен на цвят с черна силиконова каишка, което го прави подходящ за по-активно спортуващи хора. Иначе имате възможност за избор между различни цветови възможности на самата каишка, както и за кожен и метален вариант. Предлага се и титаниева версия на тялото – Peak Titanium Edition.

Basis Peak е и водоиздръжлив, съвсем спокойно можете да го носите в банята и да не се притеснявате или да плувате с него.

Функционалност 

Basis Peak ще ви помогне да проследите доста аспекти от ежедневието си като изгорените калории, изходените крачки и четири вида дейности – ходене, тичане, колоездене и спане. В основното си състояние екранът предлага директна информация за час, а при допир показва и датата. Понеже е без активна постоянно подсветка, когато вече не можете да различавате символите, просто плъзнете пръст нагоре в десния ъгъл и подсветката се активира, можете да я спрете с плъзгане на пръста надолу или просто да изчакате това да стане автоматично.

Оттук управлението е доста лесно при плъзгане от основния екран нагоре (без най-дясно) получавате достъп до възможност за настройка на аларма и хронометър. Алармата е полезна, ако носите часовника и докато спите като не е звукова, а се осъществява чрез вибрация.

При плъзгане с пръста надясно получавате достъп до основни настройки на часовника. От тук можете да го свържете със смартфона си, да включите DND режим, да го рестартирате и да видите About информацията.

Основната информация за дневните си дейности получавате при плъзгане на ляво, там на първо място е информацията за сърдечния ви пулс. При повторно плъзване ще видите и колко крачки сте извървели или изтичали през настоящия ден и съответно колко калории.

Устройството само разпознава дали ходите, тичате или карате колело. При засичане на дейността се активира специален режим на екрана показващ пулса, изразходваните калории, времетраене и изминатите стъпки. Информацията се изписва на светъл фон с тъмни цифри, което е обратно на нормалния режим.

Софтуер

Много добро допълнение е приложението за смартфон, което е и неразделна част от цялостното решение и е налично за iOS и Android.

Чрез него проследявате засечената от часовника информация, която е добре систематизирана по дни и дейности. Освен дневните си разходки можете да придобиете доста добра идея за съня си. В приложението сънят се представя през различните му фази, а виждате и колко пъти сте се превъртели в леглото или пък сте ставали.

Чрез приложението можете да си задавате и цели като например да се раздвижвате на определен часови интервал, да изминете определени стъпки на де и т.н.

Интересното е че за да можете да активирате повече от тези напомняния трябва преди това да изпълните няколко базови. След всяко изпълняване на цел печелите точки чрез, които си отваряте достъпа до повече.

Известията от приложения на смартфона също се активират през приложението. Те са от голямо удобство понеже можете без директно да ползвате смартфона си да видите основна информация за получено писмо, съобщение, да откажете обаждане и т.н. Доколкото успях да пробвам с известия от различни приложения няма проблеми със съвместимостта и например можете да видите директно например новина от Euronews Express приложението или съобщение от приятели във Viber или Messenger.

Ако са се натрупали няколко известия на екрана на часовника, можете чрез плъзгане да ги прегледате, а за да ги изчистите почуквате два пъти върху дисплея. По този начин и се връщате винаги към основния екран с часовника.

Все пак трябва да вмъкна, че устройстовото не поддържа кирилица засега, а и в близко бъдеще не се очаква такава, тъй като е предназначено за други региони, но целта на ревюто ми е все пак да се запознаем с постиженията на Intel в областта на носимите технологии, а те са неоспорими.

Батерия и зареждане

Вградената батерия позволява автономност от около 4-5 дена или дори повече с един заряд като разбира се това зависи от употребата на подсветката, честотата на упражнения и известия, които получавате. Издръжливостта на батерията е на ниво за предлаганите възможности и това, че няма да се налага да го зареждате на всеки 1-2 дена, а веднъж седмично е плюс.

Самото зареждане става чрез специално приспособление (Cradle), в което поставяте часовника и той се закача чрез магнити. Зарядното свързвате към компютър или друг USB източник на енергия. Тъй като тази основа е с Micro USB порт, можете да използвате и кабела на зарядното си за смартфон.

Батерията се зарежда за час и 10/20 минути, което е съвсем приемливо.

Заключение

Моделът предлага голям набор от възможности за спортно ориентираните потребители и определено може да бъде от полза при проследяване на състоянието на съня и др. От моя гледна точка дизайнът не ми допада чак толкова може би най-вече заради каишката, силиконовият вариант лично за мен не е подходящ. Иначе дисплейът, въпреки че не заема цялата повърхност, предлага добра видимост на предоставяната информация, а има и редица смарт функционалности, които не са за пренебрегване.

Ако се занимавате активно със спорт то Basis Peak може да е добър избор за вас. Цената му от $199 не е от най-достъпните, но няма и кой знае колко по-евтини предложения.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *