Ревю: Motorola One Macro

Motorola One Macro е най-новото предложение на компанията в едноименната серия и е с акцент към макро фотографията. Устройството е с цена в свободна продажба 399 лв. и вече е достъпно в големите търговски вериги и телекомите в син цвят, а през ноември и в лилав.

Дизайн

One Macro е с пластмасова конструкция и първоначално ще е наличен в син цвят (Space Blue), който е в няколко нюанса – от по-светъл към тъмен, дори до черен в горната част. На гърба откриваме тройна камера в две секции, сензор за лазерен автофокус, LED светкавица и четец на отпечатъци. Дисплеят е с капковиден прорез за предната камера, а страничните рамки са осезаеми, особено „брадичката“.

Хардуерните бутони за управление на силата на звука и включване са отдясно на корпуса, а в долната му част са разположени USB Type-C порт и отвори за високоговорителя и микрофона. В горната част на конструкцията се намират 3.5 мм жак за слушалки и още един отвор за микрофон. Заедно с Motorola One Macro получавате и прозрачен силиконов калъф, USB кабел и зарядно. Изработката изглежда стабилна, а благодарение на включения в комплекта кейс ще предпазите устройството от издраскване.

Основни характеристики:

  • Дисплей: 6.2″ IPS (1520 x 720), 270 ppi
  • Чипсет: MediaTek Helio P70
  • Памет: 4GB RAM, 64GB за съхранение, слот за памет карта
  • Основна камера:
  • 13MP, f/2.0 бленда
  • 2MP за дълбочина
  • 2MP за макро снимки
  • Предна камера:
  • 8MP с бленда f/2.2
  • Свързаност: LTE, Wi-Fi 802.11 n, Bluetooth v4.2, USB Type-C, GPS, 3.5 мм жак
  • ОС: Android 9 Pie
  • Батерия: 4000 mAh
  • Размери: 157.6 x 75.4 x 9 мм, 186 г

Дисплей

Дисплеят е с добри нива на яркост и съдържанието е отчетливо дори при пряка слънчева светлина, което е добре за ценовия сегмент, в който е позициониран One Macro. Постигнатото съотношение екран-корпус е 82%, а гъстотата на пикселите от 270 ppi е на ръба на възможността за възприятие от човешкото око. Сред наличните функционалности са „Нощно осветление“ за ограничаване на синята светлина и „Адаптивна яркост“. Друга добавка, позната ни от повечето модели на компанията, е подобна на Always On функционалност, която при посягане към или вземане в ръка на устройството се активира част от дисплея с информация за час, дата и наличието на известия.

Производителност

Останах приятно изненадан от производителността на модела, който е базиран на чипсет MediaTek Helio P70 в комбинация с 4GB RAM. Това е напълно достатъчно за гладка работа с приложенията, които се използват в ежедневието, а и повечето игри. Не забелязах някакви сериозни насичания и накъсвания по времето, за което тествах смартфона. Достъпните 64GB памет за файлове са достатъчни, а ако не ви стигнат можете да ги разширите чрез хибридния слот с още 512GB.

Софтуер

В софтуерно отношение е налична Android 9 Pie с лека модификация на графичния потребителски интерфейс. Като цяло е запазена стоковата визия на операционната система, което помага и за гладката работа на устройството. Допълнителният софтуер е под формата на познатите ни от останалите модели на компанията „Moto Actions” за стартиране на приложения и функционалности чрез жестове с ръката – доста полезни поне според мен. Достъпна е и функционалността въведена с Android 9 Pie – “Дигитално благополучие“, с която следите това в кои приложения и в какви дейности прекарвате времето си пред телефона.

Камера

Основната камера е тройна и се състои от 13MP сензор с бленда f/2.0 и лазерен автофокус, 2MP за боке ефекти и 2MP за макро снимки. Трябва да отбележа, че очаквам с официалния анонс на устройството у нас, ще бъде пуснато софтуерно обновление на интерфейса на камерата. Ако това има влияние върху качеството на снимките и цялостното представяне, ще го отбележа своевременно.

Имайки предвид цената на устройството няма как да очакваме чудеса по отношение на камерата, като тук виждаме специализация към макро снимките. Първо обаче малко за стандартните – благодарение на лазерния автофокус, фокусирането и заснемането на снимки става доста бързо, а наличието на автоматичен режим HDR е полезна добавка. Качеството е приемливо при оптимална околна осветеност и спада значително с ограничаване на светлината.

Налични са отделни режими за заснемане на макро снимки и видео, като резултатът варира и зависи от доста фактори. Трябва да сте неподвижни и да е налична достатъчна околна светлина за оптимални резултати.

Иначе са налични и други интересни режими като синемаграфия, портрет и цвят от селекция, които могат да доведат до някои ефектни снимки. Налична е и система за изкуствен интелект, която може да препоръча активиране на даден режим в зависимост от засечените условия. Предната камера е 8-мегапикселова и също се справя прилично при оптимални условия.

Батерия

Батерията е с висок капацитет от 4000 mAh и предлага издръжливост до два дена с един заряд. Поддържа се технология за бързо зареждане с мощност до 10W, а освен това са налични режим за пестене на енергия и технологията „Адаптивна батерия, които помагат за по-високата издръжливост.

Други

Моделът включва 3.5 мм жак за слушалки, за тези от вас, които все още разчитат на такива слушалки, и FM радио. Вграденият високоговорител предлага силен звук, а качеството на разговорите е на добро ниво – не забелязвах накъсвания и загуба на сигнал, а и от другата страна също не отчетоха подобно нещо. Корпусът има IPX2 сертификация за издръжливост при напръскване с течност, но не е водоустойчив при потапяне. Четецът на пръстови отпечатъци е разположен на удобна позиция и работи бързо и точно, а другата опция за биометрична оторизация чрез лицево разпознаване също е доста ефективна.

Заключение

При цена от 399 лв. в свободна продажба, One Macro попада сред бюджетните устройства, като предлага голям екран, доста добра производителност и сериозна издръжливост на батерията. Дизайнът е приятен, почти чистата версия на Android за мен също е плюс, а полезна добавка е и наличието на защитен кейс. По отношение на камерата чувствата ми са смесени. Към момента на подобна цена са Honor 8X и Xiaomi Mi A3.

Pavlin Lukanov

One thought on “Ревю: Motorola One Macro

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *