Ревю: Lenovo S340 (AMD Ryzen)

Пазарът за преносими компютри е доста конкурентен, което важи с особена сила за по-достъпните модели. Днес ще ви запознаем именно с устройство от този клас, при около 1000 лв., Lenovo S340 (15API) е базиран на мобилната платформа на AMD, което е приятна изненада на фона на доминацията в сектора от Intel.

Дизайн

Лаптопът е компактен (за размерите на екрана си) и с изчистен и стилен дизайн, като се предлага в син, сив и черен цвят. На капака откриваме единствено логото на компанията, което се вписва като приятен акцент. Дисплеят е с тънки рамки от двете си страни, а камерата, която е позиционирана над него е с ръчен механизъм за закриване на сензора. Клавиатурата е с големи клавиши и опционална двустепенна подсветка, а тъчпадът е с обширна повърхност. Отдясно на корпуса откриваме два USB порта и четец на памет карти, а отляво USB Type-C порт, 3.5 мм жак за слушалки, HDMI порт и порт за зареждане. В долната част на конструкцията са позиционирани отворите за говорителите.

Основни характеристики:

  • Екран: 15”, IPS, до Full HD (1920 x 1080) и опция за сензорно управление
  • Процесор: До AMD Ryzen 7
  • Памет: до 12GB RAM, до 256GB SSD/2TB HDD
  • Свързаност: Wi-Fi ac, Bluetooth 4.2, 2 x USB 3.1, USB Type-C, HDMI, 4-in-1 SD четец на карти, 3.5 мм жак
  • Звукова система: Dolby Audio, 2 x 2W говорители
  • ОС: Windows 10 Home
  • Размери: 358 x 245 x 17.9-19.4 мм, 1.8 кг

Устройството предлага 15.6-инчов екран с IPS панел, който е с добри нива на яркост и контраст, а операционната система включва още и нощен режим за ограничаване на синята светлина. Благодарение на наличието на IPS панел се постигат добри ъгли на видимост, а освен това е достъпна и опция за сензорен екран, ако предпочитате този тип на въвеждане. Рамките от двете му страни са тънки и спомагат за постигане на компактните размери на системата.

Това е първият модел от доста време насам, който ни попада за ревю и е базиран на мобилната платформа на AMD. В конкретната конфигурация е използван Ryzen 5 с вградена Radeon Vega 8 графика, но е наличен избор до Ryzen 7 за по-висока производителност. В комбинация с 12GB RAM и SSD сторидж системата е доста бърза. Няма да имате проблеми с познатите ни офис приложения, възпроизвеждане на мултимедия, обработка на снимки и по-леките игрови заглавия. Чрез вградения HDMI порт можете да свържете външен монитор, ако имате нужда от това.

Налични са достатъчно опции за свързване, като по отношение на безжичната свързаност откриваме Bluetooth 4.2 и Wi-Fi (ac), което гарантира високи скорости на трансфер. Устройството предлага още 2 x USB 3.1 порта, USB Type-C порт, HDMI, четец на памет карти (4-in-1 SD) и комбиниран жак за слушалки/микрофон. Това е достатъчно за добавяне на необходимите периферни устройства като мишка или външна клавиатура и свързване на смартфон например. Достъпът до четец на памет карти пък е от полза ако искате да изтеглите директно снимки от фотоапарат или друго устройство с такъв тип сторидж.

По данни на компанията, Lenovo S340 предлага до 8 часа издръжливост с един заряд на батерията. Разбира се това е трудно постижимо в реални условия, но при комбинирана работа и смесено натоварване би трябвало да получите около 4-6 часа.

Моделът включва пълноразмерна клавиатура с опционална двустепенна подсветка, която макар да не предлага удобството на ThinkPad, е достатъчно добра за ценовия клас на лаптопа. Тъчпадът е с обширна повърхност и е удобен за работа, доколкото това е възможно за тъчпад. Звуковата система се състои от два говорителя с мощност 2W и включва технология Dolby Audio. Звукът е качествен и силен, като определено ни допада, пак съпоставимо с цената на преносимия компютър. Полезна добавка е механизмът за закриване на камерата, който може да ви предпази при пробив на защитата и получаване на достъп до камерата от хакери.

Кратко заключение

Lenovo S340 ни допадна с приятния си и изчистен дизайн. Освен това серията предлага прилична производителност, което я прави подходяща както за работа, така и за забавления. Разбира се няма как да играете по-тежките игри, но за това си има и специални геймърски модели.

Pavlin Lukanov

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *