Asus – опит в действие

Дзен учението, чиито основи лежат дълбоко в древността и за чийто произход се знае малко, е част от будистката философия за самопознанието. Основна цел на учението е търсенето на баланса във всичките му форми и постигане на хармоничност и единство на личността със заобикалящата я среда.

ZenPad от своя страна е плод на дългогодишните практики на компанията ASUSTeK Computer Inc.

Компанията е основана през 1990 г. в далечния изток и по-конкретно в Тайван от компютърни инженери. И за да бъде още по-близо компанията до божественото, името ѝ произхожда от митичния крилат кон Пегас (Pegasus (Asus). Още със създаването си ASUS се устремява към технологичните висоти и се сключва партньорски договор с Intel, от което прозират и амбициите и способностите на нейните ръководители, желаещи бързо да я превърнат във водещ производител.

Тайван е част от Китай, поради което според някои източници компанията е създадена в Китай. Политиката на Република България е да се придържа към принципа за „Един Китай“ и официално разглежда Тайван като част от Китай, изключвайки възможността за поддържане на дипломатически отношения с Тайпе[1]. Интересен факт е, че в началото на миналия месец президентите на Тайван и Китай се срещнаха за първи път от 60 години насам.

За своите 25 години ASUSTeK Computer Inc се превръща в един от големите производители на дънни платки, видеокарти, дисплеи, персонални компютри, нетбуци, таблети, сървъри, смартфони и други технологични устройства.

През 2007 година компанията пуска в продажба първия нетбук в света под марката  Eee PC, чиято абревиатура означава  Easy to learn, Easy to work, Easy to play, с което дава началото на развитие на нова ниша мобилни компютри.

Но да погледнем продуктовото портфолио на компанията. Относно продуктовия микс[2] – към третото тримесечие приходите от продажби на компютри съставляват 61% от всички приходи, докато на втора позиция са приходите от сектора, свързан с мобилните устройства. Произвежданите компоненти са донесли 14% от приходите на компанията. Според прогнозите на компанията мобилните устройства ще носят все по-големи приходи за сметка на настолните компютри и компонентите за тях, поради което голяма част от усилията и се насочват именно натам. Това е добра стратегия, тъй като на този динамичен пазар, компаниите лидери имат две възможности, да са адаптивни и с новаторски дух или да губят позиции, наслаждавайки се на привидния комфорт, който са им донесли вече създадени продукти, или накратко казано – „пионер“ или „пенсионер“, разликата е във времевото позициониране.

Основните пазари за компанията са 3 – регион Азия с 49% от всички реализирани продажби, следван от Европа с 29% и Пазар Северна и Южна Америка с 22%, като за третото тримесечие Европа губи един процент от дела си за сметка на Северна и Южна Америка. Ако сравним данните с тези преди 3 години ще забележим сериозна промяна – през четвъртото тримесечие на 2012г. регион Европа е бил водещ регион с 37% от приходите от продажби. Регион Азия, тогава включващ и регион Океания е бил с 35%, а регион Северна и Южна Америка – 28%. Тези изменения ясно доказват бързината, с която се променят пазарите на които търгува ASUS.

Сезонността също е сред важните фактори, влияещи на компанията. И следвайки стила на неповторимия синоптик г-н Емил Чолаков можем да кажем, че в този сектор е важно да разпънем навреме чадъра, тъй като дъждът от пари може бързо да спре, следван от ветровете на промяната, които да ни отведат към други пазари. ASUSTeK Computer Inc очевидно бързо се преориентира в пазарната обстановка. Ако погледнем данните за продажбите на консолидирано ниво за 2014г. ще забележим че приходите за първото шестмесечие са 45,2% от всички приходи. Като цяло второто шестмесечие е по-силно от първото, но това което прави по-голямо впечатление са реализираните продажби през ноември, който е бил най-силният месец на продажби през 2012г., 2013г. и 2014г. като за 2013г. продажбите на месечна база са нараснали с цели 19%. За 2015г. разполагаме с данни за месец октомври, който се оказва изненадващо слаб – спрямо предходния месец приходите са се свили с 6%, а спрямо октомври 2014г. с цели 11%. Като цяло общите приходи за първите 10 месеца от 2015г, отчитат много лек спад от 386 027 000 000 тайвански долари към 31.10.2014г. до 381 018 000 000 тайвански долари към 10.2015г., което преведено в говорим за западния свят език значи почти 11, 93 млрд. щатски долари към 10.2014г. спрямо 11,78 млрд. щатски долари към 10.2015г. Общите приходи на групата за 2014г. са в размер на 14, 75 млрд. щатски долари, отбелязвайки ръст с 3% спрямо година по-рано. За сравнение БВП на Албания за 2012г. е в размер на 13,119 млрд. щатски долари, което и отрежда 123 място в световната класация.

Очакванията на компанията са приходите от мобилни устройства да продължат да растат и през 2018 година да надминат приходите от компютърния сектор. Затова и компанията залага на богата гама, нови мобилни устройства, таблети, телефони и аксесоари за тях- точно в духа на Дзен – достигане на хармоничност със заобикалящата ни среда. Основна цел на компанията е да бъде актуална, защото в този сектор, едно закъснение може да коства всичко.

Сега погледите са насочени резултатите през изминалия месец и очакванията са за силни продажби. Именно затова и ние очакваме новия таблет на Asus – ZenPad C 7.0 да се представи на ниво в своя клас и да допринесе в затвърждаването на компанията като един от лидерите и новаторите в сектора на мобилните устройства и таблети.

[2]http://www.mfa.bg/120/findanembassy/0/197/

[2] http://www.asus.com/us/Pages/Investor/

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *