Интервю с Богдан Джорджеску, Channel Account Manager, Intel България и Румъния
Предлагаме на вниманието ви интервю с Богдан Джорджеску, Channel Account Manager, Intel България и Румъния относно продуктите на компанията за мобилни устройства.
Богдан Джорджеску е Channel Account Manager, Intel България и Румъния. Неговите отговорности включват развитието на бизнеса на Intel в сегментите на B2B и дистрибуцията. Работата му се фокусира върху разработване и прилагане на програми за гарантиране на по-високи нива на образование IT пазара и изпълнението на национални и регионални програми, свързани с нивото на проникване на компютри и компютърни умения.
Богдан Джорджеску започва своята кариера в Intel през 2009 година. Преди да се присъедини към Intel, Богдан Джорджеску е заемал редица постове в сферата на продажбите, маркетинга и управление на работата с клиенти в IT & C сектора в Румъния.
Богдан Джорджеску е роден през 1979 г., получава бакалавърска степен по енергетика през 2003 г. от Политехническия университет в Букурещ. Има магистърска степен по Европейски маркетинг от Академията за икономически науки в Букурещ.
Въпросите зададе Павлин Луканов
Коя е актуалната в момента процесорна платформа на компанията предназначена за таблети?
През 2015 г. Intel представи серията процесори Intel Atom x3 (известни преди това с кодово име SoFIA), първата интегрирана комуникационна платформа на Intel за базовия и ценовия сегмент на таблетите, фаблетите и смартфоните. Комбинирайки 64-битови многоядрени процесори Intel Atom заедно с 3G или 4G LTE свързаност, интегрираната комуникационна SoC комбинира процесор, процесор на сензор за изображения, графика, аудио, компоненти за управление на свързаността и захранването в един системен чипсет. Тази интеграция позволява на производителите на устройства да доставят пълнофункционални таблети, фаблети и смартфони на достъпни цени за бързо разрастващия се пазар в сегмента на базовите и ценовите устройства.
Също имаме процесори Intel Atom x5 и x7 серии предложения за производителния сегмент на пазара.
Какви са краткосрочните планове на Intel в тази сфера, кога се очаква следващото поколение продукти?
През 2016 г. очакваме да видим на пазара все повече таблети с Intel Inside, започвайки от Atom до Core процесори. Разбира се, множество форм фактори ще бъдат на разположение за нашите клиенти, за да могат да избират от таблети, 2 в 1 устройства, конвъртибъл, следвайки нашия план за разширяване на преносимото портфолио Intel Inside.
Защо бихте препоръчали на потребителите да изберат решенията базирани на Intel?
Мощният процесор на Intel дава на потребителите цялата производителност, отзивчивост и скорост, от която се нуждаят за техния таблет. Те могат да играят игри, да гледат филми и бързо да превключват между различни приложения. Най-новите CPU-та на Intel са достъпни с 64-битова обработка, вградени функции за сигурност и живот на батерията, така че потребителите да могат да правят това, което обичат по-дълго, като същевременно се чувстват сигурни. Таблетите, базирани на процесори Intel, могат да „издържат” по-дълго с изключителен живот на батерията – така потребителите могат да заредят своето устройство и да оставят своето зарядно у дома. Независимо дали използват Windows или Android, това означава повече музика, повече игри и повече време с таблета, който обичат и имат нужда с Intel Inside.
В кой ценови сегмент бихте насочили клиентите у нас?
Има таблети, базирани на Intel, във всички ценови сегменти от различни производители, но бих препоръчал на всеки потребител да вземе решение самостоятелно, съответстващо на неговите специфични нужди и ценови предпочитания. По отношение на процесорите, имаме Intel Atom x3, x5 и x7, като x3 е за базово ниво, а x7 е за високо ниво на производителност.
Процесорите Intel Atom x5 и x7 екипират производителността, която потребителите искат да видят на мобилното си устройство с водеща 14nm производствена технология. Сега те могат да управляват множество различни задачи и приложения на различни екрани по едно и също време. Те могат да видят подобрения в игрите с Gen 8 графика, докато 64-битова поддръжка завежда възможностите на производителността на нови висоти.
Нашето проучване, проведено в края на 2015 г., показва, че по-голямата част от българите са готови да платят между 200 и 500 лв. за таблет. Това показва, че предпочитанията на по-голямата част са в горната част на средния ценови клас.
С кои производители на устройства от сектора си сътрудничите най-добре?
Активно си партнираме с голям брой производители – Microsoft, Dell, Lenovo, Asus, Acer, HP, са някои от тях. Не бих могъл да отлича един производител, пред другите.
Какъв е пазарният дял на таблетите базирани на Intel у нас и какви са очакванията ви занапред?
За съжаление, не мога да обсъждам пазарния дял, тъй като Intel е публично листвана на борсата компания. Бих препоръчал да разгледате данни от проучвания на пазара, за да получите този тип информация.
Оправдаха ли се данните публикувани от Intel при проучването проведено за отминалите Коледни празници?
Участващите в проучването споделят мнението, че таблетите са подходящ подарък и 40% от тях изразиха намерение да направят такава покупка. Не мога да споделям информация, касаеща продажбите, но мога да кажа, че сме доволни от съвместната ни работа с търговците на българския пазар и резултатите са повече от обнадеждаващи.
Според вас има ли таблетът място в ръцете на деца?
По-голямата част от българите, които участваха в нашето проучване, споделят, че одобряват употребата на таблет от малки деца. Това е и моето мнение. За по-малките деца, таблетът може да предложи завладяващо забавление. За по-големи деца, таблетът предлага уникално потребителско изживяване и ниво на мобилност, което и ученици, и учители оценяват в класната стая, заедно със сигурността и ниската обща стойност на притежание, което IT-тата искат.