„Българската“ War Planet Online от Gameloft стана на 4 години
Българската гейм индустрия има силен афинитет към стратегиите в реално време. Не само, защото първата по-голяма игра е такава – Tzar, но и през годините, фокусът на доста от местните разработчици е в този жанр. Българското звено на френския гигант Gameloft е до голяма степен специализирано в този тип заглавия. Най-големият хит на софийския офис до момента, March of Empires, който е сред най-доходоносните в цялата група, е мултиплеър онлайн стратегия в реално време. Но това не е единствената игра в портфолиото на „Геймлофт България“.
World at Arms я предхожда и постеля пътя към March of Empires. След излизането на големия хит на софийското студио през 2015 г., то вече работи по следващото си заглавие. Това е War Planet Online, което излиза две години след това, а през август 2021 г. празнува своя четвърти рожден ден. „Геймлофт България“ се гордее и с нея, като продължава поддръжката на играта, пускането на ново съдържание и разширяването на възможностите ѝ. В същия момент, тя радва десетки хиляди играчи от целия свят.
Причините са много – War Planet Online е друго доходоносно заглавие в групата на Gameloft, то надгражда компетенциите на студиото в жанра и бетонира статуса му да прави почти изцяло самостоятелно игри.
Почти самостоятелна разработка
Не всички студиа на големите гейм компании имат възможност за самостоятелно разработване на заглавия. Повечето работят по конкретни елементи от определена игра – техническа част, програмиране, мултиплеър или сингълплеър, аудио и музика, портване и други. В първите си години, „Геймлофт България“ работи по адаптирането на вече готовите заглавия на френската компания за различни платформи. Бързо се преориентират към възможността да се превърнат в ключово студио – такова, което осъществява основната дейност по дадена игра.
Затова, изброените дотук заглавия са почти напълно създадени от „Геймлофт България“. Същото се случва и с War Planet Online, като основните задачи по дизайн, визия, концепция, механики, техническа част и програмиране са извършени в София. Елементите, които са изнесени към други звена на Gameloft са локализацията, музиката и портването на играта за Windows и Android. По оценка на самото студио, около 90% от War Planet Online е свършена в София. Ситуацията е идентична и с поддържането ѝ след пускането ѝ на пазара.
Излизането на играта бетонира позицията на „Геймлофт България“ като ключово студио в рамките на Gameloft. Освен това ѝ затвърждава компетенциите в развитието на стратегии в реално време. War Planet Online е третото такова заглавие след March of Empires и World at Arms. Както и второто, което влиза в класацията Топ 5 по приходи на Gameloft.
Достъпност
Основната философия на френския разработчик е да направи игрите максимално достъпни за потребителите. Затова се използва изпитания в мобилния свят модел Free to Play (f2p). В него заглавието е безплатно, но геймърите си плащат за различни виртуални стоки. Това означава и непрекъсната поддръжка на играта, създаване на регулярно ново съдържание и нови начини за монетизация.
War Planet Online следва плътно този модел. В рамките на четири години, българският екип по поддръжката е изградил 31 ъпдейта, повечето от които, включват нови функции и съдържание. Целта е да се привличат нови играчи, както и да се задържа интереса на настоящите максимално дълго време.
Играта започва като мобилно заглавие, създадено за iOS и впоследствие излиза за Android. Gameloft следва плътно тенденцията за публикуването на гейм продуктите на възможно най-много платформи и то вече е достъпно в Steam и Windows Store, а съвсем скоро и в облачната Facebook Cloud Games.