Български ученици ще се състезават на Intel ISEF

Трима гимназисти ще представят България на най-голямото пред-университетско състезание по науки и инженерство в света, Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF) тази година във Финикс, Аризона, САЩ, от 8 до 13 май.

Българските гимназисти Паолина Гаджулова и Кристиан Георгиев от Пловдив и Дона-Мария Иванова от Русе ще се съревновават с голям брой от световните млади учени, следващо поколение предприемачи и създатели, които се борят с теми, обхващащи от технологични иновации, до интерактивни роботи, до нови начини за третиране на рак. Проектите на българските ученици са в областта на математиката.

Паолина Гаджулова е в 11 клас на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“, Пловдив. Темата на нейния проект, с който ще се състезава на Intel ISEF 2016, е „Симулация на екосистема върху тороидална решетка с три организма.“
Паолина изследва специфичен вид разклоняващи се случайни процеси върху тороидална (с формата на геврек) решетка, които се оказва, че имат двустранно приложение – както в моделирането на популации, така и в изследването на паралелните изчисления.

Методът, с който работи, генетични алгоритми, е един от най-важните метаевристични подходи, но досега е оставал извън обсега на изучаването на задачи от типа WaTor. Паолина е един от много малкото ученици в България, които се фокусират върху метаевристики и освен това е олимпиаден състезател по информатика.

Метаевристичните алгоритми използват аналогии с естествени процеси, за да получат приблизителни стойности на изчислително трудни задачи и имат огромни приложения във всички сфери на знанието, от микропроцесорен дизайн, до обществени науки.

Дона-Мария Иванова е в 11 клас на Математическа гимназия „Баба Тонка“, Русе. Темата на нейния проект е “Как да не спечелим от тото?”

Дона-Мария изследва въпрос от теория на кодирането, като предлага чисто математическо доказателство на резултати, които до момента бяха известни единствено по изчислителен път.

Избраната от нея сфера, теория на кодирането, е в основата на всички дигитални комуникации, от клетъчни телефони до комуникации с космически апарати.
Тя е олимпиаден състезател по математика.

Кристиан Георгиев е в 12 клас на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“, Пловдив. Неговият проект за Intel ISEF 2016 се нарича „Върху големината на множества от прави в Fn, изпълняващи аксиомата на Волф“.

Проектът на Кристиан касае популярната област около множествата на Какея, чиито приложения в области като хармоничния анализ тепърва ще се изясняват.
Това е неговият първи проект в тази област, след като преди това е работил заедно с Дона-Мария в сферата на топологията. Той също е олимпиаден състезател и е участник в националния отбор по математическа лингвистика.

Кристиан продължава традицията за поне един чисто теоретичен проект от България всяка година. Приложенията на неговите резултати са изцяло в областта на математиката в изучаването на крайни полета.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *