Hello Moto G4
Motorola за съжаление е сравнително позабравен бранд у нас. След като в миналото Razr класическият сгъваем телефон се
радваше на голяма популярност не само в световен мащаб, но и в България, при преминаването към ерата на смартфоните Motorola някак си се загуби. През това време мобилното подразделение смени няколко собственика и мина през ръцете на Google, а понастоящем е част от Lenovo.
Разглежданият от мен модел е съвсем нов – Moto G4, 4то поколение в G серията среден клас устройства на бранда.
Дизайн
Дизайнът на Moto G4 е семпъл със свалящ се заден капак, който е с матово покритие позволяващо стабилен захват без опасност от изпускане. Въпреки наличието на свалящ се капак, батерията не е сменяема, но можете да добавяте Micro SD памет карта, а и няма да се налага да използвате страничен слот за SIM картата.
За разлика от предходното поколение тук няма отделен високоговорител в предната част, а слушалката извършва и тази функция. Бутоните за включване (релефен) и управление на звука са разположени от дясно на екрана. В долната част на конструкцията е Micro USB портът, а 3.5 мм жакът е отгоре.
На гърба са отличителни издатината около камера модула и лека вдлъбнатина с типичното М лого.
Изцяло черните гръб и предна част са отделени чрез странична лайсна в цвят графит. Налична е и версия в бяло, а на запад има и Moto Maker опция за избор на разнообразни цветове.
Както сами виждате устройството не изпъква кой знае колко с дизайн, а по-скоро се търси функционалност.
Забележка: моделът има два варианта – 2GB RAM и 16GB вградена памет и предоставеният ми 4GB RAM и 64GB вградена памет. Останалите характеристики са идентични.
Основни характеристики (тестова бройка):
– Дисплей: 5.5” (1080 x 1920) IPS LCD с Corning Gorilla Glass 3
– Чипсет: Qualcomm Snapdragon 617 (четири ядрен 1.5 GHz и четири ядрен 1.2 GHz)
– Памет: 4GB RAM, 64GB вградена памет, Micro SD слот
– Камери: 13MP основна с автофокус и двойна LED светкавица, 5MP предна
– Свързваемост: 4G LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n (2.4 GHz + 5 GHz), Bluetooth 4.2 LE, Micro USB, 3.5 мм, GPS, FM радио
– Сензори: Акселерометър, жироскоп, околна осветеност
– Батерия: 3000 mAh с TurboPower зареждане (до 6 заряд за 15 зареждане)
– ОС: Android 6.0
– Размери: 153 x 76.6 x 9.8 мм, 155 г.
В ежедневието
Въпреки че самият чипсет е по-старо поколение, той в комбинация с достатъчното за среден клас RAM (дори 2GB) позволяват гладката ежедневна работа. Не наблюдавах забивания и насичания, освен при прекомерно прегряване когато устройството оставаше по-продължително на директна слънчева светлина.
Adreno 405 графиката няма да позволи сериозен гейминг в 1080p, но е подходяща за ежедневна работа и видео възпроизвеждане с такава резолюция.
Смартфонът няма Always On дисплей, но все пак дисплеят се активира при повдигане на телефона и показва основна информация като час, дата и наличието на известия.
Интересно е използваното специално нано покритие, което до някаква степен създава водо отблъскваща бариера защитаваща при леко напръскване с вода. Устройството обаче не може да издържи пълно потапяне затова не го и пробвайте, не е изцяло водо издръжливо.
Дисплеят е с висока за средния клас резолюция, а и на този етап повече от FHD някак си е излишно. Яркостта е на добро ниво, цветовото представяне също, а дори и при пряка слънчева светлина можете да видите картината.
Хареса ми наличието на FM радио, което спрямо опита ми с други модели смартфони, се справя доста по-добре като задържане на чист сигнал и доставяне на високо качество.
Високоговорителят дава задоволителен звук като само при най-висока степен се получават изкривявания.
Камерата можете да активирате чрез бързо завъртане на смартофна с ръка, което е доста удобно. Качеството на заснеманите изображения е добро, но понякога в зависимост от обстановката и фокусираната област картината ще се окаже по-светла. Интересното е че при избор на точка за фокусиране можете чрез плъзгане на пръста да регулирате осветеността на изображението. Камерата поддържа и HDR заснемане, което по подразбиране се активира автоматично.
Наличен е професионален режим, в който имате достъп до голям набор от настройки за заснемане. Освен него има още и режим за бавно заснемане, панорама (доста бързо заснема, но записването на изображенията става бавно), видео (до 1080p@30fps) и автоматичен режим.
Галерия
Освен стартиране на камерата, с жест може да бъде активирано и деактивирано фенерчето.
Moto G4 предлага чист Android без допълнителни скинове, което за мен е голям плюс, но разбира се е въпрос на личен избор.
При доста ниско натоварване батерията дава до два дена работа с един заряд, но в по-нормални обстоятелства ден, ден и половина. Използването активно за навигация или браузинг значително съкращава това време, но това е нормално за всички устройства. Нямаше как да тествам бързото зареждане поради това, че бройката, с която разполагах е тестова и без включено оригинално зарядно устройство.
Заключение
Като цяло Moto G4 оставя позитивни впечатления, а както виждате в галерията, успях да обиколя доста места с него. Имайте предвид, че дори при по-леки падания страничната лайсна лесно се наранява. Иначе като производителност и цялостно усещане Lenovo са се справили доста добре с новото поколение на Moto G.
Устройството е подходящо ако искате добра камера и голям дисплей, а и прилична производителност без да минавате във високия клас.
Все още няма официална информация кога устройството ще е налично у нас и на каква цена, но се очаква то да се появи „скоро“. Стартовата му цена в САЩ е $199.99, за съжаление обикновено цените у нас са или същата цифра, но в Евро или по-високи. Ако все пак Moto G4 е на приблизително подобна стойност то определено си заслужава като покупка в този клас.
Pingback: Moto G4/Plus получават обновления до Nougat | TodayTech