Ревю: Motorola razr 40 Ultra – технологично бижу
Motorola е първата компания с флип смартфон, става дума за razr, който се появи към края на 2019 г. и беше последван от razr 5G и razr 2022. Сега сме свидетели на дебюта на цели два нови модела, а именно razr 40 и razr 40 Ultra, като днес ще ви запозная отблизо с втория от тях, който е и по-премиум попълнението.
Този смартфон изпъква с дизайна си, който ще допадне на голяма група потребители, най-вече на женската аудитория, но не само. В случая имах възможност да тествам цветовия вариант Viva Magenta, който е цветът на годината на Pantone. Използването му е възможно като част от партньорството между двете компании. Иначе е заложено на мощен хардуер и отлични параметри, за които ще научите малко по-надолу.
Дизайн
Motorola razr 40 Ultra определено е най-впечатляващият модел сред сгъваемите смартфони от този тип. Защо? Дизайнът му е отличителен с наличието на покритие от изкуствена кожа на гърба (частта без екран), която е приятна на допир. Освен това има здрава метална рамка от алуминий 7000 Series и механизъм, който поддържа заставане в полусгънато състояние.
Тестовата бройка, с която разполагах е в цвят Viva Magenta, който както вече стана ясно е цветът на годината на Pantone. В тази си версия той е впечатляващо красив, но има и версии в син и класически черен. razr 40 Ultra има помощен екран на капака, който покрива почти цялата площ.
В затворено състояние на практика няма разстояние между двете страни, а основният екран е с много по-леко доловима гънка. Сред останалите отличителни черти са хардуерни бутони отдясно на корпуса, с вграден четец на отпечатъци в този за включване. Има и USB Type-C порт в долната част. Телефонът залага още на двойна основна камера и селфи сензор в отвор в екрана.
В комплект с телефона получавате бързо зарядно с кабел и кейс в две части. Липсва сертификация за водоустойчивост, а само устойчивост на напръскване.
Основни характеристики:
- Дисплеи:
- Основен 6.9″ pOLED (2400 x 1080), 165Hz
- Външен 3.6“ pOLED (1066 х 1056), 144Hz
- Чипсет: Snapdragon 8+ Gen 1
- Памет: 8GB LPDDR5 RAM, 256GB UFS 3.1 за съхранение
- Основна камера:
- 12MP, бленда f/1.5, OIS
- 13MP с ултраширокоъгълен обектив
- Предна камера:
- 32МP с бленда f/2.4
- Свързаност: 5G, 4G LTE, Wi-Fi 6 (2,4GHz/5GHz), Bluetooth v5.3, USB Type-C, NFC, GPS/AGPS/Glonass
- ОС: Android 13
- Батерия: 3800mAh, 30W/5W
- Размери: 170.83 x 73.95 x 6.99/73.95 x 88.42 x 15.1 мм, 184.5 г
Дисплеи
Основният 10-битов LTPO pOLED екран е с диагонал 6.9 инча и предлага доста обширна площ, като е с резолюция Full HD+ и честота на опресняване до 165 херца. Честотата на опресняване е впечатляваща и може да се променя динамично според съдържанието. Картината е плавна, а цветовете, наситени. Панелът предлага и прилична яркост, с пикова стойност 1400 нита, която е достатъчна и при наличието на директна ярка светлина. Поддържа се също HDR10+, както и честота на отчитане на допир до 240/360Hz.
Наличен е режим за ограничаване на синята светлина, което допринася за по-малкото натоварване на очите. Екранът покрива цветовата гама DCI-P3, a w горната част вече няма прорез, а е заложено на отвор, в който е поставена селфи камерата. Иначе пантата е с отлично качество и работи плавно, като е заложено на сгъване от капковиден тип на панела.
Външният дисплей вече е 3.6-инчов и обхваща почти цялата повърхност на тази част от капака и има защитно покритие Gorilla Glass Victus. Той е още по-функционален, като освен това има същите нива на опресняване и много добри свойства на картината. Опресняването и тук е доста високо, до 144Hz, а пиковата яркост е 1100 нита.
На този екран можете да отваряте разнообразни приложения, да виждате картина от камерата, използвайки основната за селфита, да виждате кой се обажда и да отговаряте с разгъване, следите времето, играете на игри и т.н. Освен това е възможно персонализиране на визията с разнообразни тапети, а има и опция за управляване на музикалния плейбек. При настройка за това, използваните приложения се разгръщат и на основния екран, когато отворите телефона. Иначе системната навигация тук е чрез трите познати бутона или с жестове.
Хардуер, батерия и софтуер
Този модел има и повече от приличен хардуер, като е заложено на компоненти от висок клас. Става дума за чипсет Snapdragon 8+ Gen 1, който е комбиниран с 8GB RAM и 256GB памет. Не се забелязват никакви проблеми в производителността, като телефонът ще се справи с всичко, което ви трябва. Вградената памет за файлове е 256GB, което е достатъчно за доста време, но без опция за разширяване.
Налични са всички очаквани технологии за свързаност, включително 5G, USB Type-C, Bluetooth 5.3, NFC и двубандов Wi-Fi 6e. Има също така поддръжка за SIM и eSIM. Motorola razr 40 Ultra разполага и със сравнително мощни стерео високоговорители с Dolby Atmos, които предлагат приятно изживяване при слушане на музика и гледане на видео съдържание. Четецът на отпечатъци е разположен в бутона за включване.
Батерията е с капацитет 3800mAh и в повечето случаи предлага над ден автономия с едно зареждане. Поддържа се TurboPower технология за бързо зареждане при 30W, а освен това има и безжично зареждане до 5W. За съжаление не мога да споделя много впечатления в тази насока, заради краткото време, в което разполагах с устройството.
В софтуерно отношение е налична близка до стоковата версия на Android 13, като от компанията обещават две години обновления, което означава, че би трябвало да достигне до Android 15. Иначе интерфейсът ми е добре познат от актуалните модели на компанията, като няма излишни добавки и приложения.
И тук разбира се е интегриран пакетът Moto Experience, който дава опции за бърз достъп до набор от функционалности и опции за персонализиране на интерфейса. Става дума за бързо стартиране на камерата и фенерчето, настройка на активния екран и др. Разбира се една от възможностите с наличието на сгъваемия екран е тази за приемане на разговор чрез разгъване и прекратяване чрез сгъване. Освен това обаче външният екран предлага доста по-разширени функционалности, както вече стана ясно в началото.
Камера
Основната камера е двойна с 12MP главен сензор с бленда f/1.5 и оптична система за стабилизация (OIS), както и 13MP с ултраширокоъгълен обектив, който може да прави и макро кадри. Приложението за камерата може да се стартира и чрез познатото ни завъртане на китката, а интерфейсът му до голяма степен е идентичен с този на останалите съвременни модели на компанията. Сред режимите за снимане са Night Vision, Цветен акцент, професионален и портретен. Освен това има и автоматичен HDR.
Качеството на кадрите е приятна изненада, както при оптимална околна светлина, така и с нощния режим. Снимките са с високи нива на детайлите, цветовото представяне е на ниво и е наличен широк динамичен обхват, а системата за автофокус е бърза и ефективна. При снимане на обекти отблизо също се наблюдават добри резултати.
Най-хубавото е, че основната камера може да бъде използвана и за селфи снимки, благодарение на втория дисплей, а това позволява снимането и на селфи снимки с високо качество. Освен това можете да сгънете телефона на половина и да го поставите на дадена повърхност, като така правите снимки или клипове, гледайки съдържанието на помощния екран. Записът на видео е до UHD резолюция при 60 кадъра в секунда.
Предната камера е 32-мегапикселова и също се справя доста добре, но все пак препоръчвам използването на основната за тези цели. Още повече, че така ще разчитате и на сензора с ултраширокоъгълната оптика за групови селфита. Така получавате и функционалност огледало, която ще е особено полезна в някои ситуации, включително поставяне на грим при жените.
Заключение
Новият Motorola razr 40 Ultra определено е сред най-атрактивните модели от този тип към момента. Според мен той превъзхожда актуалното попълнение на Samsung Galaxy Z Flip4, като предлага доста красив и изискан дизайн, който да допълни стила ви, особено във версията Viva Magenta.
Телефонът е се отличава с наличието на масивен помощен екран, като това е и черта, която може да му спечели много почитатели. Освен това обаче има хардуер от висок клас за отлична производителност, както и качествена камера. Наличието на голям основен екран предлага обширна използваема площ за всякакво съдържание.
razr 40 Ultra дебютира у нас с цена в свободна продажба 2399 лв.
Pavlin Lukanov [todaytech.eu]
Pingback: Сгъваемият Motorola razr 40 Ultra вече е наличен в България | Today Tech
Pingback: Изненадващ резултат при опит за огъване на Motorola razr 40 Ultra | Today Tech
Pingback: Устройства Motorola с намаление до 200 лв. във Vivacom | Today Tech
Pingback: Ревю: Motorola razr 40 – най-евтиният сгъваем смартфон | Today Tech
Pingback: Moto Unplugged – режим за откъсване от мобилния свят | Today Tech
Pingback: Motorola razr 40 ultra и edge 40 neo в цвета на 2024 на Pantone – Peach Fuzz | Today Tech
Pingback: Сгъваемите Motorola razr 40 и razr 40 Ultra с до 150 лв. отстъпка от Vivacom | Today Tech