Xiaomi 14T разполага с AI възможности и снима добре през нощта

През септември имахме възможността да проследим на живо в Берлин международната премиера на серията смартфони Xiaomi 14T. Тя включва два модела, като наскоро ви запознахме отблизо с възможностите на Xiaomi 14T Pro. Сега до нас достига и основният модел, Xiaomi 14T, като можем да споделим мнения и впечатления и от това попълнение.

Няколко са ключовите разлики между двата модела, като те са основно в дизайна, камерата, чипсета и зареждането на батерията. Иначе и двете устройства използват идентични екрани. Разбира се и тук отчитаме наличието но редица функционалности с изкуствен интелект, начело със Circle to Search, която за първи път достига до смартфони отвъд моделите на Google и Samsung.

Дизайн

В това отношение отчитаме наличието на плоска странична рамка от алуминиева сплав. Освен това както гърбът, така и предната част са плоски. Смартфонът идва в четири цветови опции, Titan Gray, Titan Blue, Titan Black и Green (с PU изкуствена кожа).

Телефонът запазва общите размери на предшественика си, включително и теглото (160.5 x 75.1 x 7.8 мм, 193 гр.). Моделът, който разглеждаме е Titan Blue, като има матирано стъклено покритие на гърба. Очаквано и тук е налична сертификация за прахо- и водоустойчивост IP68.

Секцията с основната камера е променена, като е квадратна и заема доста голяма зона в горния ляв ъгъл на гърба. В нея има четири ясно изразени и издадени ринга, три от тях са за камера сензори, а другият за светкавица и допълнителни сензори. Между тях откриваме логото на LEICA, като двете компании отново си сътрудничат в това отношение.

Дисплей и хардуер

Екранът е идентичен с този на Pro попълнението. Става дума за плосък AMOLED панел с диагонал 6.67 инча, резолюция 2712 x 1220 пиксела и честота на опресняване до 144 херца. От компанията го определят като AI дисплей от следващо поколение (автоматична яркост, адаптивни цветове и т.н.). Отбелязваме наличието на още по-тънки рамки около панела (1.9 мм).

Панелът възпроизвежда над 68 милиарда цвята, благодарение на поддръжката на 12-битова картина, има повишена яркост до 1600 нита/4000 пикова, поддържа технологиите HDR10+ и Dolby Vision. Отчитаме и наличието на PWM затъмняване до 3840Hz.

Едва ли ще изненадаме някого със заключението, че екранът е отличен, предлагайки много висока честота на опресняване и яркост, която е достатъчна за всякакви условия. Цветовете се пресъздават с голяма наситеност и има решения за защита на очите когато това е необходимо. Под панела има ефективен скенер за отпечатъци.

В основата на телефона тази година е новото поколение флагмански чипсет от MediaTek, а именно 4-нанометровия Dimensity 8300-Ultra, който включва графичен ускорител Arm Mali-G615 MC6 и невронен процесор MediaTek NPU 780. Разбира се така можете да разчитате на производителност от висок клас. Освен това има 12GB LPDDR5X RAM и до 512GB UFS 4.0 памет за файлове. Няма опция за разширяване чрез памет карта.

От компанията са заложили на доста ефективна охладителна система 3D IceLoop с изпраителна камера с обширна площ. Внедрена е и системата Xiaomi AISP за оптимална работа с технологии с изкуствен интелект. Тя включва FusionLM, PortraitLM, ColorLM и ToneLM.

Телефонът има всичко необходимо по отношение на опциите за свързване. Това включва 5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.4 и NFC. Добавен е и IR предавател за дистанционно управление на множество уреди. Звуковата система включва два високоговорители (един в долната част на корпуса, а за втори се използва този за разговори) с Dolby Atmos за силен и плътен звук.

Батерията отново е с висок капацитет 5000 mAh като е с технология за зареждане до 67 вата. Това позволява бързото зареждане (пълно за 45 мин.), което е много добре за забързания начин на живот. За съжаление тази година в комплекта няма включено зарядно.

В софтуерно отношение е заложено на най-новата версия на HyperOS, която е базирана на Android 14 и с поддръжка за четири години. Както вече стана дума, има и някои способностите с изкуствен интелект. Сред тях се отличава познатата ни опция Circle To Search за търсене на съдържание от екрана чрез лесно ограждане. Серията е първата с тази опция отвъд моделите на Google и Samsung.

Освен това има решения за превод (разговори, лице в лице и срещи), създаване на бележки, AI запис и AI субтитри. Част от решенията са плод на близкото партньорство на компанията с Google, като е заложено на моделите Gemini, включително с интегрирането на едноименния чатбот. Иначе също така можете също да редактирате снимки и клипове чрез изкуствен интелект.

Камера

Новият Xiaomi 14T идва с подобрения и в камерата, като сме свидетели на продължаващото сътрудничество между Xiaomi и Leica. Основната камера (Vario-Summilux) е тройна и се отличава с 50MP сензор Sony IMX906 (1/1.56″) с бленда f/1.7, оптична стабилизация и автофокус със засичане на фазата. Сензорът използва технология за сливане на 4 пиксела в 1 за постигане на по-висока светлочувствителност. В този режим, който е активиран по подразбиране, се заснемат 12.5MP снимки с размер на пиксела 2.0 микрона. В раздела с още режими има опция за снимане и в пълна резолюция и в 50MP. Освен това са налични 12MP сензор с ултраширокоъгълен обектив с широко зрително поле и 50MP с телефото оптика и бленда f/1.9 за 2-кратен оптичен зуум.

Снимките с главния сензор са с много високо качество при оптимални светлинни условия, а резултатите са добри и при по-оскъдна светлина. Освен това е налична и ефективна система за стабилизация на изображението. Устройството разполага и с очаквано добър нощен режим, който дава добри кадри в тъмна обстановка и може да се активира автоматично. В професионалния режим има и опция за снимане в RAW, а при снимане в пълна резолюция се използва ProCut, системата автоматично разделя изображението на няколко кадъра, от които да изберете най-подходящия или ефектен.

Благодарение на Xiaomi AISP, AI LM платформата за изчислителна фотография, базирана на FusionLM, серията Xiaomi 14T подобрява динамичния обхват и намалява шума за постигане на повече детайли и ярки цветове дори при слабо осветление. Xiaomi 14T има два основни фотографски стила Leica: Authentic Look и Vibrant Look, както и голямо разнообразие от филтри. Сензорът с ултраширокоъгълен обектив постига добри резултати основно при оптимална светлина и ще ви позволи да заснемете по-обширни сцени. Последният сензор вече е 50-мегапикселов и с телефото обектив за 2-кратен оптичен зуум. Така имате опция да получите качествени кадри и на малко по-далечни обекти.

При снимане на видео получавате резолюция до 4K, както и полезни режими като Филм, Кратко видео, MasterCinema и режисьор. Те дават повече възможности за креативни заснемания.

Предната камера е 20-мегапикселова, а качеството на снимките е прилично, но не впечатлява на фона на Pro модела. И тук има AI система за разпознаване на сцени, както и портретен режим с възможност за последващо регулиране на блендата/боке ефект. Налични са още и опции за разкрасяване. Камерата се използва и от системата за отключване с лицево разпознаване.

Заключение

Xiaomi 14T е определено интересно попълнение във високия клас. Заложено е на познат и премиум дизайн, като отново има отличен дисплей и висока производителност, благодарение на ново поколение чипсет на MediaTek.

Камерата също е подобрена и доста способна, получавайки нови технологии разработени с Leica. Това позволява постигането на по-добри резултати и в тъмна обстановка. Освен това отчитаме наличието на водоустойчивост (IP68), както и решения с изкуствен интелект, част от които въведени в партньорство с Google.

На българския пазар Xiaomi 14T се предлага с 12GB + 256GB на цена от 1249 лева в комплект с 30W портативна колонка.

Сред основните конкуренти в този ценови клас са Galaxy S24, Honor 200/Honor 200 Pro, Realme GT 6 и Motorola Edge 50 Pro.

2 thoughts on “Xiaomi 14T разполага с AI възможности и снима добре през нощта

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *