Китай изстрелва първия от 2800 спътника за съзвездие от космически компютри с изкуствен интелект
Китай изстреля 12 спътника за проект за изчисления в орбита, ръководен от стартъпа ADA Space и лабораторията Zhejiang Lab.
Ракетата Long March 2D излетя от Центъра за изстрелване на спътници Jiuquan в Северозападен Китай. Китайската корпорация за аерокосмическа наука и технологии (CASC) обяви напълно успешното изстрелване, като разкри, че мисията е изпратила в орбита 12 спътника за съзвездие от космически изчислителни системи.
ADA Space публикува допълнителни подробности, като заяви, че 12-те спътника формират „Изчислително съзвездие с три тела“, което ще обработва данни директно в космоса, а не на земята, като по този начин ще се намали зависимостта от наземната изчислителна инфраструктура. Съзвездието ще може да извършва общо 5 пета операции в секунда (POPS) с 30 терабайта памет на борда.
Спътниците разполагат с усъвършенствани възможности за изкуствен интелект, лазерни междуспътникови връзки със скорост до 100 Gbps и полезни товари за дистанционно наблюдение – данните от тях ще се обработват на борда, което ще намали изискванията за предаване на данни. Единият спътник носи и поляриметър за космически рентгенови лъчи, разработен от Университета Гуанси и Националните астрономически обсерватории на Китайската академия на науките (NAOC), който ще открива, идентифицира и класифицира преходни събития като изблици на гама-лъчи, като същевременно ще задейства съобщения, за да даде възможност за последващи наблюдения от други мисии.
ADA Space твърди, че 12-те спътника представляват първото в света съзвездие от специализирани орбитални изчислителни системи. Това бележи преход от спътници, фокусирани единствено върху сензори или комуникация, към такива, които служат и като процесори за обработка на данни и платформи за изкуствен интелект.
Съзвездието е част от по-широката програма „Star-Compute Program“ – сътрудничество между ADA Space и Zhejiang Lab, което има за цел да изгради огромна орбитална мрежа от 2800 спътника.
Компанията твърди, че съзвездието може да отговори на нарастващото търсене на изчисления в реално време в космоса, както и да помогне на Китай да заеме водеща позиция в световен мащаб в изграждането на космическа изчислителна инфраструктура, да овладее командните висоти на тази бъдеща индустрия.
Разработката може да постави началото на космическите изчисления в облак като нова възможност, както и да отвори нова арена за стратегическа конкуренция със САЩ. възможността за намаляване на пречките за данни от космоса и други възможности може да има потенциални икономически, научни и военни последици. Докато САЩ и Европа са тествали крайни изчисления в космоса, съвместните усилия на Китай изглежда са първите, които разгръщат в голям мащаб специално изградена констелация за изкуствен интелект.
Компанията ADA Space, с пълно име Chengdu Guoxing Aerospace Technology Co., Ltd., е създадена през 2018 г. и се фокусира върху сателитни технологии, базирани на ИИ, и космически изчисления. През януари тя подаде заявление за първично публично предлагане на Хонконгската фондова борса.
Лабораторията Zhejiang Lab в Ханджоу е създадена през септември 2017 г. в сътрудничество между правителството на провинция Джъдзян, университета Джъдзян и Alibaba Group. Целта е да се развият възможностите на Китай в области като изкуствен интелект, интелигентни изчисления и големи данни.
Програмата Star-Compute включва и партньорства с редица компании, включително SoftStone и Kepu Cloud, които ще допринесат за разработването на наземни изчислителни центрове и платформи за ИИ, които допълват космическите компоненти на инициативата.
Програмата би могла да се включи в националната инициатива на Китай „Нови инфраструктури“, както и в целта на страната да стане световен лидер в областта на ИИ до 2030 г., като космосът е потенциална арена, в която това може да се приложи.
Мисията беше 26-ият опит на Китай за изстрелване в орбита за тази година. Тя следва мисиите TJS-19 и Yaogan-40 (02) от последните дни, които стартираха съответно от космодрумите Сичан и Тайюан.
Информация от Space News