Ревю: Motorola edge 60 Pro – елегантен и доста способен

Наскоро Motorola обяви новата си серия edge 60, която е позиционирана във високия клас, като в нея има три модела. Първи до пазара достига edge 60 Pro, а именно с него ще ви запознаем в настоящото си ревю.

Моделът има някои отличителни черти, които определено са впечатляващи за този клас. Това включва много красив дизайн, валидация от Pantone, изключително бързо зареждане (90W), добра камера и надежда производителност.

Красив и познат дизайн

Телефонът има наистина красив дизайн, което включва двустранно извити гръб и екран. Задната част е с покритие според цвета, като е много приятна на допир, като разбира се по нея не остават пръстови отпечатъци и не се хлъзга. Към това има още пластмасова странична рамка. Изработката е на високо ниво, а усещането също кореспондира с това.

Иначе секцията на основната камера почти се слива с повърхността отзад, като е съвсем леко издигната и по-обширна спрямо миналата година. Хардуерните бутони за звука и включване са отдясно на корпуса, а отляво е позициониран новият програмируем бутон. В долната част откриваме USB Type-C порт, слот за карти и отвор за високоговорителя. В случая разполагахме с варианта в зелен цвят (Shadow), но телефонът се предлага още в син (Dazzling Blue) и лилав (Grape) с покритие от изкуствена кожа.

Налична е сертификация за повишена прахо- и водоустойчивост IP68 & IP69, което е много добра добавка и подобрение спрямо предходното поколение. Освен това той покрива военните стандарти за издръжливост MIL-STD-810H. В комплект с edge 60 Pro за съжаление няма зарядно, а само кейс и кабел.

Опаковката обаче е без пластмаса, което до добра новина. Освен това тя е ароматизирана, а това е доста приятен подход от страна на Motorola.

Основни характеристики:

  • Дисплей: 6.7“ LTPS pOLED (2712 x 1220), 120Hz, HDR10+
  • Чипсет: MediaTek Dimensity 8350
  • Памет: 12GB LPDDR5X RAM, 512GB UFS 4.0 за съхранение, без слот за памет карта
  • Основна камера:
  • 50MP, f/1.8 бленда, OIS
  • 10MP с телефото оптика (3х), OIS
  • 50MP с ултраширокоъгълен обектив (120 градуса) и за макро
  • Предна камера: 50MP с бленда f/2.0
  • Свързаност: 5G, 4G LTE, Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.4, USB Type-C, NFC, GPS/GLONASS/Galileo
  • ОС: Android 15
  • Батерия: 6000 mAh, 90W/15W
  • Размери: 160.69 x 73.06 x 8.24 мм, 186 гр.

Дисплей

edge 60 Pro има 6.7-инчов LTPS pOLED дисплей, като основните му параметри включват резолюция Super HD, висока честота на опресняване, до 120 херца (спрямо 144 херца в предходния), която се променя в зависимост от показваното съдържание и отчитане при докосване до 300 херца в режим на игри. Поддържа се технологията HDR10+, 10-битова картина, като има DC димиране (720 Hz) и защитно покритие Gorilla Glass 7i.

Освен това панелът покрива 100% от цветовата гама DCI-P3 и има съотношение на страните 20:9. Сред останалите особености са Pantone Validated цветове и Skintone, SGS сертификации за ниски нива на синя светлина и слабо размазване при движение, както и възможност за работа с мокри пръсти.

Дисплеят е много качествен и определено приятна изненада, като възпроизвежда наситени цветове и има няколко основни настройки на картината. Има опция за показване на разнообразна информация при заключен екран, която ще е от полза. Яркостта е отлична, достигайки впечатляващи пикови стойности 4500 нита.

Картината определено допада, като екранът се справя отлично с разнообразно съдържание, включително стрийминг, браузинг, разглеждане на снимки и т.н. Наличието на висока честота на опресняване прави графиката плавна, дори при забързани действия. Под екрана има и четец на пръстови отпечатъци, който работи бързо и точно.

Способен хардуер

edge 60 Pro използва чипсет от високия среден клас MediaTek Dimensity 8350, който се произвежда по 4-нанометров процес и включва осемядрен процесор с честота до 3.35GHz. Има и графичен процесор Arm Mali-G615 MC6, както и невронен процесор MediaTek NPU 780 за задачите с изкуствен интелект.

Чипът е в комбинация с 12GB LPDDR5X RAM, което позволява постигането на висока производителност и няма да забележите забавяне в каквито и да е ситуации. Заложено е също така на бърза вградена памет от тип UFS 4.0 с капацитет 512GB, без опция за разширяване. Тук отчитаме подобрение и в двете направления спрямо миналогодишния модел, което е отлично.

Благодарение на доста способния чипсет, устройството няма затруднения при разнообразни натоварвания. То работи плавно и безпроблемно.

Налични са всички очаквани от този клас опции са свързване, включително 5G, Wi-Fi 6E, NFC, Bluetooth 5.4, GPS, eSIM и USB Type-C порт. Има сравнително силни стерео високоговорители, като за втори се използва този за разговори, с Dolby Atmos и Hi-Res сертификация. Телефонът разполага и с два микрофона.

Скок в батерията

Батерията вече е с много по-голям капацитет от 6000 mAh, като е използвана силициево-въглеродна технология. Поддържа TurboPower за бързо зареждане до 90 вата (125 вата в предходното поколение) и 15 вата (50 вата в миналогодишния модел) безжично зареждане. С един заряд се постигат до два дни издръжливост, но това зависи от начина на използване. Иначе бързо можете да презаредите, като пълното зареждане отнема едва 18 минути.

Софтуер с AI

Подобно на други от най-новите модели на Motorola, и тук е използвана платформата с изкуствен интелект moto ai. Това включва набор от усъвършенствани подкани – Catch Me Up и Pay Attention.

С помощта на Smart Connect можете лесно да се свържете с други устройства и да разширите допълнително функционалностите. Освен това е наличен вграденият асистент с изкуствен интелект Gemini с Gemini Live, който е достъпен директно когато ви потрябва. Налична е и Circle to Search за лесно търсене чрез ограждане на всичко на екрана.

Специалният клавиш дава бърз достъп до AI чрез задържане или двукратно натискане според желаната функционалност. Налични са и полезни опции за редактиране на снимки, включително за премахване на обекти, коригиране на замъглени снимки, местене на обекти и т.н.

В софтуерно отношение е налична близка до стоковата версия на Android 15. Иначе интерфейсът ми е добре познат от актуалните модели на компанията, като няма излишни добавки и приложения. И тук разбира се е интегриран пакет, който дава опции за бърз достъп до набор от функционалности и опции за персонализиране на интерфейса. Става дума за бързо стартиране на камерата и фенерчето с жестове, настройка на активния екран и др.

Като решения за сигурност откриваме системата ThinkShield с технологии включващи Moto Secure 5.0 и защита в реално време на ядрото.

Камера

Телефонът има тройна основна камера, в която изпъква 50-мегапикселов сензор Sony LYTIA 700C (1/1.56″) с бленда f/1.8 и оптична система за стабилизация. Освен него има и 50MP сензор с ултраширок обектив (120 градуса), който се използва и за макро кадри, както и 10MP с телефото оптика за 3-кратен зуум и оптична стабилизация.

По подразбиране с главния сензор се използва технология за сливане на четири пиксела в един за 12.5MP кадри, но има и опция за снимане в пълна резолюция. Приложението за камерата позволява бързо превключване между сензорите и някои основни режими на снимане. Допълнителните режими са в секция още, включително нощен, пълна резолюция и двойно заснемане. Добавена е и опция за сканиране на документи. Отчитаме наличието на валидация от Pantone за естествено предаване цветовете на кожата и като цяло на цветовете.

Снимките очаквано са на високо ниво, но често с прекалено наситени цветове дори, като резултатите са добри и при по-ограничена светлина. Те са ярки и с ниски нива на шума, като се постигат добри резултати и на закрито при изкуствено осветление. За нощни снимки се разчита на специализиран режим, който комбинира няколко кадри в един за постигане на повече детайли и повече яркост. Има и възможност за автоматичното му активиране.

Качеството при ултрашироките снимки вече е много добро, заради по-способния сензор, а с него можете да заснемате и приятни макро кадри. Телефото обективът постига прилични резултати, но не очаквайте чудеса, все пак сензорът тук е само 10-мегапикселов и с бленда f/2.0.

Има редица вградени способности за редактиране на изображения, включително Magic Editor, Magic Eraser, Photo Unblur, HDR ефект, Sky, Portrait Blur и Portrait Light, Colour Pop и Cinematic снимки.

Записът на видео е до 4K, като благодарение на оптичната стабилизация се постигат клипове без трептене. Налични са опции като двойно видео за снимане с основната и селфи камери едновременно, забавен каданс и т.н.

Селфи камерата е със забележителните 50-мегапиксела с опции за разкрасяване и отново сливане на четири пиксела в един за постигане на по-висока светлочувствителност. И тук има портретен режим, а качеството на снимките е доста високо, което е и очаквано, имайки предвид хардуера. Все пак трябва да отбележим, че няма автофокус. Селфи камерата се използва и от системата за отключване чрез лицево разпознаване, като основно се справя добре.

За финал

У нас edge 60 Pro е наличен за 1200 лв. в свободна продажба. Така моделът се позиционира във високия среден клас устройства.

Оставаме с много приятно впечатления от edge 60 Pro – от красивия дизайн през отличния екран и добрата камера до издръжливата батерия. Има също солидна производителност и технологии с изкуствен интелект. Към това добавяме и повишената издръжливост.

За съжаление отчитаме някои ограничения спрямо предходното поколение, включително по отношение на честотата на екрана (120 от 144 херца), при зареждането (90 спрямо 125 вата жично) и премахването на автофокуса за селфи камерата.

2 thoughts on “Ревю: Motorola edge 60 Pro – елегантен и доста способен

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *