Китайски космически кораб пътува към една от квазилуните на Земята
Китайската космическа администрация сподели първата снимка от сондата Tianwen-2, която е на път към Kamo’oalewa, астероид в близост до Земята.
Снимката е заснета от камера на борда на сондата, която в момента се намира на повече от 3 млн. километра от Земята, и показва едно от крилата ѝ с разгънати слънчеви панели. Това е и първият поглед, който CNSA предлага към космическата си сонда, която беше изстреляна на 29 май с ракета Long March 3B от центъра за изстрелване на спътници Xichang в град Zeyuan, Китай. Дизайнът на панелите на Tianwen-2 е подобен на този на Lucy, космическата сонда на NASA, която изследва астероиди, плаващи близо до Юпитер. Те служат за осигуряване на енергийните нужди, необходими за пътуването.
Мисията на Tianwen-2 е да кацне на повърхността на Kamo’oalewa, да събере проби и да се върне на Земята. Космическият кораб трябва да кацне на повърхността на астероида през юли 2026 г. Преди това той ще прекара няколко месеца в изучаване на Kamo’oalewa от безопасно разстояние, за да определи зоната за вземане на проби, преди да пристъпи към маневри за кацане, което е особено трудна задача, имайки предвид ниската гравитация на астероида.
След като пробите бъдат събрани, Tianwen-2 ще се върне на Земята и ще изпрати пробите си на повърхността в капсула, преди да се опита да използва земното притегляне като прашка, за да се насочи към 311P/PanSTARRS, необичаен астероид отвъд Марс, който има някои от характеристиките на комета, включително видими опашки. Очаква се Tianwen-2 да изпълни тази мисия до 2035 г.
Kamo’oalewa е една от седемте известни квазилуни на Земята – обекти, които изглеждат като че ли орбитират около нашата планета, но всъщност не са гравитационно свързани със Земята и всъщност са астероиди, които обикалят около Слънцето в орбита, подобна на тази на Земята.
Открит през 2016 г. от астрономи от обсерваторията Халеакала в Хавай, Kamo’oalewa – чието име означава „колебаещ се небесен обект“ на хавайски – се намира на около 4,65 млн. километра от нашата планета, 12 пъти по-далеч от Земята, отколкото Луната. Камооалева се оценява на около 40 до 100 метра в диаметър, поддържа настоящата си орбита от 100 години и вероятно ще я поддържа още 300.
Наблюдателните данни и моделирането сочат, че Kamo’oalewa е в орбита около Слънцето от милиони години, макар и с нестабилна траектория. Директното изследване на този астероид би могло освен това да разшири знанията за близките небесни обекти, които потенциално биха могли да представляват заплаха за Земята.
Информация от Wired