Perplexity шокира с $34.5 млрд. оферта за закупуване на Google Chrome

Perplexity, стартъп в областта на изкуствения интелект, подготвя оферта за закупуване на Google Chrome. Любопитното е, че Chrome всъщност не се продава, а офертата е на стойност два пъти повече от самата компания. Perplexity прави оферта изцяло в брой за закупуване на Google Chrome за 34.5 млрд. долара.

По-рано компанията заяви в съда, че „смята“, че може да управлява Chromium в същия мащаб като Google, без да намалява качеството или да таксува за работата. Офертата очевидно се ангажира да запази Chromium като отворен код, да не прави промени в неговата търсачка по подразбиране и да инвестира 3 млрд. долара за две години в проекта.

Към днешна дата Google Chrome не е за продажба. Това може да се промени, след като антитръстовото дело срещу Google приключи, като се очаква съдията да вземе решение за мерки – които може да включват принудителна продажба на Chrome.

Другият голям въпрос, свързан с тази оферта, е финансирането. 34.5 млрд. долара е значително по-малко от предишните оценки за стойността на Chrome, но е и почти два пъти повече от стойността на самата компания Perplexity. Говори се, че няколко фонда може да са склонни да финансират сделката изцяло.

OpenAI и Yahoo също изразиха интерес към Chrome.

Информация от Reuters

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *