HTC U Play

Тайванският производител на смартфони преживява доста трудни години и финансовите резултати на компанията са доста лоши. Чрез наскоро представената U серия, HTC ще се опита да обърне негативната тенденция, а според наскоро публикуван данни от анализатори, това може би е на път да се случи.

Днес ще ви запозная с модела от среден клас U Play, а скоро ще разгледам и U Ultra.

Дизайн

Стъклото е предпочитания материал за изработка на смартфона, като освен дисплеят и гърбът е със стъклено покритие. Това е в тон с така наречената от компанията „liquid/течна“ повърхност. Интересно е че в зависимост от околната светлина, гърбът привидно променя цвета си към леко зеленикав или синкав, става въпрос за черният вариант.

Стъклото е извито около ъглите и обхваща металния страничен кант.

Сензорът за пръстови отпечатъци е в елипсовидна форма и се намира в основата на екрана. Той е леко вдлъбнат в повърхността, но не е хардуерен, а само сензорен бутон. От двете му страни са два капацитивни сензорни бутона.

В горната част на гърба са разположени камерата, която е леко повдигната над конструкцията и светкавицата.

Хардуерните бутони са в горната част от дясно – за управление на звука и релефен за включване. Поставката за SIM и памет картите е отгоре. В долната част на конструкцията са разположени отворът на говорителя и USB Type-C порт.

Имайки предвид, че U Play има и стъклен гръб, бъдете готови за много пръстови отпечатъци, както се уверих и аз за времето, в което го използвах.

Основни характеристики:

Дисплей: 5.2“ sLCD (1920 x 1080) Corning Gorilla Glass защитно стъкло
Чипсет: MediaTek Helio P10, осем ядрен (4 x 2.0GHz + 4 x 1.1GHz), Mali T860 GPU
Памет: 3GB RAM, 32GB за съхранение (22.8GB свободни за потребителя), слот за microSD памет карта за до 2TB
Камери:
Основна: 16MP (f/2.0, 1 µm пиксели), автофокус, BSI сензор, OIS, PDAF, LED светкавицата
Предна: 16MP с UltraPixel режим, фиксиран фокус
Свързваемост: NFC, BlueTooth 4.2, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2.4 & 5 GHz), DLNA, Miracast, USB 2.0 Type-C, GPS, GLONASS
Сензори: околна осветеност, близост, G, компас, жиро, магнитен, за пръстови отпечатъци
Батерия: 2500 mAh, бързо зареждане при 5V/2A
Размери: 145.99 x 72.9 x 3.5 ~ 7.99 мм, 145 г
Платформа: Android 6.0 с HTC Sense

Впечатления и наблюдения

Хубавото на телефоните от този клас, е че производителността е на високо и са на крачка от флагман сегмента. Работата с устройството е безпроблемна и не мога да кажа, че съм наблюдавал някакви засичания или накъсвания.

Както се и очаква, голямото количество RAM и мощният процесор, макар и MediaTek, правят смартфона подходящ избор почти за всеки. Безпроблемно се възпроизвежда видео с висока разделителна способност и геймингът е на добро ниво. Определено съм доволен от това, което предлага модела по отношение на производителност.

Компактният размер и комбинацията от стъкло и метал, правят смартфона приятно тежък и стабилен в ръката. Освен това до голяма степен можете да работите с него и само с една ръка.

Дисплейът е с удобен размер и добра разделителна способност, която е съвсем достатъчна, при положение, че не ползвате VR. Яркостта е висока, разбира се само при пряка слънчева светлина положението не е добро.

За съжаление хардуерните бутони не са много удобни, тъй като са трудни за натискане – трябва да приложите повечко сила. Основният сензорен бутон работи прилично, ако настроите както трябва пръстовите си отпечатъци. Капацитивните бутони от двете му страни са за връщане назад и преглед на отворените приложения, но прави впечатление, че са доста малки на фона на големия сензорен бутон.

Липсата на 3.5 мм жак лично за мен е недостатък, въпреки наличието на USB Type-C слушалки в комплекта. Така не можете да използвате слушалките и да зареждате телефона едновременно, а и ако имате собствени слушалки, които харесвате няма как да ги включите без специален преходник. За съжаление липсва и FM радио.

Батерията предоставя това, което е стандартно в този клас напоследък – ден, ден и половина живот с един заряд. В един от дните пробвах как издържа при навигация, а резултатът е 3.3 часа в режим на активна навигация с връзка през мобилната мрежа и в дневен режим. Моделът поддържа и бързо зареждане, което за съжаление не успях да изпробвам, тъй като по време на теста не разполагах с оригиналните зарядно и кабел.

Звукът от говорителя е приличен и дори силен, както и при други модели с подобно решение, трябва да внимавате да не го закриете, тъй като тогава силата и качеството падат значително.

Малките екстри, които не са новост, но улесняват работата с телефона в ежедневието са няколко. Екранът може да се отключва чрез двойно почукване, част от Motion Launch жестовете. При входящо обаждане, звукът намалява когато вдигнете устройството. Също при входящо обаждане, чрез завъртане на телефона, спирате звъненето. Pocket режимът засилва силата на звънене когато смартфонът е в джоба ви.

Можете да стартирате камерата от заключено състояние чрез плъзване с пръст два пъти надолу по екрана. Налични са още редица жестове за управление чрез докосване, които можете да разгледате тук.

Boost+ приложението помага за оптимизиране на производителността чрез преразпределяне на наличните ресурси, премахване на ненужни файлове, спиране на процеси и премахване на приложенията.

BlinkFeed прозореца дава възможност да настроите собствен информационен поток с издания от които следите новини и др.

За персонализация на визията на потребителския интерфейс са налични редица леснодостъпни теми, които всеки може да изтегли и инсталира.

Иначе HTC U Play използва актуалната версия на HTC Sense графичния потребителски интерфейс, който ще е познат на потребителите ползвали устройство на тайванската компания. Интерфейсът е доста подобен на тези от предходните модели по отношение на телефонен указател, съобщения, меню, настройки и т.н.

Камера

Разбира се едно от най-важните неща при съвременните смартфони и особено във високия клас устройства е камерата.

Основният камера модул на HTC U Play е 16MP и предлага оптично стабилизиране (OIS), което позволява постигане на по-малко размазани снимки при двойно по-бърз затвор, според информация на HTC. PDAF технологията пък ускорява автофокуса. Заснемането е бързо, а изображенията са с добро качество. Голям плюс е наличието на автоматично HDR. Pro режимът позволява заснемането на снимки в RAW и управление на редица настройки на камерата, които в автоматичен режим смартфонът регулира сам. Сред възможностите за заснемане е и Hyperlapse позволяващо промяна скоростта на видеото. Иначе видеозапис можете да правите до Full HD 1080p (1920 x 1080) при 30 fps.
HTC U Play
Предната селфи камера има два режима – 16MP и UltraPixel. Вторият има 4x светлочувствителност, а първият предлага повече детайлност при заснемане.

HTC Sense Companion

Персоналният асистент, който би трябвало да е алтернатива на този на Google, се нарича HTC Sense Companion и според идеята трябва да се учи от потребителя и да му помага с информация и др. В зависимост от времето може да ви предложи да се облечете топло, ако пътувате на дълъг път да вземете външна батерия и подобни.

Очакванията са колкото повече ползвате телефона си, толкова по-персонализирани съвети да получавате, но за краткото време, с което разполагах с него естествено нямаше как да изпробвам как работи. Все пак ми направи 2 предложения, едното свързано с времето, а друго за зареждане на телефона.

Заключение

Ако трябва с няколко думи да опиша HTC U Play то той е доста добро устройство с висока производителност и качествена камера и ако сте фен на марката то най-вероятно моделът ще ви допадне. За съжаление обаче цената му в момента е доста висока. В свободна продажба можете да намерите HTC U Play на цени от около 850 лв., а от операторите засега устройството се предлага единствено от VIVACOM, където можете да го вземете на изплащане към абонаментен план.

Смартфонът можете да намерите още и тук.

Павлин Луканов

2 thoughts on “HTC U Play

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *