„Изобретател на годината” 2015

Патентното ведомство на Република България и Съюзът на изобретателите в България връчиха наградата „Изобретател на годината” и „Иновативна фирма” в три категории:

В категория „Електротехника и електроника” бе отличен проф. дтн инж. Тони Драгомиров за изобретенията Мощностен превключвател за стъпален регулатор на напрежение с две вакуумни дъгогасителни камери на фаза и предизбирач за стъпален регулатор на напрежение.

В категория „Машиностроене и строителство” наградата (статуетката „Изобретател” и грамота) получиха проф. д-р Костадин Костадинов, проф. д-р Пенка Генова, доц. д-р Владимир Котев и доц. д-р Тихомир Тянков за изобретението Микроелектромеханично устройство за манипулатори.

В категория „Химия и биотехнологии” бе награден екип от изобретатели – Omar A. Al-Hartomy, Falleh Al-Solami, Ahmed D. Al-Ghamdi, проф. дтн инж. Николай Дишовски, д-р инж. Петрунка Малинова и Farid El-Tantawy за изобретенията: Електропроводим композитен материал и Композит за поглъщане и екраниране на електромагнитни излъчвания.

Иновативна фирма на 2015 г. стана „АМГ ТЕХНОЛОДЖИ“ ООД, Ботевград за патенти за технологии и конструкции на силициеви микроприбори, както и свързани с тях нови методи за измерване и контрол с високотехнологично приложение. Наградата връчи проф. Камен Веселинов – председател на Патентното ведомство.

Двама учени бяха вписани в Златната книга на българските откриватели и изобретатели за цялостния им принос към техническите и естествените науки и изобретателската дейност.

Проф. дфн дтн Марин Ненчев работи в областта на лазерната техника и квантовата електроника. Притежател е на 37 авторски свидетелства и патенти за изобретения, част от които са реализирани в изследователска апаратура за експериментални проучвания във водещи чуждестранни научни центрове.

Проф. д-р Аргир Живондов работи в областта на генетиката, селекцията и семепроизводството при овощните култури. Автор и съавтор на 21 нови овощни сорта. Сред тях са първите български сортове череши, създадени чрез ин витро метода ембриокултура.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *