Huawei P9
Първото нещо, което ще ви направи впечатление щом видите новия смартфон флагман на Huawei – P9 е приликата му с iPhone. На външен вид устройството много наподобява продукта на Apple, а дори и слушалките в комплекта изглеждат почти като тези идващи с iPhone.
Но разбира се приликите свършват тук. P9 е Android базиран смартфон и най-интересното при него, освен мощния хардуер, е наличието на две 12MP основни камери на гърба и Leica технология. На тях ще отделя повече внимание по-надолу, тъй като наистина го заслужават.
Останах приятно изненадан от размерите и теглото на P9. Моделът е доста компактен със своя 5.2“ дисплей и тегло от 144 г и приляга удобно в ръката 145 x 70.9 x 7 мм.
Откъм дизайн вече споменах приликата с iPhone, P9 е с метален корпус и извити лазерно изрязани ъгли, което му придава елегантен завършек. Дисплейът е покрит от 2.5D стъкло. Предлага се в бял, тъмно-златист, розово златист, сив, сребрист и Prestige Gold (което не мога да определя).
Отпред очаквано няма кой знае какви странни дизайнерски хрумвания – над дисплея са говорителят, предната камера и сензор за близост и околна осветеност, а под дисплея е логото на компанията. От дясно са бутоните за управление на звука и за включване (който е релефен), а от ляво е поставката за SIM картата (използва Nano SIM). В долната част на корпуса са разположени 3.5 мм жак, USB Type-C конектор и говорител.
Най-интересно е на гърба на телефона където в горната му част една до друга са двете 12MP камери, а до тях двойната LED светкавица, лазерът за автофокуса и Leica брандирането, на което ще се спра по-подробно после. Под камерите е сензорът за пръстови отпечатъци.
Основни характеристики:
Дисплей: 5.2“ IPS-NEO (1080 x 1920) Corning Gorilla Glass 4
Камера: Две 12MP, f/2.2, 27 мм, 1.25 µm размер на пиксела, 8MP предна
Чипсет: HiSilicon Kirin 955 (Quad-core 2.5 GHz Cortex-A72 & quad-core 1.8 GHz Cortex-A53)
Памет: 3GB RAM, 32GB за съхранение
Свързваемост: LTE, Wi-Fi ac (дву ленов), GPS, GLONASS, NFC, Bluetooth 4.2, USB Type-C, 3.5 мм жак
Други: Сензор за пръстови отпечатъци, акселерометър, жироскоп, сензор за близост, компас
ОС: Android 6.0 с EMUI
Батерия: 3000 mAh, несменяема
Размери: 145 x 70.9 x 7 мм, 144 г
Камера
Модулът за камерата на най-новия флагман Huawei P9 е съвместно разработен между Huawei и Leica. В смартфона е вградена система Leica Summarit H 1:2.2/27 ASPH от две камери с 12 MP цветен (RGB) и 12МP монохромен сензор. Изображенията от всеки сензор се комбинират в един кадър.
Моделът може да заснема и в няколко цветни Leica режима. В „Стандартен режим“ цветовете са натурални, с режим „Ярки цветове“ снимките придобиват Leica почерк, а в режим „Гладки цветове“ могат да се уловят плавни текстури без да се прави компромис с остротата на изображението.
Двойната камерата на P9 включва познатия Leica интерфейс; шрифт, идентичен с този на немския производител и дори същия звук по време на заснемане.
Двата сензора са и с по-голям размер на пикселите, което дава възможност за заснемане на добри кадри в условия с намалена осветеност. Размерът на пикселите е 1.25 μm. Сензорите улавят от 90% до 270% повече светлина от обикновените смартфон камери. За нощно заснемане включете съответния режим и използвайте статив.
Снимки
Huawei P9 има и хибриден автофокус с три функции: лазерен фокус, фокус в дълбочина и контрастен фокус.
Huawei P9 има и доста разширен потребителски интерфейс за управление на камерата. В „Професионален” режим имате възможност сами да настройвате редица параметри според необходимостта. Този режим се активира чрез „повдигане“ на малката бяла лента над бутона за заснемане.
Моделът има възможност и за записване на файлове в RAW формат съдържащ повече информация за кадъра.
При монохромен режим, Huawei P9 използва само монохромния си сензор.
Huawei P9 има и специален режим за замъгляване на избрани части от снимката. Чрез професионалния „боке“ ефект потребителят може да избере коя част от кадъра ще бъде по-добре фокусирана и коя ще бъде замъглена.
Видео заснемането е до FHD резолюция.
EMUI
Подобно на останалите производители и Huawei използва собствен графичен потребителски интерфейс над стоковия Android. Името му е EMUI и има доста отличителни черти.
Може би най-голямата разлика в скина на Huawei е това че няма отделение за приложения като останалите Android графични интерфейси, а вместо това всички икони са извадени на работните екрани. Това първоначално е доста смущаващо, но все пак можете да ги организирате по папки, а и деинсталацията става директно, без да влизате в приложения.
Визуално също нещата изглеждат доста различно. Иконите на приложенията са със специфичен дизайн, а тези на новоинсталираните имат лек светлинен ефект. Падащото меню е разделено на две – известия (ясно за какво става дума) и преки пътища, където имате достъп до често ползвани настройки.
Дизайнът и оформлението на секция телефон и указател ми допадна с това че е изчистен и интуитивен. Основните секции са три – набиране, указател и любими. В набиране имате и достъп до хронологията на обаждания.
Заслужава си да спомена и това, че до индикатора за връзка (мобилна/wi-fi) от настройките можете за изберете да се отчита и моментната скорост на трансфер.
Сред допълнителните софтуерни екстри са мениджърът показващ ползваната от приложенията енергия. Той дава възможност да прецените кое приложение да оставите да работи и кое да спрете. Освен това разполагате и с крачкомер, данните от който са лесно достъпни в секцията с известия.
Това което не ми допадна е мултитаск решението. Изгледът не дава лесен достъп до приложенията стартирани по отдавна, а трябва да скролирате на страни. Иначе все пак има опция за спиране на всички активни приложения и индикация за свободната RAM памет.
Като цяло съм доста доволен от EMUI и визията и функционалността, които предлага.
И всичко останало
Благодарение на мощния хардуер, производителността е на ниво и няма да срещнете забавяния или накъсвания. Моделът се справя безпроблемно с ежедневните задачки, а и гейминг.
Четеца на пръстови отпечатъци е разположен удобно за отключване с показалец и е лесен за настройка, работи бързо и точно.
Батерията е един сегмент от телефона, който има две страни. От едната при режим на готовност без много стартирани приложения, нивото пада доста бавно, но ако използвате телефона активно ще ви се наложи да го зареждате ежедневно. При по умерена употребата може и да постигнете два дена издръжливост с един заряд.
Зареждането от 10% до 80% отнема малко над час.
При по-сериозно натоварване загрява, което най-вероятно се дължи на тънкия корпус. Освен това липсва вградено FM радио, което за мен поне си е неудобство.
В заключение
Наистина моделът е доста добро цялостно решение с висока производителност и много приятен дизайн в компактни размери. Добавете това и към страхотната камера и нещата стават още по-розови.
И тъй като P9 е флагман, то и цената му също е подобаваща – около 900 лв. в свободна продажба онлайн, а се предлага и на изплащане от мобилните оператори според избрания план.
Pingback: EISA: Huawei P9 e европейски потребителски смартфон за 2016-17 г. – TodayTech
Pingback: Huawei вече е най-печелившата Android марка | TodayTech
Pingback: Huawei с доставени над 10 милиона P9 и P9 Plus | TodayTech
Pingback: Huawei с доставени 139 милиона смартфона през 2016 | TodayTech
Pingback: Huawei P9 с над 10 милиона продадени броя | TodayTech
Hey there! I’m at work surfing around your blog from
my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward
to all your posts! Carry on the excellent work!