Huawei Nova
Едно от новите смартфон предложения на Huawei – Nova вече е на българския пазар и днес ще ви запозная с него.
Китайският производител измина доста път и вече е сред топ производителите на смартфони като предложенията включват и редица премиум модели, а с дизайна и производителността си, можем към тях да причислим и Nova.
Дизайн
Тук е един от основните плюсове на устройството.
Моделът има дизайн, който е смесица между Huawei Nexus 6P и Huawei P9 като резултатът е наистина добро изпълнение. Задната част на конструкцията му е направена от издръжлива магнезиева сплав, а текстурата е постигната чрез впръскване на керамични микро частици. Ръбовете на конструкцията са заоблени с индустриални акценти, а предното стъкло е 2.5D.
Извивките на конструкцията са постигнати чрез специални техники на рязане с диамант.
Бутоните за управление на звука и този за включване са разположени от дясно на корпуса, а впечатление прави цветния акцент на бутона за включване, който в разглеждания от мен вариант е в червено.
В долната част на устройството са USB C портът и отворът на високоговорителя. 3.5 мм жакът се намира в горната част на устройството, а слотът за SIM/Micro SD картите е от дясно на конструкцията.
Задната част се характеризира с черната ивица със стъклено покритие на върха, където са разположени камерата и светкавицата, както и четецът на пръстови отпечатъци, който е малко по-надолу. Близо до основата е и логото на производителя. Трябва да отбележа, че конструкцията не е моно блок като освен лентата на камерата има и малък пластмасов елемент в дъното на гърба на телефона.
Въпреки използваните качествени материали все пак трябва да внимавате, тъй като металът се драска от твърди и остри предмети, а стъклото на дисплея няма допълнителна защита.
Основни характеристики:
Дисплей: 5“ IPS FHD, 1000:1 контраст, 450 nits яркост
Чипсет: Snapdragon 625 (4 x A53@2.0 GHz + 4 x A53@2.0 GHz)
Памет: 3GB LPDDR3, 32GB за съхранение, Micro SD слот (заема мястото за втора SIM карта)
Камери: 12MP основна с автофокус и LED светкавица, 8MP предна
Батерия: вградена 3020 mAh Li-Po, бързо зареждане
Свързваемост: Wi-Fi b/g/n/, Bluetooth 4.1, USB Type C, GPS, A-GPS, Glonass, 3.5 мм жак
Сензори: Hall, за пръстови отпечатъци, близост, околна осветеност, компас, гравитация, жироскоп
ОС: Android 6.0 (Marshmallow) с Emotion UI 4.1
Размери: 141.2 x 69.1 x 7.1 мм, 146 г
Цветови възможности: титаниево сив, сребрист и златист
Както е видно от параметрите на смартфона, той не е от флагман клас, но пък разполага с достатъчно мощ, за да се справи с ежедневните дейности и да поеме до някаква степен гейминг натоварване. По времето за което разполагах с модела не наблюдавах някакви сериозни забивания освен много рядко на моменти леко накъсване при скролиране или при гейминг – The Walking Dead.
Иначе при работа със стандартните приложения като браузер, камера, телефон, менюта, социални медии и подобни, няма да срещнете проблеми. Наличието на 3GB RAM и осем ядрен чипсет са гарант за това.
Няколко са факторите, които ми допаднаха по отношение на дисплея – компактният размер от 5“ в комбинация с предостатъчната за този размер Full HD разделителна способност и доброто цветово представяне, както и опцията за промяна на цветовата гама към по-топла в зависимост от околната светлина.
Разбира се недостатък на IPS екраните е това, че не могат да постигнат яркостта на AMOLED технологията и това пречи основни при директна слънчева светлина.
Звукът от високоговорителя е на ниво, но трябва да внимавате да не го закриете. При разговор не наблюдавах някакви проблеми с качеството, а силата на звука в слушалката също е на ниво.
Четецът на пръстови отпечатъци е разположен удобно за отключване с показалец и е лесен за настройка, работи бързо и точно.
Налично е и FM радио.
Батерия
Оптимизацията на новите поколения чипсет решения откъм енергийна ефективност и комбинацията с батерия с висок капацитет от 3020 mAh дават възможност на смартфона да издържа до два дена с един заряд и при е много активна употреба. Това показха и моите наблюдения. Доста често в рамките на един ден телефонът консумира около 40% от заряда.
Освен това е налична и технология за бързо зареждане.
Камера
Основната камера е с 12MP сензор, 1.25μm размер на пиксела и F2.2 леща със специално покритие.
Макар да не може да се сравни с двойната камера с Leica технология използвани при Huawei P9, камерата на Nova се представя много добре при снимане в осветена околна среда. Изображенията са качествени и детайлни, а автофокусът е доста бърз използвайки PDAF и CAF технологии.
За съжаление качеството пада с намаляването на светлината, но ако използвате специалния нощен режим с триножник пак можете да постигнете добри снимки.
Снимки от пътуването ми до Рим
Налична е възможност за снимане и с HDR, но тази опция не е автоматична и се налага да я активирате ръчно. Освен това можете да си играете с различните настройки в ръчен режим.
Моделът заснема и видео в 4K резолюция.
Предната камера също се справя добре, но странно защо при пускане стартира в режим разкрасяване а не в стандартен.
EMUI
Nova използва същия потребителски интерфейс като P9 – EMUI 4.1. Съвсем накратко да припомня и неговите основни отличителни белези.
Скина няма отделение за приложения, а вместо това всички икони са извадени на работните екрани като можете да ги организирате по папки, а и деинсталацията става директно.
Иконите на приложенията са със специфичен дизайн, а тези на новоинсталираните имат лек светлинен ефект. Падащото меню е разделено на две – известия (ясно за какво става дума) и преки пътища, където имате достъп до често ползвани настройки.
Дизайнът и оформлението на секция телефон и указател ми допадна с това че е изчистен и интуитивен. Основните секции са три – набиране, указател и любими. В набиране имате и достъп до хронологията на обаждания.
Сред допълнителните софтуерни екстри са мениджърът показващ ползваната от приложенията енергия. Той дава възможност да прецените кое приложение да оставите да работи и кое да спрете. Освен това разполагате и с крачкомер, данните от който са лесно достъпни в секцията с известия.
Това което не ми допадна е мултитаск решението. Изгледът не дава лесен достъп до приложенията стартирани по отдавна, а трябва да скролирате на страни. Иначе все пак има опция за спиране на всички активни приложения и индикация за свободната RAM памет.
Заключение
Цената на Huawei Nova в свободна продажба е около 700 лв., но имате възможност да го вземете и с мобилен абонамент на разсрочено плащане или с по-ниска цена. Както е видно подобно на качеството на изработката и цената е висока. Все пак моделът е с доста стилен дизайн и ще ви върши чудесна работа ако го изберете.