Sony Xperia XZ Premium

Sony представи официално флагмана си Xperia XZ Premium по време на световния мобилен конгрес в Барселона в началото на годината. Тогава компанията показа прототип на устройството, а няколко месеца по-късно беше и официалната му премиера. Флагманът се отличава с дисплея си и използваната камера технология, с които ще ви запозная след малко. Сега нека започнем с дизайна на устройството.

Дизайн

Моделът използва познатия ни Omni Balance дизайн, който е характерен за смартфоните Xperia през последните няколко години. Последните индикации от компанията са, че догодина ще бъде въведен нов дизайн, но засега феновете на марката остават с тази концепция. Тя се характеризира със симетричен дизайн и широки рамки под и над екрана. Иначе конструкцията е със стъклена заоблена повърхност, която създава огледален ефект. Съвсем спокойно можете да се оглеждате в гърба при нормална осветеност. По отношение на защитата е използвано Corning Gorilla Glass 5 стъкло от предната и задната страна на панела.

За съжаление фактът, че моделът не е с популярния напоследък безрамков екран, който срещаме във флагманите на LG, Samsung, а от скоро и iPhone, правят телефона по-голям в сравнение с тези модели. Това обаче не пречи XZ Premium да изглежда и да се усеща като наистина премиум предложение. Моделът се предлага в сив и черен цвят.

Горните и долните ръбове са шлифовани и имат приятен лек наклон. Пръстенът за обектива на основната камерата е от неръждаема стомана и почти се слива по ниво с повърхността.

Бутоните за управление са разположени от дясно на конструкцията и включват бутони за управление на звука, бутон за включване с вграден четец на пръстови отпечатъци и бутон за камерата.

От ляво е поставката за SIM и памет картите, която се вади без необходимост от допълнителен уред.

Портовете са разположени в долната и горна части на устройството. Отдолу е USB Type-C конекторът, а отгоре 3.5 мм жак.

Основни характеристики:

Чипсет: Qualcomm Snapdragon 835 (4 x 2.45 GHz + 4 x 1.9 GHz), GPU Adreno 540
ОС: Android N (7.1) с планирано обновление до Oreo
Освновна камера: Motion Eye, 19MP 1/ 2.3” Exmor RS сензор, 960fps видео, предикативно заснемане и автофокус, SteadyShot, 4K видео,
Предна камера: 13MP 1/3.06” Exmor RS сензор, 22mm широкоъгълна леща, F2.0
Дисплей: 5.5” 4K HDR (3840 x 2160), TRILUMINOS Display for mobile, X-Reality for mobile Други: IP68, сензор за пръстови отпечатъци, USB Type-C, Corning Gorilla Glass 5 на дисплея и гърба
Памет: 4GB RAM, 64GB за съхранение, microSD слот
Батерия: 3230mAh, Qnovo Adaptive Charging
Размери: 156 x 77 x 7.9 мм, 195 г

Преди да премина към отличителните параметри на модела, няма ка да не се спра поне малко на производителността. Благодарение на мощния си чипсет Snapdragon 835 и наличието на 4GB ram, XZ Premium предлага висока производителност, което го прави подходящ както за ежедневни задачи, така и за гейминг и работа с в по-натоварващи приложения.

По време на престоя си при мен, моделът не показа забавяне в интерфейса, скролирането е плавно без насичания при браузване и в други приложения. Няма насичания и при възпроизвеждане на 4K видео, което е и сред основните новости в модела при наличието на 4K екран. Това е възможно и благодарение на графичния ускорител Adreno 540.

По отношение на паметта за съхранение на файлове получавате 64GB UFS (Universal Flash Storage ) вградена памет, която можете да разширите с още до 256GB чрез Micro SDXC памет карта. Моделът поддържа теоретични скорости на сваляне през LTE мрежа до 1Gbps и на качване до 150 Mbps. Освен това моделът има USB Type-C порт от поколение 3.1, което дава 10 пъти по-бърза скорост на трансфер спрямо USB 2.0.

Екран

Как ви се струва да имате 4K екран, който е типичен за съвременните телевизори, на своя смартфон. Xperia XZ Premium е първият в света смартфон с 4K (3840 x 2160), HDR дисплей с диагонал 5.5“. Наред с високата резолюция моделът включва и други технологии като TRILUMINOS Display for mobile, която пресъздава около 138% от цветовия спектър, който показват стандартните дисплеи. X-Reality for mobile добавя липсващи пиксели, намалява шума и подобрява текстурата.

Всичко това означава постигането на чиста картина с високо качество, разбира се в зависимост от това на съдържанието. В YouTube вече има редица 4K клипове, които можете да гледате, а има и много филми и сериали, които се разпространяват в 4K. Въпросително е до каква степен за човешкото око е забележима разликата от Full HD и 4K на такъв малък екран, но картината наистина изглежда по-добре.

Иначе дисплеят е ярък и с добри нива на контраст, което няма и как да е иначе при наличието на използваните технологии. Яркостта както се и очаква, може да бъде регулирана автоматични, благодарение на сензора за околна осветеност.

Камера

Другият основен отличителен белег на Xperia XZ Preimum е основната Motion Eye камера. Камерата съчетава технологии използвани от Sony във фотоапаратите α и Cyber-shot. Сензорът (1/2,3“) с добавена памет Exmor RS for mobile сканира изображения 5 пъти по-бързо за по-резки снимки на движещи се обекти. Обективът Sony G Lens подобрява детайлите и текстурата в изображенията, процесорът за изображения BIONZ for mobile предлага по-точно улавяне на движещи се обекти и по-бърза обработка на изображения. Motion Eye започва да буферира изображенията една секунда преди да натиснете бутона на затвора и дава до четири изображения, от които да изберете. Наличен е и хибриден автоматичен фокус, който има и функционалност предсказваща движенията, като по този начин фокусира движещ се обект с фокус на предполагаемото му следващо положение.

Тук е моментът да спомена, че разположението на основната камера е такова, че първоначално, пръстът ви доста често ще застава там. С времето обаче свиквате и няма да има проблеми.

Заснеманите изображения са с големина до 19MP, а разполагате и с професионален режим на заснемане, който позволява сами да настройвате параметрите за всяка снимка. Разбира се наличен е и автоматичен режим, който сам избира настройките в зависимост от околната обстановка и кадъра.

ГАЛЕРИЯ

Това което прави камерата уникална е възможността за запис на видео с 960 кадъра в секунда за изпълнение на супер забавен каданс. Тук разбира се има една основна условност, за да можете да заснемете качествени видеа в този режим е нужно добро осветление. Иначе при снимане на видео е наличен SteadyShot с 5-осово стабилизиране на изображението, което компенсира треперещите движения в пет различни посоки.

Снимките, които направих са с добро качество и добро пресъздаване на цветовете. В автоматичен режим фокусирането става бързо и съответно заснемането също. Камерата се стартира чрез задържане не отделния хардуерен бутон. Той също се използва за полуспусък за фокусиране и заснемане. Бутоните за управление на звука се изпозлват за приближаване и отдалечаване.

Предната камера е 13MP и разполага с 1/3,06“ сензор за слаба светлина и 22-милиметров широкоъгълен обектив, който позволява заснемане на по-голяма зона.

Интерфейсът е лесен за работа ще е познат на всички фенове на марката, тъй като се използва в повечето по-нови модели.

И част от останалите възможности

Моделът има IP68 сертификация за водоустойчивост и устойчивост на прах. Това му позволява да оцелее при потапяне на дълбочина до 1.5 м в продължителност на 30 минути. Определено добра придобивка когато се налага да го ползвате по време на дъжд или пък ако го изпуснете в басейн или локва с вода.

Xperia XZ Premium идва с Android 7.1, но е планирано обновление до Android 8. Разбира се Sony добавя редица свои приложения, а не използва изцяло решенията на стоковия Android. С основните разлики ви запознах в предходни ревюта на модели от X серията, а поне за мен добавките не са прекалени.

От наблюденията ми за издръжливостта на батерията мога да споделя, че при мен моделът издържа до два дена при умерен режим на работа. Това е възможно благодарение на големия капацитет от 3230mAh и към това Smart Stamina режимът, който използва Xperia learning engine. Sony използва Qnovo Adaptive Charging и Battery Care технологии, които предотвратяват от претоварване.

Qnovo Adaptive Charging проверява състоянието на батерия и регулира текущите нива, за да се увери, че батерията не е претоварена, като така допринася за запазване на капацитета ѝ. Battery Care зарежда телефона до 90%, изчаква, след което го зарежда до 100% точно преди обичайното ви събуждане, ако го оставяте включен към зарядното през нощта.

На теория всички тези технологии допринасят за по-малкото изхабяване на батерията в продължение на времето. За наблюдения в тази насока обаче е необходимо телефонът да се ползва поне година.

Четецът на пръстови отпечатъци е вграден в бутона за стартиране, който е отстрани на корпуса. Разположението му е нетипично спрямо повечето модели, които използват четец на гърба на смартфона или в бутон под екрана. Все пак той работи бързо и с течение на времето се свиква с разположението му.

По отношение на звука, налични са два стерео говорители отпред, които дават качествен, макар и не много силен звук. Те възпроизвеждат виртуален съраунд звук чрез технология S-Force Front Surround. При наличието на компресираните звукове файлове, Sony предлага DSEE HX технология за подобряване на качеството.

Харесва ми това, че Sony запазва 3.5 мм жак за свързване на слушалки, а с това е интегрирана и технология за автоматично оптимизиране на слушалките (AHO). Освен това при слушане през Bluetooth слушалки забелязах по-добро качество спрямо други смартфони.

Цена и наличност

В свободна продажба моделът може да бъде закупен онлайн на цени от 1260 лв., а освен това се предлага и от трите мобилни оператора: Мтел, Теленор и VIVACOM. Цената е напълно в тон с останалите флагмански предложения на пазара. Плюсовете на модела са ясни, висока производителност, екран с висока резолюция и камера, кяото заснема качествени изображения и видео на забавен каданс. Това, което не ми допадна е остарелият дизайн, но все пак това може би се харесва на феновете на марката.

Павлин Луканов

https://youtu.be/wlboZNEP6bs

3 thoughts on “Sony Xperia XZ Premium

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *