Moto Z2 Play
След като миналата година представи първите си смартфони с модулна технология в серията Moto Z (Moto Z и Moto Z Play), преди няколко месеца Motorola (филиал на Lenovo) пусна и второто поколение на Z Play –Moto Z2 Play. Смартфонът запазва поддръжката за Moto Mods модулите, които се закачат магнитно за гърба на устройството. Всички налични досега модули са съвместими с новия модел, което го прави подходящо предложение за обновление, ако разполагате с първото поколение Moto Z Play и вече имате колекция от модули.
Дизайн
Устройството се приближава по дизайн по-скоро до Moto Z, но запазва някои от чертите на Moto Z Play. Сензорът за пръстови отпечатъци вече е с елипсовидна форма, конструкцията е по-тънка спрямо предходното поколение, запазен е 3.5 мм жак, който заедно с USB Type-C портът е разположен в долната част на конструкцията.
Moto Z2 Play е с 1 мм по-тънък и с 10 г. по-лек от Moto Z Play, което е добро еволюционно развитие. Хардуерните бутони се намират отдясно на корпуса, а поставката за SIM и Micro SD картите е отгоре. Конструкцията на модела е от метал и като цветови акценти, прилича доста на Moto Z. Смартфонът се предлага в сив и златист цвят, а в комплект с него идва магнитен защитен гръб.
Основни характеристики:
Дисплей: 5.5“ Full HD (1920 x 1080) Super AMOLED, 401 PPI, Corning Gorilla Glass
Чипсет: Qualcomm Snapdragon 626 (осем ядрен CPU 2.2GHz) и Adreno 506 GPU
Памет: 3GB/4GB RAM, 32GB/64GB за съхранение, microSD слот
Камери: 12MP, 1.4um, ƒ/1.7 основна и 5MP, 1.4um, ƒ/2.2 предна
Свързваемост: NFC, Moto Mods конектор, USB-C, 3.5 мм жак, A-GPS, GLONASS, wi-fi
(802.11 a/b/g/n 2.4 GHz + 5 GHz), Bluetooth 4.2 LE + EDR
Сензори: Четец за пръстови отпечатъци, Акселерометър, Околна светлина, Жироскоп, Магнитометър, Близост, Ултразвук
Батерия: 3000 mAh, TurboPower бързо зареждане
Размери: 76.2 x 156.2 x 5.99 мм, 145 г
ОС: Android 7.1.1 Nougat
Наблюдения и впечатления
Не са много предложенията в среден клас използващи Super AMOLED дисплей, което е плюс за смартфона. Екранът е голям и напълно в тон с днешните тенденции в този клас, предлага резолюция Full HD. Дисплеят е ярък с добър контраст, а цветовете са наситени, както и се очаква от AMOLED технологията. Видимостта е добра както в тъмна, така и в по-светла околна обстановка. Не е налична функция Always On, но има близка функционалност, която при приближаване до (или повдигане) смартфона показва часовника и известията.
Устройството се предлага в две хардуерни разновидности – 3GB RAM и 32GB за съхранение/4GB RAM и 64GB за съхранение. За настоящото ревю разполагах с по-мощната конфигурация, която и бих препоръчал да вземете ако имате избор. Чрез слота за памет карта можете да добавите още до 2TB памет за съхранение под формата на microSD UHS-I карта.
Производителността е на високо ниво, не забелязах насичания и забавяния за времето, за което го използвах. Устройството не се затруднява при ежедневните задачки, браузинг, социални мрежи, гейминг и др. Възпроизвеждането на видео в 1080p е гладко и също няма насичания и други проблеми.
Моделът предлага един говорител, който е разположен над екрана и доставя добър, плътен и силен звук. Смартфонът запазва 3.5 мм жакът за слушалки и има вградено FM радио.
Допадна ми как Moto Z2 Play използва четецът на пръстови отпечатъци за навигация, с възможност изцяло да махнете софтуерните навигационни бутони. Чрез плъзгане с пръст наляво се връщате назад, при плъзгане надясно отваряте изгледа за отворени приложения. С леко задържане отивате на основния екран, а чрез по-дълго задържане отключвате и заключвате екрана.
Към това добавям и вече съществуващите команди, които можете да задавате чрез жестове. Двойно режещо движение с телефона в ръка включва и изключва светкавицата. Бързо завъртане на китката активира камерата, а повторно, превключва към предната камера. Обръщането на телефона с лице надолу включва режим DND, а при входящо повикване спира звука. Отново при входящо повикване, вдигането на телефона спира звука. За улесняване на работата с една ръка можете да смалите активния екран чрез плъзгащо движение от долната или горната част на дисплея. Всички тези настройки могат да се активират от приложението „Moto“.
Също тук е налична и новата функционалност Нощен Екран, която автоматично намалява синята светлина в избран от вас часови диапазон, което е добре за очите по време на тъмната част от денонощието. Екранът може да бъде настроен да преминава в нормален режим и при стартиране на алармата.
Оставам с добри впечатления за издръжливостта на батерията. Тя е с капацитет 3000 mAh и за времето, за което ползвах телефона, издръжливостта беше от над един ден при работа с Bluetooth слушалки, провеждане на разговори, браузинг и др. От компанията обявяват живот на батерията до 30 часа с едно зареждане, което е постижимо, но при не много активна употреба.
Наличната технология за бързо зареждане (TurboPower) е доста ефективна. При моите тестове, батерията се зарежда от 9% – 45% за 24 минути. Зареждането до 95% става за общо малко над час.
Moto Z2 Play идва с операционна система Android 7.1.1, Nougat и очаквано обновление към Oreo. Получавате стоков Android графичен потребителски интерфейс с минимални добавки от Motorola. Секцията с приложения се отваря с плъзгане нагоре от основата на екрана, приложенията са с кръгли икони и е добавена поддръжка за работа с две приложения едновременно.
Смартфонът има технология с нанопокритие, която създава водоотблъскваща бариера, предпазваща от повреди, причинени от умерено излагане на вода, като случайно разливане, напръскване или лек дъжд. Но все пак имайте предвид, че устройството не е предназначено да бъде потапяно във вода или излагано на вода или други течности под налягане и не е водоустойчиво.
Камера
Основната камера е 12-мегапикселова с бленда f/1.7, двоен автофокус и 1,4 um размер на пикселите. Налични са няколко режима за снимане, сред които автоматичен с HDR, професионален, панорама и видео с възможност за заснемане до 4K при 30 fps. Благодарение на всичко това, моделът прави доста добри снимки в различни условия на околна осветеност. Автофокусът е много бърз, но понякога ми се случваше да не избира точната позиция за фокусиране. Ръчният режим е от голяма полза при наличието на този качествен хардуер.
Предната камера е с широкоъгълен 5 MP обектив и двойна CCT светкавица. Тук смартфонът използва софтуер за разкрасяване и също е наличен професионален режим. Заснемането на видео е до 1080p при 30 fps.
Moto 360 Camera
Заедно с Moto Z2 Play имах възможност да изпробвам и един от новите Moto Mods модули. Това е камерата за заснемане на 360 градуса – Moto 360 Camera. Модулът предоставя възможност за заснемане на снимки и видео в 360 градуса. Това става чрез два 13MP сензора с размер 1/2.8”, бленда f/2.0, размер на пиксела 1.25 μm и скорост на затвора 1/30. Видеото се заснема в 4K резолюция при 24 fps. При прикачане на модула за гърба на смартфона, чрез магнитно прикрепяне, можете да снимате в няколко режима: фото, видео, предаване на живо, ултра-широкоъгълно и професионален. Можете лесно да превключвате и към вградената камера.
Заключение
Оставам с доста добри впечатления от Moto Z2 Play, моделът е добре балансиран и с висока производителност. Изработката е на ниво, а дизайнът се доближава до този на миналогодишния флагман Moto Z. Екосистемата от Moto Mods модули продължава да се разширява, което носи добавена стойност на Z серията смартфони.
Цената на Moto Z2 Play е между 860 – 890 лв. в свободна продажба онлайн и в някои търговски вериги. Смартфонът ще се предлага и от трите телекома у нас, а вече е наличен от Теленор и VIVACOM в комбинация с геймпад модула.
Pingback: Нови промо цени за някои смартфони от VIVACOM | Today Tech